BIHAĆ – Na Biotehničkom fakultetu Univerziteta u Bihaću članovi Organizacionog i Naučnog odbora Međunarodne naučno-stručne konferencije „5. juni-Svjetski dan zaštite okoliša“ predstavili su dosadašnje aktivnosti oko organizacije ovoga naučnog skupa u proteklih šest godina koliko se organizira i održava. Od 2017. godine svi naučni radovi su digitalizirani i objavljeni u vodećoj međunarodnoj „CAB“ bibliografskoj bazi podataka za prirodne nauke te kao takvi dostupni su široj naučnoj zajednici.

Svake druge godine

Prva Međunarodna naučno-stručna konferencije „5. juni-Svjetski dan zaštite okoliša“ održana je 2012. godine u Bihaću i od tada je Biotehnički fakultet organizira svake godine. Konferencija ove godine nije održana jer su, kako kaže dekan Biotehničkog fakulteta dr. Husein Vilić, s Tehničkim fakultetom koji već tradicionalno organizira međunarodnu konferenciju „RIM“, zbog ovogodišnjeg održavanja ovog naučnog skupa, postigli dogovor da se naučno-stručna konferencija „5. juni-Svjetski dan zaštite okoliša“ ubuduće organizira svake druge godine. -U segmentu zaštite okoliša se puno toga ima za reći, govoriti jer je ova oblast na neki način vezana s ostalim oblastima kojima Biotehnički fakultet na neki način izlazi u javnost kroz i ekološku poljoprivredu, kroz upravljanje šumskim resursima i naravno, ovaj segment prehrane, odnosno, prehrambene tehnologije, kaže prof. dr. Husein Vilić, dekan Biotehničkog fakulteta Univerziteta u Bihaću. Predstavnici Univerziteta u Bihaću potpisali su sporazum s vodećom međunarodnom organizacijom „CAB international – bibliografskom bazom podataka za prirodne nauke o digitalizaciji naučno-stručnih radova, kako bi on-line putem bili dostupni široj naučnoj zajednici.

CAB baza podataka

-Kao rezultat tog predanog rada došao je i ovaj poziv ispred CAB international iz Velike Britanije da se svi dosadašnji istraživački rezultati, koji su ostvareni u okviru ove konferencije u elektronskom obliku pohrane u zajedničku bazu podataka i za ubuduće da se ne samo sažetci radova, nego i puni tekstovi sa recenzijama objavljuju i održavaju u CAB bazi podataka, kaže prof. dr. Amela Čolić, prorektorica za naučno-istraživački rad i međuuniverzitetsku saradnju Univerziteta u Bihaću. Digitalizacija rezultata naučnih istraživanja u CAB bibliografskoj bazi podataka je potrebna jer je riječ o međunarodnoj naučno-stručnoj konferenciji, međunarodno priznatim radovima, prepoznatljivosti i citiranosti autora, kaže prof. dr. Halid Makić, predsjednik Naučnog odbora međunarodne konferencije „5. juni – Svjetski dan zaštite okoliša“. Samir TULIĆ