Evocirana sjećanja na antifašističku borbu
PEĆIGRAD – U Pećigradu je u subotu obilježena 73. godišnjica od formiranja Unske operativne grupe. Polaganjem cvijeća i prigodnim riječima prisutni su odali počast borcima, koji su dali svoje živote u borbu za slobodu. U sklopu spomen groblja nalazi se spomen grobnica sa pokopanih 496 boraca i učesnika u narodnooslobodilačkom ratu, te veliki spomenik koji predstavlja zbratimljene Srbe, Hrvate i Muslimane iz krajeva Cazinske krajine. Spomen obilježje u Pećigradu izgrađeno je i otvoreno 7. oktobra 1978. godine. Tom prilikom, velikan cazinske krajine, Hamdija Pozderac, je prisutnima kazao: –Unska operativna grupa i cazinski partizanski odred su u nezadrživom pohodu, herojski i časno izvršili svoju revolucionarnu misiju, dokazujući na djelu snagu, nepobjedivost, herojstvo i jedinstvo naših naroda. Visoko razvijajući zastavu bratstva i jedinstva i slobode, čvrsto i nepokolebljivo je pronoseći kroz bitke, preko sela i gradova, planina i rijeka Bosanske krajine, Banije, Žumberka i Istre, zajedno s drugim brigadama i divizijama NOV-e lomili su lance i obruče okupatora, rušili granitne tvrđave i bezumne nalete neprijatelja naših naroda. U Cazinskom partizanskom odredu i Unskoj operativnoj grupi borili su se zajedno rame uz rame, najbolji sinovi muslimanskog, srpskog i hrvatskog naroda ovog kraja.
Ove godine osam delegacija udruženja-udruga antifašista i boraca NOR-a položilo je vijence, i to: delegacije općina Cazin, Velika Kladuša, Petrinje i Gline, Vojnića, zatim USK-a, Zveza združenih borčev NOB Slovenije, Gorenjeske i Primorske te delegacija Socijaldemokratske partije, Općinska organizacija Cazin. Pored općinskog boračkog udruženja, u ovogdišnjoj organizaciji ove manifestacije, najmasovnije do sada, učestvovali su još Mjesna zajednica Pećigrad, Dobrovoljno vatrogasno društvo Pećigrad te KUD-a „Jusuf Sabljaković“ i „Lučka“. Za sve goste i učesnike vrijedni domaćini pripremili su domaći ručak i osvježenje koje je upriličeno u mjesnom višenamjenskom centru čija je obnova i dogradnja u poodmakloj fazi. Inače, prisutnima su se u ime domaćina i organizatora obratili Mirvet Beganović i Ismet Hrle te jedan od učesnika tadašnjih događaja Sulejman Sula Muhamedagić uz nekolioko gostiju u ime njihovih delegacija.
Povodom gradnje spomen obilježja, specijalno tom prilikom krajiški književnik Skender Kulenović, napisao je stihove koji su i danas uklesani na jednoj od ploča. „Mrtve oči, ali vide bolje nego žive uz brijeg i niz polje. Sva krvava od davnih davnina, sad Krajina zelena haljina pa sad nikom od nas nije žao što je dao pa ne dočekao“! Esad ŠABANAGIĆ