Arhitektonske barijere na svakom koraku
VELIKA KLADUŠA – Velika Kladuša je puna barijera, raznolikih i nesvakidašnjih među kojima su one u glavama njenih izabranih dužnosnika, saradnika odnosno poltorona tih dužnosnika, ali i njenih građana, zapravo najveće. Te barijere u glavama rezultirale su velikokladuškim nazadovanjem, nezabilježenim u njenoj historiji. Velika Kladuša zbog barijera (francuska riječ: pregrada, prepreka, brana, zapreka, figurativno smetnja) nalazi se danas na posljednjem mjestu od svih općina u Kantonu, mjereno ekonomskim i drugim pokazateljima. O ovoj temi na stranicama ReprezenT-a osvrtali smo se više puta, iz više uglova i više različitih autora. Ovoga puta u fokusu našeg interesovanja su arhitektonske barijere koje invalidima u kolicima kao ranjivoj kategoriji Kladuščana stvaraju velike probleme i često puta su nepremostive jer se sa njima susreću gotovo na svakom metru svog kretanja ovom Čaršijom. Naravno, da su arhitektonskim barijerama prethodile one u glavama, ali pođimo redom. Družeći se jedno popodne krajem maja ove godine sa osam Kladuščana u invalidskim kolicima uvjerili smo se u njihovo ne otežano već gotovo nemoguće samostalno kretanje ulicama ovog grada odnosno pristup institucijama ili ustanovama. Prva i najodgovornija institucija za ovakvo stanje – Općina Velika Kladuša, nije na adekvatan način riješila ovaj problem za svoje građane. U Općinski sud, Policiju, Biro rada, Gradsku sportsku dvoranu, Gradsku apoteku… za invalidska kolica uopće nema predviđenog pristupa. Tamo gdje postoji obavezna rampa ona je izgrađena nepropisno i stoji samo reda radi, a što se može vidjeti iz priloženog video zapisa.
Budući da je u interesu rješavanja ovog proglema građana u invalidskim kolicima donešen Zakon o građenju Federacije BiH objavljen u Službenim novinama 06. novembra 2002. godine. Ovaj Zakon i prateći propisi tretiraju problematiku arhitektonskih barijera i pristupačnosti. Na osnovu zakona usvojena je Uredba o prostornim standardima, urbanističko – tehničkim uslovima i normativima za sprječavanje stvaranja arhitektonsko-urbanističkih prepreka za lica sa umanjenim tjelesnim mogućnostima koja je objavljena u Službenim novinama Federacije BiH, broj 48/09 od 27.07.2009. godine. Na osnovu navedenog Zakona i Uredbe, usvojen je Zakon o prostornom uređenju i građenju Unsko-Sanskog kantona o uklanjanju arhitektonskih barijera koji je objavljen u Službenom glasniku Unsko-Sanskog kantona br. 10 od 27. juna 2011. godine. Nakon ovoga uslijedio je i Zaključak Općinskog vijeća Velike Kladuše koji je objqavljen u Službenom glasniku Općine Velika Kladuša broj: 4/12 od 25. 04. 2012. godine. U Zaključku Općinskog vijeća stoji: Prihvata se Informacija o primjeni Uredbe o prostornim standardima, urbanističko-tehničkim uvjetima i normativima za sprečavanje arhitektonsko-urbanističkih prepreka za osobe sa smanjenim tjelesnim mogućnostima Službe prostornog uređenja komunalnih i stambenih djelatnosti, Općinskog organa uprave Općine Velika Kladuša bez primjedbi. Obavezuje se općinski načelnik da putem nadležne službe Općinskog organa uprave uputi odgovarajući akt prema vlasnicima objekata kod kojih su utvrđena odstupanja od Uredbe u smislu ne ispunjavanja propisanih uvjeta i standarda, te nadležnim inspekcijskim i drugim organima u cilju poduzimanja radnji dodatne kontrole stanja i nalaganja mjera otklanjanja evidentiranih nedostatka, te da pokuša iznaći mogućnost odgovarajućih rješenja pješačkih nogostupa i prelaza u urbanom dijelu Općine Velika Kladuša kod kojih su evidentirana odstupanja od Uredbe.
Kako rok za ispunjavanje zakonskih obaveza ističe za mjesec dana, (05. jula 2016.) pokušali smo doći do odgovora na pitanje šta je u Općinskom organu do sada učinjeno po ovom pitanju. Odgovor smo potražili upravo na ovoj adresi kod Jasmina Hušića, pomoćnika općinskog načelnika za urbanizam i prostorno uređenje. Nažalost, već ovdje osjećamo zašto Velika Kladuša nazaduje. Jasmin Hušić je bio voljan razgovarati i ponuditi odgovore na sva pitanja iz ove problematike ali nas je uputio na adresu općinskog načelnika kojem bi trebali podnijeti pismeni zahtjev za takvo odobrenje. Naravno, za takvu avanturu se nismo opredijelili jer općinski načelnik u pravilu nikad ne odgovara na naše upite a to čini samo pod pritiskom federalne inspekcije kojoj se moramo obraćati. S druge strane, mi smo se obratili na nadležnu adresu.
Ono što smo vidjeli i doživjeli na ulicama Velike Kladuše i ispred vrata institucija i ustanova zajedno sa osam Kladuščana u invalidskim kolicima, potvrđuje da gotovo niko i ništa nije poduzeo po pitanju propisanih zakonskih obaveza. Svakako, ova problematika invalida u Velikoj Kladuši biće zanimljiva tema nakon isteka zakonskog roka od pet godina koji je, izgleda, bio prekratak za općinske vlasti da isti riješe ne samo kao obavezu već i za dobrobit svojih sugrađana. U našem prikazu stanja i problema za invalide u kolicima učestvovali su Alaga Hozanović, Elvis Hodžić, Ramiz Pandžić, Nermin Didović, Samir Šehić, Mirsad Kajtezović, Ibrahim Kaknjašević i Huse Galijašević te kao asistenti – pomagači: Zulejha Galijašević i Dženis Pandžić.
Uskoro stomatološka ordinacija za invalidne osobe
Udruženje paraplegičara i oboljelih od dječje paralize Velika Kladuša, Dom zdravlja Velika Kladuša i Humanitarna organizacija HolstebroNodhjaelp iz Danske su zajednički pokrenule aktivnosti na uređenju jednestomatološke ordinacije u prizemlju Doma zdravlja za potrebe osoba sa invaliditetom. U tom projektu Dom zdravlja će obezbjediti prostoriju i stomatologa, Udruženje paraplegičara će izvršiti uređenje ordinacije (postaviti novu stolariju, izvršiti unutarnje uređenje ordinacije) a HolstebroNodhjaelp iz Danske će donirati opremu za ordinaciju – stomatološku stolicu sa adekvatnom opremom i uređaj za slikanje donje i gornje vilice orthopan. Radovi su krenuli 17. maja 2016. godine. Postavljena je nova stolarija na prostoriji u kojoj će biti smještena stomatološka ordinacija. Kupljene su keramičke pločice i materijal koji ide uz to, za unutarnje uređenje ordinacije. Krajem ovog mjeseca očekuje se da pristigne oprema za ordinaciju. Svoj doprinos i podršku ovom značajnom projektu su do sada dale dvije veliko-kladuške firme: „Prizma“ je napravila i ugradila stolariju na ordinaciji uz 50% popusta, a „Am&Kandi“ će bez naknade izvršiti postavljanje keramičkih pločica u unutrašnjosti ordinacije. Obaveze prema dobavljačima za nabavku materijala za uređenje ordinacije (stolarija, keramičke pločice i ostali materijal) Udruženje još nije izmirilo zbog nedostatka novčanih sredstava te stoga njegovi članovi ovim putem pozivaju potencijalne donatore da se uključe i svojim donacijama daju doprinos u realizaciji ovog projekta značajnog za sve osobe sa invaliditetom općine Velika Kladuša. Pripremio: Esad ŠABANAGIĆ