VELIKA KLADUŠA – U subotu je u Velikoj Kladuši Kulturno-umjetničko društvo „Biser“ organiziralo i održalo Deseti-jubilarni Međunarodni festival folklornih igara i pjesama, čiji je cilj i smisao njegovanje bosanske tradicije ali tradicije i kulture i drugih naroda i narodnosti. Na Festival folklornih igara i pjesama organizator je ove godine imao goste iz Republike Slovenije i Republike Hrvatske te sa prostora USK-a. KUD „Biser“ kao organizator i domaćin, uz Sportsko-plesni klub „Gloria“, ugostio je SKUD „Kočevje“ iz Kočevja, Republika Slovenija, KUD „Izvorni običaji“ – Zagreb, KUD „Koraćanski dukati“ – Slavonski Brod i HAKUD „Glinska tamburica“ iz Hrvatske te KUD „Grmeč“ iz Bosanske Krupe i Udruženje žena „Ašik kaldrma“ iz Podzvizda.

Festival je, nakon okupljanja učesnika u Gradskoj sportskoj dvorani, započeo pojedinačnim slikanjem u parku pored „Menđuše“ a potom defileom gradskim ulicama i perfomansom na Gradskom trgu. Nastupi u Gradskoj sportskoj dvorani, po drugi puta, imali su i takmičarski karakter jer su predstavnici svih učesnika kao žiri birali najljepše tri nošnje i tri najbolje koreografije. Medalje i pehare za najljepše tri nošnje dodijeljene su KUD „Izvorni običaji“ – Zagreb za koreografiju i narodnu nošnju. Drugo mjesto za koreografiju osvojiio je KUD „Koraćanski dukati“ – Slavonski Brod dok je treće mjesto pripalo KUD-u „Grmeč“ – Bosanska Krupa. Drugo mjesto za narodnu nošnju pripalo je HAKUD „Glinska tamburica“ a treće SKUD „Kočevje“ iz Kočevja.

Organizacija Desetog Međunarodnog festivala bila je dobra i sadržajna, posjeta baš i nije, moguće i zbog plaćanja ulaznica. Nakon programa upriličena je zajednička zakuska i druženje, a svi učesnici odreda, kazali su kako im je u Velikoj Kladuši i na ovom Festivalu bilo prelijepo a gosti posebno će ga se sjećati zbog osvojenih nagrada. Učesnicima su dodijeljene zahvalnice za učešće a doprinos Redakcije ReprezenT-a ogleda se u ovom prilogu i video reportaži koja za to nije dobila zahvalnicu pa prema tome iznešeni kritički stavovi u prilogu nisu po „zasluzi“ već po impresijama novinara onim što je i kako doživio na Festivalu. Da bi nešto više saznali kako je bilo na ovom Festivalu, i prethodnom, zašto ne, pogledajte u priloženim video reportažama.

Kolektivno ignorisanje kulturnih događanja izvršne i zakonodavne vlasti

ANTRFILE (IZDVOJENO) Općina Velika Kladuša iz granta za kulturu nije za ovaj kulturni događaj izdvojila niti jednu marku, kao što to nije učinila ni prethodne godine, izuzev po odobrenom Projektu, a niti je, što je posebno jadno i žalosno, netko od predstavnika izvršne ili zakonodavne vlasti viđen na ovom Međunarodnom festivalu. Činjenica da niti jednog od 28 vijećnika u Općinskom vijeću ne interesuje ovaj događaj zaista je žalosna a potom i spoznaja da lokalni Radio Velika Kladuša također nije popratio ovu manifestaciju samo potvrđuje kakvu to vlast imamo i koliko ona drži do kulture u svome gradu. Zapravo, koliko se u Velikoj Kladuši pažnje posvećuje kulturi UOPĆE potvrđuje i „bunt“ mladih Kladuščana koji su u privatnoj kući (poslovnom prostoru) otvorili „Alternativni dom kulture“ u kojem se gotovo svaki dan nešto dešava iz oblasti kulture. Dakle, za kulturnim sadržajima itekako ima potrebe ali vlast nema sluha, odnosno novac budžetskih korisnika namijenjen za kulturu (ne)kontrolisano troši na pjevaljke i pjevače ignorišući klasične kulturne sadržaje.

Kako to vlast Velike Kladuše, izvršna i zakonodavna, cijeni i drži do kulturnih sadržaja već je kazano ali kako to čine drugi evo primjera. Istoga dana kada i u Velikoj Kladuši, u Bosanskoj Otoci – Mjesnoj zajednici općine Bosanska Krupa, održan je također Međunarodni festival folklornog stvaralaštva o čemu smo na Portalu objavili prilog. Tamošnji Festival u Mjesnoj zajednici otvorio je općinski načelnik Armin Halitović, a na fotografiji smo primijetili i predsjedavajuću Općinskog vijeća Elviru Mehić, uz neizbježno prisustvo lokalnih medija, bez kojih je valjda ovako nešto i nezamislivo, svugdje osim u Velikoj Kladuši. Predsjedavajuća OV Bosanska Krupa kaže kako odlazi na sve organizirane događaje, bez obzira ko je organizator i da li je pozvana ili pak nije.

Iza nas su sjećanja na naše očeve, a ispred nas su oči naše djece!

O KUD-u „Biser“ iz Velike Kladuše i njegovom radu može suditi kako komu volja, no njegovi postignuti rezultati su misaona imenica za mnoga kulturno-umjetnička društva u BiH, a da ne govorimo u Velikoj Kladuši. Eto već deseti puta, i pored opstrukcija i ignorisanja, bili su organizatori Međunarodnog Festivala folklornih igara i pjesama. Prije sedmicu dana bili su jedini predstavnici, uz ambasadora BiH, u Bugarskoj, na IX Svjetskom natjecanju u folklornom stvaralaštvu pod nazivom: „World folk 2019“ koji je trajao deset dana a na kojem je nastupilo stotinu ansambala, uglavnom iz Evrope te Rusije, Mongolije, Irana, Kine… KUD „Biser“ je na ovom natjecanju u kategoriji tradicionalnog plesa osvojio zlatnu medalju, zlatnog orfeja i plaketu te pet diploma-zahvalnica. Općina Velika Kladuša podržala je sa 2.000 KM putovanje u Bugarsku i učešće na Festivalu dok je odlazak na ovo takmičenje sa 4.000 KM podržalo Federalno Ministarstvo kulture te Lutrija BiH.

Slijedeći Deseti – jubilarni World Cup of Folklore biti će održan 13-16. marta 2020. godine u Kievu – Ukrajina. I na narednoj Svjetskoj natjecateljskoj smotri folklora, s razlogom, treba očekivati učešće KUD-a „Biser“ tim prije što je danas, uoči objave ovog priloga (sa današnjim datumom) na njegovu adresu stigao Certifikat o članstvu u Evropskoj asocijaciji folklornih društava (European Association of Folklore Festivals – EAFF) kao njen kolektivni član, i to za 2020. i 2021. godinu. Kako je izgledao nastup KUD-a „Biser“ u Bugarskoj i atmosferu općenito, zainteresirani mogu pronaći na stranici i fb EAFF ili KUD-a „Biser“ gdje se možete uvjeriti kako voditeljica lijepo i tečno, u više navrata, izgovara „Velika Kladuša i BiH“.

Ne treba vjerovati da ovakve rezultate može bilo ko ignorisati, ali kada se zapravo vidi da može, i to kolektivno, onda za kraj treba još samo ponoviti kako nam nešto u našoj Čaršiji zorli truhlo i ne valjalo. Zar općinsku vlast nije sramota naplatiti KUD-u „Biser“ korištenje Gradske sportske dvorane, prošle i ove godine po 300,00 KM za jedan Međunarodni festival? Baš čudan i, zašto ne kazati, diskriminirajući odnos i postupak! Čestititamo KUD-u „Biser“ na upornosti i istrajnosti! Esad ŠABANAGIĆ