Piše: H. Muratović

Taman kada sam pomislio da će biti efekta od dobro potkrijepljenog teksta, koji sam poslao predsjednicima stranaka „Trojke“, odnosno da će doći do korektnije izmjene koeficijenata pri raspodjeli javnih prihoda Uprave za indirektno oporezivanje BiH, po entitetima i Distriktu Brčko, uslijedio je novi šok. Naime, ministrica finansija RS, Zora Vidović, slavodobitno izjavljuje da će doći do korekcije ovih koeficijenata, ali za 1,09% više u korist RS. Dakle, umjesto dosadašnjih 33,35%, RS će ubuduće povlačiti 34,44% ili više za 1,09%, odnosno 100 miliona KM više do kraja godine.

Povoljniji koeficijent biće predložen od Fiskalnog vijeća na čijem čelu je novoizabrani ministar finansija u Vijeću ministara BiH, Srđan Amidžić, a odluku o tome donijeće Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Zanimljivo je da ministrica Vidović namjerno prećutkuje činjenicu da RS na Jedinstveni račun Uprave za indirektno oporezivanje BiH uplaćuje svega 22,18%. Dakle, razlika između procenta povlačenja i uplate je 12,26% ili na godišnjem nivou 1,2 milijarde KM na štetu Federacije, a u korist RS!?

U vezi s promjenom ovoga koeficijenta, zvaničnicima Države i Federacije postavljam pitanja:

  • Zašto nije naveden podatak koliko je po osnovu indirektnih poreza (PDV-a, akciza, carina, te putarina) uplatio entitet RS, koliko Federacija na Jedinstveni račun Uprave za indirektno oporezivanje 31.12.2022. i 30.6.2023. godine? Valjda je to parametar koji determinira i procenat povlačenja javnih sredstava nakon što se izvrši povrat PDV-a izvoznicima i izmire obaveze opšte Države. Zašto ovih podataka nema i zašto vi („Trojka“) o tome šutite?!
  • Ko štiti interese Federacije u Fiskalnom vijeću, odnosno Upravnom odboru UIO (navesti imena i prezimena, zanimanje, stranačku i teritorijalnu pripadnost članova i naknade)?
  • Da li će se ovom promjenom saglasiti Ministar finansija Federacije, HDZ-ovac Kraljević i koje će „argumente“ pri tome koristiti u slučaju da na to pristane?
  • Ko štiti interese Bošnjaka u Fiskalnom vijeću i u Upravnom odboru UIO (imena, zanimanje, stranačka i teritorijalna pripadnost i naknade)? Šta će u vezi s ovim poduzeti Nikšić, Konaković i Forto, jer to nisu njihova, već pretežno sredstva bošnjačke sirotinje!
  • Dokle će Bošnjaci od bankrota spašavati rasturače Države i ko im je to omogućio?
  • Hoće li Dodik i njegova bratija finansirati napade na Ustavni sud BiH i ovim novcem i pri tome pričati kako muslimani (ne kaže, Bošnjaci) nanose štetu razvoju RS-a?

Sve ovo gospodo i drugovi pita vas čovjek koji ne pripada nijednoj stranci, koji je univerzitetski profesor i koji je napisao 10 univerzitetskih udžbenika, od toga dva iz oblasti fiskalnih finansija, još sedam knjiga iz domena ekonomije, uredio dva Zbornika radova sa naučnih konferencija/simpozija, autor još dvije knjige i koji završava dvadesetu knjigu pod nazivom „Bosna se brani istinom“. S tim u vezi direktno vas pitam: kako to branite Državu, kada ju skrnavite dopuštanjem da njeni rušitelji dobiju više sredstva nego što im pripada i time, još pjevajući ubrzavaju taj proces? Eventualni odgovor da su nerazumni koeficijenti davno dogovoreni, možda vrijedi za naivne, ali ne i za ozbiljne ljude. Jer, od formiranja UIO BiH odnosi u uplatama po entitetima i distriktu Brčko, radikalno su se promijenili, tako da postaje očigledno zašto se izbjegava navoditi koliko entitet RS procentualno i u apsolutnim iznosima uplaćuje javnih prihoda po osnovu indirektnih poreza. Zadnji podatak koji sam dobio za 2021. godinu navodi da je RS uplatio 22,18%. Sumnjam da je danas taj procenat još manji, pa me stoga još više čudi da neko ima „argumente“ da traži da se učešće u raspodjeli javnih prihoda poveća u korist RS-a. Kako to gospodo i drugovi objašnjavate, prvenstveno bošnjačkoj sirotinji?!

Nama u Krajini konačno mora biti jasno da nismo u bilo kom razvojnom prioritetu Federacije. Pri posjetama zvaničnika sa nivoa BiH i Federacije mi čujemo otrcane fraze: vi ste hrabri (kao da to i sami ne znamo), vi ste najdržavotvorniji dio Države (i to znamo) i ovdje je prelijepo (zar stvarno?). Međutim, pri tome ne kažete koliko će Krajina dobiti sredstava za konkretne projekte. Jer, dok je u Federaciji realizovano 2,7 milijardi sredstava u različite projekte, USK u ukupno realizovanim projektima (u Federaciji) participirao je sa svega 26 miliona, a u ukupnom planu investicija Federacije, zaključno sa 2026. godinom, predviđeno je da USK dobije svega 2,9% (Ministar poljoprivrede Hrnić). Gospodo i drugovi, bilo koje pravdanje ovih podataka bio bi udar na zdrav razum i na moral! Jer, najznačajnijim argumentom (javnim novcem) vi nas zaista tretirate kao „Zapadnu obalu“, ali i dalje tvrdite da smo najhrabriji i najdržavotvorniji dio BiH! Dokle?

Posmatrajući nepregledne kolone na graničnim prelazima Izačić kod Bihaća i Velike Kladuše, gdje se na ulazak u Hrvatsku čeka pet sati jer hrvatska strana pušta samo jednu ulaznu traku i gdje je zabranjen ulazak kamionima iznad 7,5 tona nosivosti, nad nama i našom privredom vrši se nedvosmislen presing. Gospodo i drugovi, šta činite da se to eliminiše? Jer, ako nas na ovaj način Hrvatska pomaže da uđemo u Evropsku uniju, onda im treba na tome javno „zahvaliti“ i prići dužem zadržavanju vozila koja njihove proizvode uvoze u BiH, pa da i sami osjete kako je to kada komšiji namjerno činite štetu.

I dok se u Zapadnoj Hercegovini planiraju otvoriti još četiri granična prelaza sa Hrvatskom, Hadžin Potok u Cazinskoj krajini zatvoren je baš u vrijeme godišnjih odmora, uz drsko obrazloženje hrvatske strane („preko njega u Hrvatsku ulaze migranti“). U vezi s otvaranjem četiri nova granična prelaza u Zadanoj Hercegovini, postavljam još samo jedno pitanje: čijim sredstvima će se finansirati njihovo otvaranje i funkcionisdanje?! Vjerovatno iz redukovanih zarada (zbog viših transportnih troškova) koju će ostvariti izvoznici iz USK na zapadno tržiše, porevozeći robu za više od 150 km do graničnog prelaza Bos. Gradiška. Ministre Konakoviću, čime ćeš ovo opravdati Krajišnicima?

Na kraju, vlasti u USK-u trebaju prihvatati posjete zvaničnika sa nivoa Države i Federacije samo ako su predmet razgovora konkretni ekonomski projekti, a ne izlizane političke fraze. Jer, slušajući izjavu premijera USK-a, gospodina Ružnića, koji je rekao „kako je u Krajini lijepo vidjeti članove Predsjedništva BiH“, vjerujem da mu je pristojnost dopustila, da bi radije rekao da je finije vidjeti njihove gospođe. Jer, njih dvije bi bar došle jednim vozilom, za razliku od njihovih muževa, koji su došli sa dva vozila i sa dva obezbjeđenja i time krajiškoj sirotini pokazali vlastitim primjerom kako se „štede“ društvena sredstva! Nakon svega rečenog, zaključujem da bez poštovanja nema ne samo ljubavi, već ni razumijevanja (prema Krajišnicima). Jer, što bi rekao mudri E. Kantništa ne izaziva pobunu više od nepravde“. Zato je omladina sa područja USK-a pobunu konkretizovala odlaskom u inostranstvo. I da zaključim: svaka politika treba da se pokloni pred moralom i samo tako može se nadati da će trajati na duži rok. Stoga političari moraju znati (i htjeti) ispravno predviđati u korist naroda, da bi ispravno djelovali. Jednostavno, naši političari konačno moraju ispravno shvatiti izreku „da je naše samo ono što smo drugom dali“! Pa, gospodo i drugovi, dajte na kantar samo ono što ste narodu obećali u predizbornoj kampanji, a šta (ne)ostvarujete. (*)