Riječ je o nagradi za nove dijaloge između umjetnosti i publike, a otvorenoj svim neprofitnim europskim kulturnim organizacijama. Nagrada potiče nove oblike angažmana publike i sudjelovanja u umjetnosti i kulturi, podupirući inovativne projekte u svim oblicima umjetnosti, a koji se mogu dijeliti, replicirati i širiti diljem Europe. Nagrada često ističe projekte koji koriste kreativnost i umjetnost za prevladavanje prepreka, kao što su geografski položaj, društvena izolacija ili ekonomska ograničenja, a koji sprječavaju zajednice da se u potpunosti bave umjetnošću.

Nominacija i uži izbor za bihaćki KRAK označava jačanje pozicije u široj europskoj kulturnoj mreži, povećavajući ugled i vidiljivost. KRAK već fokusirano radi na povezivanju savremene umjetnosti sa zajednicom, a dobijanje nagrade povećalo bi prilike i proširenje inicijativa.

Ukratko, europska nagrada ArtExplora – Académie des beaux-arts mogla bi uveliko unaprijediti dosadašnji rast i razvoj Centra za savremenu kulturu KRAK, ali i kreiranje kulturnih programa u Bihaću.

Jednu od pet nagrada odlučuje i publika, a glasati možete ovdje. Ukoliko želite pomoći KRAK-u u dobijanju nagrade, podijelite ovu zaista sjajnu vijest i pozovite prijatelje da glasaju.

KRAK je alternativni i nezavisni prostor iz oblasti kulture i umjetnosti. Nužnost i potreba za grad Bihać i njegov urbani život. KRAK se fokusira na angažovani diskurs ističući važnost socijalne prakse, vizuelne umjetnosti, arhitekture, dizajna i performansa. Okvir unutar kojega se te ideje realiziraju oivičen je strategijom kolaboracije, socijalne odgovornosti i ekološke svijesti. Ideja i motiv za pokretanje KRAK-a proizišla je iz specifičnih političkih, socijalnih i kulturnih prilika sredine u kojoj djeluje.

Glavne odrednice toga ambijenta su zapostavljena industrijska prošlost, etno-nacionalni konflikt, poslijeratno post-traumatsko iskustvo, siromaštvo i depopulacija. KRAK je urgentni odgovor na trajnu krizu i društveni ambijent u zemlji, koji želi vjerovati da kultura, nauka i umjetnost mogu i trebaju biti pokretačem društvenih promjena. Kao takav KRAK se želi pozicionirati kao platforma alternativnog učenja, kolaboracije i koegzistencije s fokusom na savremene umjetničke strategije i inventivne protokole na polju savremene kulture. Participacija širokog spektra profesionalaca i amatera – umjetnika, arhitekata, dizajnera, edukatora, pravnika, aktivista, vrtlara, ekologa, pčelara kao i pravnih subjekata koji teže profiliranju i angažmanu ka društveno-odgovornim praksama – ključni je aspekat i temeljna pretpostavka mogućeg djelovanja u pravcu oblikovanja nove društvene stvarnosti. KRAK se želi testirati kao incijator te prakse i inkubator posve nove društvenosti. (www.krak.ba)