U Boanskoj. Krupi i Cazinu građani biznis mogu pokrenuti za tri do pet dana
BOSANSKA KRUPA, CAZIN – Ako do početka ljeta bude provedeno samo nekoliko mjera dopunjenog Akcionog plana Reformske agende koje se tiču poslovne klime, u FBiH mogle bi znatno biti skraćene procedure za pokretanje biznisa. Svjetska banka u svom posljednjem iztvještaju o lakoći poslovanja navodi kako je za otpočinjanje biznisa u BiH potrebno šezdesetsedam dana i dvanaest procedura. Koliko se na pokretanje biznisa čeka u USK-u, primjerice općinama Bosanska Krupa i Cazin odgovor smo potražili u nadležnim općinskim službama. Procedura za osnivanje trgovačkih, obrtničkih i ugostiteljskih djelatnosti u Bosanskoj Krupi maksimalno je pojednostavljena. Cijeli proces od trenutka podnošenja prijave s kompletnom dokumentacijom traje od dva do tri dana, a spektar beneficija i pogodnosti je širok, tvrdi Kasim Šertović, portparol Općinske uprave. Prilikom dobijanja odobrenja za rad poduzetnici su za prvu godinu rada u potpunosti oslobođeni komunalne takse, dok za drugu godinu rada plaćaju 50%, izuzev djelatnosti koje se osnivaju u Zanatskom centru gdje uvijek imaju smanjenu stopu obračuna komunalne takse.
–Kada govorimo o pogodnostima poslovanja u Bosanskoj Krupi moramo spomenuti poslovne zone, Pilanu pa i novoformiranu Vatreni mlin, gdje su investitori u prve tri godine poslovanja u 100% iznosu oslobođeni komunalnih dažbina, slijedeće tri godine plaćaju 50% istih a onda tri godine plaćaju minimalnu naknadu u zavisnosti od proizvodne djelatnosti i broja radno angažovanih građana bosanskokrupske općine, kaže Šertović. I visina rente kod izgradnje proizvodnog prostora postepeno se umanjuje upošljavanjem većeg broja radnika, čak i devedeset posto ako se u tom prostoru upošljava najmanje sedamdeset radnika.
U Cazinu instaliralan i registar administrativnih postupaka
Općinska uprava u Cazinu je u proteklom periodu poduzela brojne aktivnosti usmjerene na pojednostavljenje procedura za pokretanje biznisa pa taj proces sada traje od tri do pet dana, ovisno od toga radi li se o osnivanju obrta, trgovačkoj ili ugostiteljskoj djelatnosti. –Jedna od tih aktivnosti je i donošenje Pravilnika o načinu rada i rokovima za postupanje u provođenju administartivnih postupaka u Općini Cazin s kojim su utvrđeni kraći rokovi za rješavanje postupaka, da se određena dokumentacija pribavlja po službenoj dužnosti kao što se i određena dokumentacija koja je potrebna za pokretanje biznisa dostavlja na uvid bez obaveze dodatnih troškova kopiranja ili ovjere kopija, kaže Admir Pjanić, šef Službe za privrdu i poljoprivrdu općine Cazin.
Općina Cazin je na službenoj internet-stranici instalirala i registar administrativnih postupaka gdje su svi građani općine Cazin u mogućnosti pogledati koji se postupci provode i koji su dokumenti potrebni za pokretanje biznisa. –Također, općinski organ uprave je osigurao i direktnu komunikaciju potencijalnim ali i postojećim investitorima i biznismenima na način što je formirana Služba za upravljanje razvojem koja ima za cilj da savjetodavno ali i stručno daje sva pojašnjenja u vezi s pokretanjem biznisa, naglasio je Pjanić.
Ulog 1.000 KM
Ulog kod osnivanja privrednog društva, prema novom zakonu o privrednim društvima FBiH, je hiljadu KM plus troškovi osnivanja, koji se odnose na notarske troškove kao i druge troškove poput izrade pečata, otvaranje računa, određivanje ID broja i slično, naglasio je Kasim Šertović, portparol Općinske uprave u Bosanskoj Krupi. Za osnivanje privrednih društava nadležan je Općinski sudu u Bihaću. Ono što je u nadležnosti općinskog organa uprave je zapravo registracija djelatnosti trgovačkih, obrtničkih i ugostiteljskih radnji za šta nije uvjet dostavljanje dokaza o osnivačkom ulogu. SAMIR T.