Malobrojnim katolicima omogućiti izgradnju manje crkve
BOSANSKI PETROVAC – Na svetkovinu sv. Petra i Pavla banjolučki biskup mons. Franjo Komarica slavio je svečanu svetu misu na novoograđenom katoličkom groblju u Bosanskom Petrovcu. To je ujedno bila prva sveta misa služena u tom gradu nakon punih sedamdeset pet godina, tačnije nakon 1941. kada u nedaćama drugoga svjetskog rata biva ubijen drvarsko-petrovački župnik don Waldemar Maximilian Nestor, a katolika i Katoličke crkve iskorjenjivanjem nestaje iz Bosanskog Petrovca i okolice.
110 godina župe Bosanski Petrovac
Povod ovom misnom slavlju bila je 110. obljetnica osnutka župe Bosanski Petrovac-Drvar (1906.-2016.), stotinu i peta obljetnica osnutka katoličkoga groblja u Bosanskom Petrovcu (1911. – 2016.), te sedamdeset peta obljetnica stradanja katolika ovih krajeva (1941.- 2016.). Uz biskupa Komaricu misu je suslavio domaći drvarsko-petrovački župnik don Davor Klečina, a za tu prigodu okupilo se stotinjak katoličkih vjernika iz Bihaća, Drvara, Banje Luke, Bosanskog Grahova, Livna, te iz dalekog Hannovera. Na misi su sudjelovali i politički predstavnici hrvatskog naroda iz Unsko-sanskoga kantona, čelnici HDZ BiiH i HDZ 1990 Franjo Jurić i Mladen Šantić, a izaslanstvo Hercegbosanske županije predvodio je Draško Brnić, direktor ŠGD „Hercegbosanske šume“ Kupres. U ime odsutnoga načelnika općine Bosanski Petrovac Zlatka Hujića bila je prisutna četveročlana delegacija, došlo je i nekoliko sugrađana pravoslavne i muslimanske vjeroispovijesti. Na početku misnoga slavlja župnik Klečina dao je povijesni prikaz prisustva Katoličke crkve na području Bosanskog Petrovca od najranijih kršćanskih vremena do danas, s posebnim osvrtom na srednjovjekovno razdoblje iz kojeg postoje vidljivi ostatci crkve sv. Jurja u Koluniću koji nosi ime po hrvatskom plemenu Kolunića.
Zidana župna crkva sv. Petra, po kojoj je Bosanski Petrovac dobio ime
Istaknuo je da je zidana župna crkva sv. Petra, po kojem Petrovac i nosi ime, sagrađena 1897. u samom središtu grada preko puta današnje zgrade općine, te da je srušena 1949., četiri godine nakon svršetka drugoga svjetskog rata, po nalogu tadašnjih republičkih komunističkih vlasti. Biskup Komarica je u propovijedi istaknuo da je dužnost kršćana čuvati čistim spomen na svoju prošlost, bez poticanja na mržnju i osvetu, nego promičući praštanje, mir i suživot. Pozvao je sve vjernike na nasljedovanje Kristova puta, te na izgradnju civilizacije ljubavi i života. Biskup je zahvalio i svim sugrađanima Bosanskog Petrovca, nekatolicima na njihovim poticajima da se nakon toliko godina uredi i ogradi katoličko groblje u tome gradu, i zamolio je općinske predstavnike da načelniku Hujiću prenesu zahvalu i želju da se katolicima Bosanskog Petrovca omogući izgradnja manje crkve u kojoj bi obavljali vjerske obrede.
Bratsko druženje
Potom je biskup izmolio molitvu odriješenja za sve pokojnike koji počivaju na tom groblju, ali i na obližnjem tzv. Šeledskom groblju gdje su se katolici u početku pokapali zajedno s pravoslavnima. Nakon misnoga slavlja nastavljeno je zajedničko bratsko druženje svih okupljenih pod obližnjim šatorom, a objedom je častio načelnik Hujić. Podsjećamo, katoličko groblje u Bosanskom Petrovcu je desetljećima bilo devastirano i zapušteno, a većina nadgrobnih spomenika porušena. Uz svesrdnu pomoć načelnika Općine, groblje je lani temeljito uređeno i očišćeno, a ovih dana i ograđeno. U bliskoj budućnosti planirano je i podizanje spomen-križa na mjestu gdje je nekad stajao križ, srušen u zadnjem ratu. Planirana je i restauracija nekih starih oštećenih spomenika, kao npr. spomenik uglednomu petrovačkom ljekarniku Nikoli Turiću, koji je živio od 1808. do 1921., punih stotinu i trinaest godina. Na području Bosanskog Petrovca do početka Drugoga svjetskog rata živjelo je oko 1.500 katolika, a danas ih tamo živi samo desetak. Samir TULIĆ