Na Gradskom trgu u Bihaću uspješno je održana ulična akcija u okviru kampanje „Nećemo umirati u tišini“, s ciljem prikupljanja potpisa podrške za izmjene i dopune Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine. Ova akcija je organizovana kao dio projekta „ZA kvalitetniju zaštitu žena od nasilja u FBiH“, koji provode Organizacija „Glas žene“ Bihać, Fondacija CURE Sarajevo, „Ženska vizija“ Tuzla, Udruženje „Tim volim život“ Cazin, i Udruženje „Izvor“ Sanski Most.

Tokom akcije, građana/ke su potpisivali/e peticiju kako bi podržali/e inicijativu za uvođenje femicida kao posebnog krivičnog djela u Krivični zakon FBiH.

Neira Raković, koordinatorica projekta, naglasila je: „Femicid je najstrašniji oblik rodno zasnovanog nasilja, i njegova pravna definicija kao posebnog krivičnog djela je ključna za pružanje adekvatne zaštite ženama. Naša kampanja nastoji da osigura pravnu prepoznatljivost i adekvatnu kaznu za ovaj zločin, što je neophodno kako bi se obezbijedila sigurnost žena u Federaciji Bosni i Hercegovini“.

Pored Neire Raković, izjavu za medije dala je i Božna Čirić iz „Glasa žene“: „Svi smo svjesni da je femicid rapidno rastući problem u FBiH. Bez odgovarajuće pravne regulative, borba protiv ovog zločina je otežana. Danas smo pokazali/e zajedništvo i odlučnost da se izborimo za pravednije zakonodavstvo koje će štititi žene od nasilja“.

Inicijativu su između ostalog podržali gradonačelnik Bihaća – Elvedin Sedić, ministar unutrašnjih poslova USK-a Adnan Habibija, vijećnica GV Bihać Elvira Selmanović.

Kampanja „Nećemo umirati u tišini“ ima za cilj prikupljanje 10.000 potpisa podrške za Inicijativu za izmjenu Krivičnog zakona FBiH, upućivanje ove inicijative Federalnom parlamentu, i osiguranje da se izmjene nađu na dnevnom redu parlamenta.

Statistike su alarmantne: prema UNODC-u, u Bosni i Hercegovini je između 2015. i 2022. godine zabilježeno ukupno 78 slučajeva femicida, dok je u prvoj polovini 2024. godine ubijeno 7 žena. Ovi podaci jasno ukazuju na potrebu za hitnim pravnim promjenama.

Pozivamo sve građane/ke da se pridruže našoj borbi potpisivanjem podrške za ovu inicijativu i tako doprinesu boljoj zaštiti žena u Federaciji BiH. Za više informacija o kampanji i projektu posjetite našu web stranicu www.zenskamreza.ba ili Facebook stranicu Ženska mreža BiH. Esad Š.