ŠILJKOVAČA – Sredinom ove godine započela je realizacija izgradnje asfaltnog putnog pravca od općinskog značaja kroz naselje Šiljkovača kod Velike Kladuše, a danas je (subota, 30. novembra) okončana njegova prva faza dužine 577 metara. Ovaj putni pravac radnog naziva Nepeke – Škola – Križ ukupne je dužine 1.910 metara a širina asfalta biti će četiri metra a postavljeni ivičnjaci na dužini od oko 600 metara. Građevinski odbor za izgradnju ovog puta uspio je pribaviti oko 130 hiljada KM koliko je bilo dovoljno da se asfaltira pomenuta dužina puta čija je širina četiri metra a debljina asfalta 8 centimetara. Doduše, predsjednik Građevinskog odbora Rasim Bajramović reče nam da će izvođaču radova „Kendić“ ostati dužni oko četiri do četiri i pol hiljade KM i da vjeruje da će to u kratkom roku biti okončano. Inače, planirano je da bi ukupna dužina puta mogla koštati oko 317 hiljada KM.
Projektna dokumentacija za veću dužinu puta je pripremljena, no i pored te činjenice lokalna zajednica, odnosno vlast Velike Kladuše, u ovom projektu nije ništa učestvovala pa se mještani i članovi Organizacionog odbora nadaju da bi do toga moglo doći naredne godine kada planiraju nastaviti da ostvare dugogodišnji san koji traje od nastanka njihova sela pa do danas.
Pomenuta škola ima karakter područne škole koja već duže vrijeme zjapi prazna, a ovdašnji učenici školu pohađaju u Velikoj Kladuši do koje pješače ili se na neki način voze, prašnjavim općinskim putem, a već smo 25-tu godinu u 21. vijeku. Ovim putnim pravcem gravitira svega 40 domaćinstava i svi su, uglavnom, pristali učestvovati u akciji koliko budu mogli a otprilike podjednak je broj hrvatskih domaćinstava koji su ovdje domicilni i bošnjačkih koji su se ovdje nastanili u posljednje vrijeme. Ipak pet ili šest domaćinstava nije do sada učestvovalo u financiranju prve faze ovog putnog pravca.
Puno mještana ovih naselja živi vani, u dijsapori, i od njih se puno, s razlogom, očekuje u ovoj akciji i za narednu drugu fazu ovog puta.
Inače, prigradska naselja Šiljkovača, Šmrekovac i Nepeke pripadaju Mjesnoj zajednici Grad – Velika Kladuša.
Ako Hrvati ne priskoče u pomoć, biti će teško završiti planirani projekt
Ispunjene su sve pretpostavke da se mještani, odnosno Građevinski odbor za pomoć obrati i Vladi USK-a koja bi, zbog specifičnog sastava stanovničtva i dosadašnje „zapuštanosti“ ovih naselja, prije svega, od strane lokalne zajednice Velika Kladuša, ali i drugih trebala i morala pomoći. Trebala bi im na ruku ići i činjenica da je na nedavnim Lokalnim izborima za načelnika izabran Boris Horvat, inače Hrvat. Nema sumnje da ovom projektu itekako mogu pomoći Hrvati USK-a (u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti) ali i susjedne Republike Hrvatske što voditelji akcije i očekuju, a tim prije što je Hrvat izabran za novog načelnika Velike Kladuše.
Članovi Građevinskog odbora procjenjuju da dvadesetak učenika iz Šiljkovače svakodnevno odlazi u škole u Veliku Kladušu i susjedni Cetingrad u Republici Hrvatskoj.
Ovim prašnjavim putem svakodnevno se kreće najmanje šest teških invalida, većina u invalidskim kolicima, a jedan od njih je Ramiz Pandžić, član Građevinskog odbora. Za njihove potrebe Hitna služba Doma zdravlja nerado dolazi a zimi je to najčešće i nemoguća misija. Pobrojana naselja su smještena u graničnom pojasu sa Republikom Hrvatskom a Hrvati ovdje nemaju čak ni svoje groblje a da ne spominjemo vjerski objekat i druge sadržaje.
Članovi Građevinskog odbora:
1.) Rasim Bajramović (predsjednik): 00387-61-765-730, 2.) Ramiz Pandžić (član): 00387-62-415-756, 3.) Dragan Cindrić (član): 00387-62-193-808, 4.) Abdo Mukeljić (član) i, 5.) Amir Karajić (član).
Invalidi sa ovog područja su: Ramiz Pandžić, Fikret Kendić, Marko Medved, Sadika Kendić, Tomica Cindrić i Samir Karajić.
Podsjećamo da su u oktobru prije tačno jedanaest godina pušteni na upotrebu građanima prve etape putnih pravaca Zagrad – Šmrekovac i Zagrad Nepeke. Ova akcija je prilika da se nakon jedanaest godina od tada građanima pomenutih naselja ostvari životni san, koji inače traje duže od trideset godina, pa da se zasvira, zapjeva i poigra, zašto ne. Redakcija ReprezenT-a će sve to odgovorno i kvalitetno popratiti i objaviti.
Pripremajući ovja prilog zabilježili smo i jednu zanimljivost. Naime pojedinačno, odnosno kao domaćinstvo sa najvećim učešćem u ovom projektu izgradnje prve faze puta pojavljuje se ime Mehmeda Bajramovića – Đulsina. Njegovo direktno učešće je 12 hiljada KM, te organizacija jedne sergije u džamiji na kojoj je prikupio 2.570,00 KM a svojim komšijama koji nisu odmah mogli dati svoje učešće je posuđivao novac. A ono što je najzanimljivije, od Šerifa Hozanovića – Hajke kupio je pet metara drva koja mu nisu bila potrebna te iznos za njih uplatio kao Šerifovo učešće u putu. Esad ŠABANAGIĆ