BIHAĆ – Zdravstveni aspekt migrantske krize i tekuća problematika u zdravstvenim ustanovama u Unsko-sanskom kantonu s težištem na kontrolu propisivanja bolovanja i lijekova sa esencijalne liste, teme su o kojima je s direktorima jednog broja zdravstvenih ustanova i direktorom ZZO USK-a Alminom Handanagićem razgovarao ministar zdravstva i socijalne politike Hazim Kapić. Direktori domova zdravlja u Bihaću i Velikoj Kladuši potpisali su s Međunarodnom organizacijom „Ljekari bez granica“ memorandum kojim će medicinski timovi migrantima pružati svakodnevnu zdravstvenu zaštitu.
Ugovor s bolnicom
S obzirom na migrantsku krizu koja iz dana u dan uzima sve više maha jer se broj migranata povećava, zdravstvena zaštita postaje sve veći problem koji se nastoji držati pod kontrolom. Ministar zdravstva Hazim Kapić je prilikom sastanka s direktorima domova zdravlja naglasio kako zdravstveni radnici moraju biti u pripravnosti jer bi se problem zdarvstvene zaštite migranata uskoro mogao pojaviti i u zdravstvenim ustanovama u Cazinu i Bužimu. -Svaki ugovor kojeg potpišu međunarodne organizacije sa zdravstvenim ustanovama u Unsko-sanskom kantonu mora biti uniforman ili isti. Takvi ugovori su već potpisani s Domom zdravlja u Bihaću i Domom zdravlja u Velikoj Kladuši. S predstavnicima međunarodnih organizacija sam razgovarao i Kantonalna bolnica „Dr. Irfan Ljubijankić“ bi trebala potpisati sličan ugovor. Dali smo im okvirne predračune o broju dosadašnjih migranata, a ne ovaj sadašnji, kaže dr. Hazim Kapić, ministar zdravstva i socijalne politike USK-a. Medicinski timovi domova zdravlja Bihać i Velika Kladuša od 30. juna će četiri sata dnevno na terenu migrantima pružati zdravstvenu zaštitu i za to će biti plaćeni. Uz ove, bit će formiran i tim psiho-socijalne zaštite u kojem će raditi jedan psihijatar, psiholog i socijalni radnik. -Potpisao sam sporazum sa MSF-om, „Ljekarima bez granica“, kojim je precizirano koje su naše obaveze kao Doma zdravlja. Već od 30. juna krenut ćemo na teren sa svojim mobilnim ekipama i početi pružati zdravstvenu zaštitu, primarnog nivoa što se može odraditi na terenu, kaže Senad Okanović, direktor Doma zdravlja u Velikoj Kladuši. Sve ostale zdravstvene usluge, konsultativno-specijalističke, dijagnostičke, laboratorijske i radiološke bit će pružane u zgradi Doma zdravlja u skladu s mogućnostima ove ustanove.
Pomoć MSF-a
-Od potpisanoga memoranduma očekujemo pomoć MSF-a jer je Dom zdravlja Bihać prvi čiji su medicinski radnici izišli s terenskim ambulantama kako bi migrantima pružili prvu pomoć. Zajedno smo se pojavili s volonterima Crvenog križa. Očekujemo pomoć jer smo već bili na izmaku snaga da bi smo mogli pružiti adekvatnu zdravstvenu zaštitu našim stanovnicima, kaže dr. Anela Softić-Kasumović, v.d. direktora Doma zdravlja Bihać. Razgovarajući o tekućoj problematici u zdravstvenim ustanovama ukazano je na potrebu veće kontrole propisivanja bolovanja i lijekova sa esencijalne liste. Po pitanju propisivanja bolovanja zaključeno je da bi bilo neophodno organizirati sastanak s komisijom za ocjenu radne sposobnosti. Lijekove s esencijalne liste i ubuduće treba racionalno propisivati ali niukom slučaju na uštrb pacijenata, istaknuto je. Samir TULIĆ