BIHAĆ – U ponedjeljak, 15. jula 2024. godine u Bihaću je održana konferencija za medije povodom početka implementacije projekta „Za kvalitetniju zaštitu žena od nasilja u FBiH“. Projekat „Za kvalitetniju zaštitu žena od nasilja u FBiH“ fokusira se na zagovaranje krivično – pravne regulacije femicida u Federaciji BiH. Ovim naporima želimo osigurati adekvatnu pravnu zaštitu žena i unaprijediti sistemski odgovor na nasilje. Uključivanje svih relevantnih aktera u ovaj proces ključno je za stvaranje sigurnijeg okruženja za žene i jačanje njihovih prava.
Jadranka Miličević ispred Fondacije „CURE“ izjavila je da je neophodna izmjena Porodičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine i Krivičnog zakona FBiH kako bi se uključila kriminalizacija femicida. Miličević je naglasila da ovakve promjene predstavljaju ključni korak jačanju zaštite žena od nasilja i osiguravanju pravde za žene. „Zakonodavne reforme su od vitalnog značaja za prevenciju nasilja i očuvanje ljudskih prava žena u našem društvu“, dodala je Miličević.
Amela Hajvaz ispred Udruženja „Ženska vizija“ Tuzla istakla je da je Tuzlanski kanton suočen sa najvećim brojem femicida zabilježenim u posljednjem periodu, te da su podaci i statistike izuzetno zabrinjavajuće. U posljednjih nekoliko godina, zabilježen je porast nasilja prema ženama, a mnoge žrtve nisu imale adekvatnu zaštitu. Ovi alarmantni trendovi ukazuju na potrebu za hitnim zakonodavnim reformama i jačanjem sistema podrške za žrtve nasilja. S obzirom na ozbiljnost situacije, važno je da se društvo mobilizira kako bi se sprečilo daljnje gubitke i osigurala sigurnost žena u Tuzli i širom BiH.
Neira Raković iz Organizacije „Glas žene“ izjavila je da ovim projektom žele ukazati na potrebu rješavanja problema pravne neusklađenosti krivičnog zakonodavstva Federacije BiH sa Istanbulskom konvencijom i drugim međunarodnim mehanizmima zaštite žena od nasilja. Istaknula je da je BiH potpisnica i ratificirala ove važne instrumente, ali da ih ne implementira, što negativno utiče na kvalitet zaštite žena od nasilja. Pod kriminalizacijom femicida podrazumijevamo da se ubistva žena motivisana njihovim spolom prepoznaju kao posebno krivično djelo. Ova pravna regulativa omogućava strožije kazne za počinioce, ističući ozbiljnost ovog nasilja. Cilj je zaštita žena od rodno zasnovanog nasilja i prevencija budućih slučajeva. Kriminalizacija femicida doprinosi i jačanju svijesti o ovom problemu u društvu, te poziva na hitnu reakciju pravnog sistema.
„Nadamo se da će građani i građanke prepoznati značaj ovog problema i aktivno se uključiti u lobiranje i zagovaranje. Pozivamo vas da podržite inicijativu koja ima za cilj izmjenu Krivičnog zakona Federacije BiH potpisivanjem peticije. Ova peticija bit će realizovana na ulicama i gradovima Federacije BiH u narednom periodu, a za više informacija pratite nas na društvenim mrežama Ženske mreže BiH”, dodala je Raković.
Ovaj projekat realizuje Organizacija „Glas žene“ Bihać, Udruženje „Tim volim život“ Cazin, Udruženje „Izvor“ Sanski Most, Fondacija „CURE“ Sarajevo i Udruženje „Ženska vizija“ Tuzla. (Glas žene)