Poljoprivreda u USK-u na kraju liste prioriteta
POLJANA/GLINICA – Već više godina uzastopno Dani polja kukuruza na području Velike Kladuše su prava prilika da se na djelima vide i vrednuju rezultati vrijednih poljoprivrednika-proizvođača žitarice kukuruz. Utorak, prvi dan novembra, po lijepom i sunačanom vremenu priređena je najpoznatija ovogodišnja manifestacija „Dani polja kukuruza“ na imanju braće Isakovića u Poljani, Mjesna zajednica Glinica.
Među nekoliko ovogodišnjih manifestacija kukuruznog prinosa, centralno mjesto zauzima Poljana. Prema stručnim procjenama jedna je od najboljih lokacija za žuto zlato na širim geografskim prostorima. Braća Isaković uz Esada Dizdarevića, njihovog komšije, su najveći proizvođači kukuruznog žita, kako u zrnu tako i u silaži. Veoma koncizna i edukativna predavanja prisutnima održao je promotor firme Pioneer, mr. poljoprivrednih nauka Anel Jogić sa preporukama koje sorte kukuruza treba sijati naredne godine. Predstavnika Općine i Općinske savjetodavne službe za poljoprivredu niti ove godine nije bilo na ovoj manifestaciji. Prema kazivanju Seada Isakovića prinos je lošiji nego lanjske godine, jer se u uzgoju žitarice nisu pridržavali datih uputa, ali je još uvijek profitabilan. Stručnim radom braća Isaković kukuruz pretvaraju u meso, odnosno tov stoke.
Opstaju samo oni koji su uložili
Unsko-sanski kanton prednjači u stočarstvu, prvenstveno u mljekarstvu. Poljoprivreda je i dalje privredna grana zahvaljujući kojoj mnoge porodice u ovom kantonu imaju posao i solidnu zaradu. Međutim, i ovdje koči složena politička situacija u zemlji – još uvijek neusaglašena Strategija razvoja poljoprivrede na državnom nivou. Naši poljoprivrednici još uvijek razmišljaju hoće li dobiti poticaj na vrijeme i da li će ih unišititi neka jaka nelojalna konkurencija. Ove godine vrijeme je išlo na ruku poljoprivrednicima, što nije slučaj sa ukupnom situacijom u agraru. Ova vlast po pitanju zaštite domaće proizvodnje ne radi ništa. Opstaju samo oni koji su uložili. Ulaganja su velika, oštra konkurencija guši male proizvođače, a banke nisu spremne pratiti situaciju na tržištu. Poljoprivrednici smatraju da država vodi lošu agrarnu politiku. Primjer je i gubitak više desetina miliona eura na godišnjem nivou, koja su na raspolaganju BiH iz evropskih fondova. Ta sredstva našim poljoprivrednicima nisu isplaćena, jer država nije ispunila uslove koji su važeći za sve zemlje Evrope. Esad ŠABANAGIĆ