BIHAĆ – U organizaciji Udruženja logoraša Grada Bihać jučer je polaganjem cvijeća i prigodnim obraćanjem na lokalitetima bivši logora Vojske RS-a u bihaćkim naseljima Račić i Ripač obilježen Dan logoraša BiH. Ove godine, pored preživjelih logoraša i predstavnika Grada Bihaća, Vlade USK-a, prisjećanju na stradanja logoraša prisustvovali su i učenici OŠ Prekounje – Ripač i OŠ Kulen Vakuf – Orašac.

Preživjeli logoraši sa jučerašnjeg okupljanja poslali su poruku da se zločini nad logorašima nikada ne smiju zaboraviti, zbog čega, prema riječima Mirsada Balića, predsjednika Udruženja logoraša, ovo udruženje u Bihaću koje okuplja preko 530 članova, svakodnevno vrši popis preživjelih logoraša s ciljem ostvarivanja zakonom predviđenih prava, ali i trajnom zapisivanju svjedočanstava preživjelih logoraša. -Još na ljeto 1992. godine mještani Ljutočke doline bili su zatvarani a potom i ubijani, što zapravo govori da su zločini bili planirani već na početkom rata. Ovakva okupljanja i poruke koje šaljemo mladima koji su danas bili u Ripču, garant su da se više nikada neće ponoviti zlo i zločini nad Bošnjacima ovog kraja, kazao je gradonačelnik Šuhret Fazlić.

Zajedno sa predstavnicima Grada Bihaća zločina nad civilnim stanovništvom grada Bihaća, a posebno mještana Ljutočke doline koji su tokom agresije na BiH u logorima Račić i Ripač bili izloženi neljudskoj torturi, mučenjima i ubistvima, prisjetili su se prigodnim obraćanjima Ermin Zulić, ministar za boračka pitanja USK-a i prof. Mujo Demirović.

Kada je 1992. napadnuta Ljutočka dolina od strane srpske agresorske vojske zarobljeno je 210 muškaraca, žena i djece. Svi punoljetni muškarci su odvedeni u logore od Drvara do Prijedora. Jedan od tih logora nalazi se u Ripču iz kojeg je razmjenjeno 70 ljudi, a njih 84 je zvjerski ubijeno i bačeno u jamu Bezdana na Tihotini, koja su simbol stradanja ljudi Ljutočke doline. Samir T.