Na Međunarodni dan medicinskih sestara-tehničara 2021. osvrnućemo se na izazove s kojima se suočava sestrinstvo i način na koji će ova profesija preobraziti način pružanja zdravstvene zaštite. Trenutna situacija nam je, jasnije nego ikada do sada, ukazala na važnost i potrebu za ulaganjem u sestrinsku radnu snagu. Projekat „Jačanje sestrinstva u Bosni i Hercegovini“ koji podržava Vlada Švajcarske, čvrsto stoji iza ove poruke podrške: „Ako si spasio jedan život, heroj si. Ako si spasio stotinu, sigurno si medicinska sestra“.

Danas obilježavamo Međunarodni dan medicinskih sestara-tehničara čija tema je „Sestrinstvo-glas da povede: vizija zdravstva budućnosti“. COVID-19 je ukazao na slabe tačke u našim zdravstvenim sistemima i ogroman pritisak pod kojim rade naše medicinske sestre-tehničari, ali i istakao njihovu svakodnevnu posvećenost i hrabrost. Pandemija je takođe primorala zdravstveni sistem da eksperimentiše sa modelima pružanja njege u kojima medicinske sestre imaju ključnu ulogu. Medicinske sestre i tehničari, zdravstvena profesija sa najbrojnijom radnom snagom, pokazali su da imaju  veoma bitnu ulogu  u očuvanju funkcionisanja društva.

U Bosni i Hercegovini ima oko 20.000 medicinskih sestara i tehničara. Projekat „Jačanje sestrinstva u Bosni i Hercegovini“ (ProSes) od 2012. godine pruža kontinuiranu podršku relevantnim partnerima u oblastima regulisanja sestrinske profesije, standardizacije usluga, obrazovanja medicinskih sestara-tehničara i osnaživanja strukovnih udruženja. Projekat finansira i podržava Vlada Švajcarske, a sprovode Fondacija fami (BiH) i Ženevske univerzitetske bolnice (HUG). Do sada postignuti uspjesi uključuju i organizovane i provedene obuke u cilju stručnog usavršavanja (3.600 medicinskih sestara-tehničara je prošlo obuku), dodatno edukovane medicinske sestre-tehničare u zajednici (252 u 14 opština), kao i novousvojene standardne operativne procedure koje će osigurati kvalitetniju zdravstvenu njegu (139 procedura za domove zdravlja i bolnice). Kao rezultat, 750.000 osoba u BiH ima pristup proširenim uslugama sestrinstva u zajednici.

Barbara Dätwyler Scheuer, direktorica za saradnju pri Ambasadi Švicarske u BiH poručila je: „Kvalifikovane medicinske sestre-tehničari najbolji su partneri koje možemo imati za očuvanje zdravlja. Oni dodiruju živote pacijenata. Sigurna sam da ćete se složiti sa mnom kad kažem da su medicinske sestre-tehničari – koji uvijek rade na prvoj liniji fronta – pravi heroji u ovoj tekućoj pandemiji. U BiH, kao i u ostatku svijeta, medicinske sestre-tehničari čine najveću grupu zdravstvenih radnika/ca. Zašto onda ova profesija još uvijek nije u potpunosti prepoznata? Želimo to promijeniti. Zajedno sa našim partnerima, Vlada Švajcarske jača profesiju medicinskih sestara-tehničara u BiH od 2012. godine, što ćemo i dalje nastaviti činiti“.

Poruka podrške će biti prikazana 12. maja na LED ekranima u Banjaluci, Bijeljini, Brčkom, Doboju, Mostaru, Zenici, Posušju, Istočnom Sarajevu, Sarajevu, Trebinju i Tuzli, a projektovana na fasadama Opšte bolnice u Bijeljini i tržnog centra SCC u Sarajevu.

Sestrinska profesija u BiH i dalje se suočava sa mnogim izazovima kao što su: (I) nedostatak kvalifikovanih medicinskih sestara-tehničara i njihov odlazak iz zemlje, (II) neadekvatni uslovi rada koji dovode do stresa, sagorjevanja i napuštanja posla, (III) nedovoljna zastupljenost u obrazovnom procesu i (IV) nedovoljno učešće u kreiranju zdravstvene politike.

Iako se svakodnevni život možda promijenio zbog pandemije, suština zdravstvene njege nije. Kao njegovatelji, iscjelitelji, edukatori, lideri i zagovornici, medicinske sestre-tehničari su ključni za pružanje sigurne, dostupne i pristupačne njege. Obaveza svih nas je da se postaramo da naše medicinske sestre-tehničari dobiju podršku, zaštitu, motivaciju i opremu za pružanje sigurne zdravstvene zaštite u svakom trenutku, kao i da im omogućimo da budu glas koji će povesti promjene u zdravstvenom sistemu. Kompetentne, kvalifikovane i priznate medicinske sestre-tehničari najbolji su partneri za očuvanje, poboljšanje i održavanje našeg zdravlja. Da bi se moglo adekvatno odgovoriti na vanredne situacije poput trenutne, ali i na rastuće potrebe stanovništva, neophodno je kontinuirano ulagati u sestrinsku profesiju.

Ana Sredić – Službenica za komunikaciju i rodna pitanja