SONY DSC

Donirao 18 madraca za krevete štićenika

BIHAĆ, KAMENICA – Socijalno-pedagoškoj životnoj zajednici USK-a u bihaćkom naselju Kamenica predstavnici kompanije „Delibašić poliuretani“ – brenda „Moj san“ donirali su madrace za potrebe štićenika ove ustanove i tako pokazali svoju spremnost da pomognu djeci bez roditeljskog staranja i njihovim starateljskim porodicama, kako bi im smještaj i boravak bio što ugodniji.

Društveno odgovorni

Devetero djece, koliko ih trenutno boravi u dva objekta starateljskih porodica SPŽZ-e na Kamenici obradovano je s osamnaest madraca od kojih će jedan broj biti otpremljen i djeci u objektu u Bosanskom Petrovcu. -Prije nekoliko mjeseci uposlenici ove institucije su nas kontaktirali vezano za aktivnosti koje su htjeli napraviti po pitanju rekonstrukcije postojećih hraniteljskih kuća koje imaju na području ovoga kantona. Mi smo se na to vrlo rado odazvali zbog toga što je naša firma generalno gaji taj društveno odgovorni nastup, ne samo na našem užem lokalitetu, nego na području cijele BiH. Tako smo danas tu da realiziramo ovu donaciju u vidu madraca za kreveta kako bi ovdašnji mališani i mladi imali ugodniji smještaj i boravak, kaže Boris Franjković, marketing-menadžer brenda „Moj san“. A na vrijednoj donaciji u ime djece i staratelja zahvalila je Ermina Kurtović, rukovodilac porodičnih zajednica na Kamenici i donatoru uručila zahvalnicu i sliku koju su naslikala djeca, štićenici ove ustanove. -Ove dvije starateljske porodice iz Bihaća imaju kapacitet za smještaj dvanaestero djece bez roditeljskog staranja. Trenutno je smješteno devetero djece različitog uzrasta, od predškolskog do uzrasta od devetnaest godina. Naša ustanova se inače bavi vanporodičnim zbrinjavanjem  djece bez odgovarajućeg roditeljskog staranja, kaže Ermina Kurtović, rukovodilac porodičnih zajednica na Kamenici.

Potrebna rekonstrukcija

Svaka donacija ovoj ustanovi dobro je došla i prepoznata od djece i staratelja. Socijalno-pedagoška životna zajednica USK-a ovakve starateljske kuće ima i u preostalih šest općina, izuzev Bužima. Istog su kapaciteta i standarda u kojima borave djeca bez odgovarajućeg roditeljskog staranja. -Ovo su montažni objekti izgrađeni prije sedamnaest godina i sada su poprilično dotrajali, te ih je potrebno sanirati i adaptirati da budu još kvalitetniji, naglašava Kurtović. U Socijalno-pedagoškoj životnoj zajednici, kako kaže Kurtović, svakodnevno šire mrežu svojih potencijalnih donatora i ulažu napore da štićenicioma osiguraju adekvatnije uvjete za smještaj. Nadaju se da će pronaći i firme koje će moći financirati projekt izgradnje ili readaptacije ovih kuća. U svim starateljskim kućama SPŽZ-e trenutno boravi sedamdeset i četvero djece a ova brojka se mijenja u ovisnosti o zahtjevima za smještaj. Samir TULIĆ