BIHAĆ – Pandemija koronavirusa u proteklih pet mjeseci obrtnicima je u značajnoj mjeri ugrozila poslovanje zbog čega su neke obrtničke radnje i firme morale staviti ključ u bravu. Prema pokazateljima Obrtničke komore Unsko-sanskoga kantona, prije mjesec i pol, ugašeno je 80 obrta ali je u posljednje vrijeme otvoren 101 novi, što potvrđuje činjenicu da se obrtnici i u najtežim vremenima bore za svoje mjesto na tržištu i opstanak starih zanata od kojih su neke „pregazile“ moderne tehnologije.
Od kako je proglašena pandemija COVID-19 mnoge obrtničke radnje u Krajini suočile su se s brojnim problemima u svom poslovanju koji su ih doveli do zatvaranja. Teška opskrba repromaterijalom i pronalazak tržišta, nisu garant opstanka obrtničkih djelatnosti. Među upornim obrtnicima koji se „ne predaju“ je Bišćanka Azra Mahmutović koja već nekoliko godina izrađuje ukrasne svijeće i svečane dekoracije. -Moje svijeće su gorjele u takvim objektima koji su imali velike događaje s tri stotine i pet stotina osoba a sad u pandemiji normalno takvih događaja nema. Znači, moj posao je sada skoro pa zaspao, jer ja ove godine ne radim sad u augustu, ne radim deset posto, koliko sam radila prošle godine, kaže obrtnica Azra Mahmutović, vlasnica radnje „Bihaćka svijeća“. Azra kaže kako će ukoliko u jesen bude gore, svi obrtnici zatvoriti. Obaveze državi moraju izmiriti a, dodaje, poznati su po tome što ih redovno izmiruju. -Mi živimo takoreći od neke sezone koja počinje u maju i završava krajem jeseni. No, sada toga nema. Svi imamo neki sezonski posao. Recimo u januaru i februaru kad nema posla, mi smo zaradili u augustu, Međutim, sad u augustu nemamo posla, dodaje Mahmutović.
U Obrtničkoj komori USK-a kažu kako je do sad zatvoreno osamdeset obrtničkih radnji ali je u posljednje vrijeme otvoren 101 novi obrt. U vrijeme brojnih kriza obrti su uvijek opstajali pa tako i u pandemiji koronavirusa. -Ugašene su doista kategorije onih malih obrta koji se nisu mogli sufinancirati i održati se, postojati u ovoj situaciji. To su pretežno male, niskoakumulativne djelatnosti, kućne radinosti koje su tek toliko zarađivale da mogu podmiriti svoje obaveze, kaže Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore Unsko-sanskoga kantona. Izbijanjem epidemije takvi obrtnici nisu mogli opstati na tržištu i zaraditi za život. -Bolje i zatvoriti, odjaviti, nego stvoriti sebi porezne dugove. To su krojači, obućari, frizeri koji su registrirani kao stari zanati, neki majstori, popravci. Inače, sve djelatnosti koje su niskoakumulativne djelatnosti, koje nisu održive, veli Arapović.
Zahvaljujući subvencijama Zavoda za zapošljavanje Federacije Bosne i Hercegovine, otvoren je 101 novi obrt među kojima su uslužne i proizvodne djelatnosti a najviše obrtnici koji njeguju domaću radinost i poljoprivedni obrti. Obrtnici – poljoprivrednici su svjesni da se trebaju registrirati kako bi bili legalni na tržištu, penzijsko i zdravstveno osigurani i ostvarili veće poticaje, smatra Arapović. Samir TULIĆ