SANSKI MOST….Povoljne vremenske prilike uticale su na izuzetno dobar urod jagoda ove godine, ali je proizvođačima u ovome trenutku najveći problem kako pronaći kvalitetnu radnu snagu. Na imanju Asima Kumalića u selu Kijevo, nadomak Sanskog Mosta, inače vlasnika najveće plantaže jagoda na području Unsko sanskog kantona, ovih dana imaju pune ruke posla. Kumalić kaže kako je u najbolja vremena pod zasadima jagoda imao 15 dunuma zemljišta, ali da je zbog problema u proizvodnji i plasmanu bio prisiljen zasađene površine svesti na svega 5 dunuma.
-Svake godine sve je teže pronaći radnu snagu, a sem toga, sve je manje stanovništva, time i kupaca, pa sam bio prisiljen nekadašnju proizvodnju svesti na jednu trećinu. Ove godine jagode su veoma rodile i nadam se količini većoj od sedam tona, kaže Kumalić. Dodaje kako je zbog pandemije koronavirusa i potrebe očuvanja zdravlja ljudi, bio prisiljen ukinuti lijepu tradiciju koja je proteklih godina zaživjela na njegovoj plantaži, a to je da kupci sami sebi beru jagode. Kaže kako problema s plasmanom jagoda nema i da svake godine sve količine uspije da proda na kućnom pragu. -Kažem vam, najveći problem je s radnicima, omladina jednostavno neće da radi. Teško je naći radnika, a i kada ga pronađeš radi dan ili dva i tada obično odustaje ili ucjenjuje s dnevnicom, dodaje Kumalić.
Ovaj vrijedni poduzetnik kaže kako se od poljoprivrede može dobro živjeti, a posebno kada je riječ o proizvodnji jagode koja je uvijek tražena na tržištu. Ističe kako je u proteklim godinama imao ponude da izvozi jagode na tržište Slovenije i Njemačke, ali da se zbog pomenutih problem u proizvodnji nije odlučio na takav korak. Zbog akutnog nedostatka radne snage kaže kako će već naredne godine prestati s ovom vrstom proizvodnje i umjesto jagoda zasaditi lješnjak. Inače, Kumalić je i vlasnik najveće plantaže lješnjaka u USK-u i njime je zasadio 40 dunuma zemljišta. Također, dodatnih 40 dunuma kultivisao je orahom, a posjeduje i pet dunuma zasada aronije. Zlatan ČEKIĆ