SARAJEVO – Dansko vijeće (DRC) za izbjeglice organiziralo je dvodnevnu radionicu pod nazivom „Razmjena znanja o dobrim praksama o identifikaciji rizika među učesnicima u odgovoru na mješovite migracije” koja je okupila humanitarne radnike, predstavnike vladinih institucija i drugih relevantnih aktera koji su direktno uključeni u identifikaciju rizika i korištenje postojećih mehanizama upućivanja.

Mješovite migracije su veliki izazov s kojim se BiH suočava kako s humanitarnog tako i sa sigurnosnog aspekta. Državni organi i institucije u saradnji s međunarodnim i nevladinim organizacijama mogu pružiti kvalitetan odgovor i zaštitu licima u pokretu, naročito ranjivim kategorijama. Razmjena iskustava i najboljih praksi o identifikaciji rizika koji prate mješovite migracije, značajno će unaprijediti mehanizame identifikacije i odgovora, kao i adekvatan nivo zaštite osobama u potrebi”, naglasio je Mirsad Buzar, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima BiH.

Samo uz snažnu i proaktivnu saradnju između humanitarnih radnika i državnih institucija mogu se riješiti izazovi u okviru odgovora na mješovite migracije, a ljudima u pokretu pružiti njega i dostojanstvena pomoć.

Dobra saradnja državnih institucija i humanitarnih aktera krucijalna je za prepoznavanje rizika i ranjivih kategorija u migracijskim tokovima Zapadnog Balkana. Ovo je važno i zbog toga da bi međunarodne i nevladine organizacije mogle postupati u skadu s važećom legislativom kada su u pitanju detektovani slučajevi krijumičarenja ljudima. Sinergija državnih institucija i humanitarnih aktera ključna je za sigurnost države ali i sigurnost onih zbog kojih smo svi uključeni u ovaj odgovor – lica u pokretu”, naglasila je facilitatorica radionice, Nermina Jerković, viša inspektorica u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu.

Dansko vijeća za izbjeglice u BiH pruža zaštitu licima u pokretu, kao i ranjivim kategorijama ove populacije te je posvećeno identifikaciji potencijalnih rizika u migracijskim tokovima.

Važno je da imamo na umu i utjecaj kulturoloških normi prilikom procjene rizika od krijumčarenja ili trgovine ljudima u odgovoru na mješovite migracije u zemljama na Balkanskoj ruti. Etično postupanje i čuvanje povjerenja koje nam neki pripadnik ranjive kategorije ukaže, moramo staviti na prvo mjesto kako u identifikaciji rizika, tako i u mehanizmima upućivanja”, naglasila je Saman Vještica, kulturna medijatorica u DRC-u.

Učesnici radionice bili su predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH, Službe za poslove sa strancima BiH, Crvenog križa Federacije BiH, kantonalnih centara za socijalni rad, kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova, Udruženja Mreža policijskih službenica, Granične policije BiH te organizacija MdM, UNHCR, UNICEF, UNFPA, IOM, World Vision, Save the Children, BHWI, Vaša prava i DRC. Esad Š.