BOGOVOLJA – U nedjelju u Džematu Bogovolja, općina Cetingrad, u Karlovačkoj županiji otvorena novoizgraena džamija, četvrta u Hrvatskoj, nakon Zagreba, Rijeke i Gunje. Čast da otvori džamiju pripala je džematliji Smailu Hozanoviću, koji je dao najveći doprinos u njenoj gradnji. Na upriličenoj svečanosti su bili mnogi visoki dužnosnici Islamske zajednice u Hrvatskoj, predstavnici diplomatskog zbora u Zagrebu i iz BiH, Turske, Irana i Indonezije, te predstavnici lokalnih i regionalnih vlasti Karlovačke županije i Unsko-sanskog kantona Bosne i Hercegovine. Predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj muftija dr. Aziz ef. Hasanović rekao je da „ljudi grade džamije, a džamije grade ljude”, te je izrekao i opomenu „da džamije koje gradite mogu biti svjedok za vas i svjedok protiv vas”, ovisno o tome kako se konzumira sve ono što Bog za vjernike propisuje, kao „vjeru, odgoj, obrazovanje i razne vrste prevencija”. Hasanović smatra da je u Hrvatskoj termin „suživot” nadiđen i da muslimani u Hrvatskoj uz sve ostale konfesije „jednostavno žive život”.Pri tom je Hasanović istaknuo da svi vjernici, „iz uvjerenja svoje vjere znaju da svi služimo jednom Bogu, Bogu koji govori svojim božanskim govorom”, te je istaknuo i jedan detalj, da je u islamskom hramu govorila i načelnica Općine Cetingrad Marina Kalić. -Ona nije muslimanka, a ta se prilika da govori u hramu rijetko pruža i muslimankama, to je nemoguće, a ovdje je to moguće, jer je takav ambijent, takvo ozračje, takva suradnja, u kojoj se dijeli i dobro i zlo, istaknuo je muftija Hasanović. Podsjetio je da je „među muslimanskim hrvatskim braniteljima 1.180 šehida, koji su poginuli za ovu državu”, te da ta činjenica obvezuje i njega i imame i sve ostale „da se u Hrvatskoj gradi društvo po mjeri svih njenih građana bez obzira na vjeru, naciju, podrijetlo, boju kože, spol ili bilo koju drugu odrednicu, da bi opravdali krv svih onih koji su svoje živote utkali na oltar ove domovine”.

Uz četiri džamije s minaretom, građene iz temelja, u Hrvatskoj je ukupno 26 vjerskih objekata, bogomolja, ali većina je njih neadekvatna za kvalitetan vjerski život. U Hrvatskoj je po jednom vjersko objektu oko 2.500 muslimana, što je neki prosjek, jer se u drugim europskim zemljama taj broj kreće od 650 u Grčkoj, do osam hiljada u Švedskoj. Slijedeće otvorenje bit će u Sisku, gdje se gradi islamski centar. Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Karlovac Admir efendija Muhić za džamiju u Bogovolji, u čiju je gradnju uloženo oko dva miliona kuna, rekao da ima 350 kvadratnih metara, da su gradnju pomogli vjernici, okolne općine, županija i Mešihat IZ u Hrvatskoj, te da „ima i minaret koji simbolizira jednog Boga i omogućava da se uči ezan, poziv na molitvu, a što u srce muslimana unosi jednu sigurnost, govori im da je siguran Cetingrad, Karlovačka županija i lijepa domovina Hrvatska”.

U Širokoj Rijeci otvorena prva gasulhana u Hrvatskoj

Prije svečanog čina otvaranja džamije u Džematu Bogovolja, u Širokoj Rijeci, također u općini Vojnić otvorena prva gasulhana (mrtvačnica) u Hrvatskoj koja pripada Džematu Maljevac. Gasulhana ima sve adekvatne uvjete za obredno kupanje umrlih muslimana, koje je obavezno prije ukopa. Muftija Hasanović je to nazvao novim civilizacijskim iskorakom jer da se do sada to radilo kao i drugdje, po kućama, u neuvjetnim improviziranim prostorima. Načelnik Općine Vojnić Nebojša Andrić je u izjavi za medije rekao da je Općina iz svog budžeta financirala gasulhanu i uređenje mezarja u Širokoj Rijeci, koje je bilo ilegalno, bez dozvola, a Općina Vojnić je otkupila zemljište i ishodila dozvole, te dokumentaciju za gradnju sve do potrebnih komunalnih priključaka jer je to, kako je rekao, osnovna potreba djela stanovnika, a svako treba pokapati svoje bližnje u skladu sa svojom tradicijom i običajima. Esad ŠABANAGIĆ