VELIKA KLADUŠA – U utorak, 06. oktobra 2020. godine u 14:00 sati u Općinskom sudu Velika Kladuša zakazana je prva prodaja nepokretnosti: Poslovne-upravne zgrade „Agrokomerc“, iz ranijeg perioda poznatije kao SOUR, i to na način usmenog javnog nadmetanja. U izvršnom postupku tražioci izvršenja su radnici „Agrokomerca“ posredstvom advokata, a koji imaju pravosnažna sudska potraživanjima od svoje firme.
Osnovni podaci o predmetu prodaje:
Nepokretnosti označene kao: – k.č. broj 1692/1 „Poslovna zgrada – Upravna“ ukupne površine 1.297 m2, poslovna zgrada u privredi površine 412 m2, zemljište uz privrednu zgradu površine 885 m2, upisano u ZK-ul. broj 7550 KO Velika Kladuša.
Procijenjena vrijednost ove nekretnine (upravne zgrade) je oko 5,4 miliona KM,
Sutkinja koja će voditi ovu prvu najavljenu prodaju nepokretnosti je Dragana Đerić – Cerović.
Usmenom nadmetanju moći će pristupiti zainteresirani kupci koji uplate osiguranje odnosno depozit u visini od 10.000,00 KM. Poznato je da se ova nepokretnost u prvoj prodaji može prodati za iznos od 50% procijenjene vrijednosti a ukoliko ponuđač sa najvišom ponudom ne uplati ponuđeni iznos u predviđenom roku, sud će zaključkom proglasiti prodaju nevaljanom i novim zaključkom odrediti da je nepokretnost prodana drugom po redu ponuđaču, koji treba da u roku koji sud odredi, a koji ne može biti duži od 30 dana od prijema tog zaključka, sudu deponuje prodajnu cijenu koju je ponudio. Osiguranja data od strane najpovoljnijih ponuđača će se vratiti ponuđačima tek kad najpovoljniji ponuđač uplati ukupnu cijenu.
Iz iskustva znamo da ovako „povoljna“ a zakonita prodaja imovine „Agrokomerca“ privuče veliki broj zainteresiranih kupaca, međutim u pravilu se radi o namještaljkama a što se zasigurno može tumačiti niskim ili bolje reći bagatelnim i naštimanim cijenama. No, sve je to u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima pa ko voli nek izvoli. Fantomsko Udruženje nezaposlnih dioničara za čiji (ne)rad građani Velike Kladuše godišnje izdvajaju 250 hiljada KM, ćuti, ne oglašava se niti šta poduzima. Ne podnosi izvještaje o utrošku sredstava a njihova web stranica bila je posljednji puta aktivna u maju 2018. godine. Ovo je dakle primjer transparentnog i odgovornog rada i trošenja budžetskih sredstava i primjer kako se vodi briga o imovini dioničara i njihovim pravima. No, valjda će se neko nekada i time pozabaviti, ali, nažalost, biti će (pre)kasno. Esad ŠABANAGIĆ