Uspjeh u (pre)jakoj konkurenciji visokog turizma
Repriziramo reportažu koju smo radili sa našim krajišnicima, Eminom i Feridom Đogić na kanadskoj strani Niagarinih vodopada u oktobru 2015. godine. Ovaj bračni par iz Velike Kladuše živi u mirnom dijelu Niagare, pored rijeke, u naselju Village of Chippawa, udaljeno pet minuta vožnje ili pola sata hoda do slapova. Ovdje su Đogići 2008. godine doselili iz Hamiltona, odlučivši se baviti turizmom, izgradili manji porodični hotel „Two Rivers Bad and Breakfast“ (četiri zvjezdice i najviše osjene za kvalitet) u čemu je Emina u potpunosti uspjela, jer se baš ona upustila u borbu sa (pre)jakom konkurencijom. I uspjela, a gdje i kako, predlažemo pogledati u priređenoj reportaži.
NIAGARA FALLS, ONTARIO CANADA – Iako nisu naročito visoki, slapovi Niagare su jedni od najširih i najmoćnijih na svijetu. Poznati su po svojoj ljepoti pa su jedna od najpopularnijih turističkih destinacija uopće. Na suprotnim obalama su smješteni gradovi-blizanci Niagara Falls, New York i Niagara Falls, Ontario. Reportažu sa američke strane već smo objavili pa slijedi ono što smo zabilježili na kanadskoj strani na kojoj smo pronašli Eminu i Ferida Đogića, iz Velike Kladuše koji tu, neposredno uz Niagaru, žive i bave se turizmom. Tu gdje Đogići žive Niagara nudi zaista bogat spektar aktivnosti koje su u funkciji visokog turizma. Rijeka Niagara povezuje jezero Erie s jezerom Ontario. Niagara je duga 58 km, i dio je granice između SAD-a i Kanade. Slapovi su dobili naziv od indijanske riječi „onghiar“ (izgovara se on-ge-ara) što u prevodu znači „grmljavina vode“. Baš tu grmljavinu vode snimili smo danju i noću, kao i većinu atrakcija na kanadskoj strani Niagare. Iako nisu najviši na svijetu, ovi slapovi su vjerovatno najljepši, a zbog svoje pristupačnosti najslikaniji su a samim tim i najpoznatiji pa nije ni čudo sto ih godišnje posjeti preko dvanaest miliona turista, neki samo da uživaju u ljepotama slapova a drugi sa namjerom da se obavežu na vječitu ljubav i kažu sudbonosno „Da“. Ovo posljednje je Niagari obezbijedilo etiketu „prijestonice medenog mjeseca” jer se ovdje godišnje sklopi oko 50 hiljada brakova, pa čak i onih koji se „iznenadno“ dese baš tu, bez ranijih planova. Bračni parovi odabiru jedan od četiri „paketa“ čije su cijene 499 dollara do 2.600 Cad. dollara!
Ono što slapove čini zadivljujućima jesu prekrasne boje. Kad je sunčano, iznad slapova se zbog hiljade kapljica vode što pršte u zraku, stvara prekrasna duga koja natkriva gotovo cijelu potkovu. No, čak i kad padne noć, boje ne nestaju. Tada se pale reflektori s dvadesetak različitih boja koji obasjavaju i jedne i druge slapove.
Boravak kod porodice Đogić pružio nam je priliku da uživamo noću i u spektakularnim bojama slapova. Niagara Falls u Ontariu je mamac i za ljubitelje kocke. Ovdje sve vrvi od hotela, kockarnica, restorana i klubova, a naši domaćini, Emina i Ferid, uspjeli su u (ne)mogućoj konkurenciji, da se njihov mali porodični hotel nađe među deset najboljih, po svim kriterijima visokog turizma svjetskih razmjera, a među 160 registriranih. U kockarnice na kanadskoj strani ulaz je dopušten svima koji imaju više od 19 godina što je granica punoljetnosti u Kanadi, za razliku od 21 godine u SAD-u. Niagara Falls u Ontariu je idealan za zabavu, i to ne samo odraslih nego i djece. Clifton Hill, glavna je ulica za to i obvezno je treba posjetiti svatko tko želi dobar provod. Baš u njoj je velik broj hotela, kockarnica, igraonica, kafića, klubova i restorana. Ovu ulicu „snimili“ smo i noću i danju, a ovoga puta na redu je noćna reportaža sa Niagare u Canadi.
Turistički kič u „The Street of Fun”
Clifton Hill ili Klifton brdo je turistička atrakcija, kič ulica kroz koju svakako treba proći da bi zaokružili posjetu Niagari. Ona predstavlja klasičan sjevernoamerički dodatak prirodnim turističkim atrakcijama i sa njima čini nerazdvojivu cjelinu. To je ulica prepuna svakojakih zanimljivih atrakcija među kojima su Riplijev muzej „Vjerovali ili ne“ (izgrađen naopačke), muzej voštanih figura, naravno ne tako dobra imitacija Tisoovog, muzej Ginisovih rekorda, Frankenštajnova kuća, kuća strave i užasa, radnje sa suvenirima i restorani brze hrane. Tu se definitivno može naći ponešto za svakog, mada najmlađi posjetioci uživaju najviše. Ripley Muzej nudi posjetiteljima priliku da vidite čudne predmete prikupljene Roberta L. Ripley kad je putovao u gotovo 200 zemalja tokom njegova života. U Muzeju se nalazi više od 500 izložaka, uključujući interaktivne zaslone i iluzije. Muzej također prikazuje snimke avanturista koji putuju iznad slapova u bačvi. Ovaj Muzej ali i druge zanimljive atrakcije prikazujemo u narednoj reportaži, uključujući i Cvjetni sat, također zanimljivu atrakciju, a ovom prilikom ćemo prikazati noćnu vožnju na Niagara SkyWheel-u.
Niagara SkyWheel
Ovaj „mega točak“ kao turistička atrakcija izgrađen je i pušten u rad 2006. godine po najvišim svjetskim standardima i sa 53 metra, najviši je u Kanadi. Njegova gradnja koštala je 10 miliona kanadskih dollara. Točak ima 42 gondole-kabine, svaka za šest putnika, u kojima im je na raspolaganju klima odnosno grijanje, u zavisnosti kada je što potrebno, jer SkyWheel radi tokom cijele godine. Ulaznica za 08-12 minuta potpuno mirne vožnje košta 10 dollara. Točak se okrene pet puta a jedanput se, za sve putnike podjednako, zaustavi na najvišoj koti radi nesmetanog slikanja ili snimanja. Upravo sa ovog točka, pored panorame slapova i grada sa obje strane obale, pruža se prelijep pogled iz ptičije perspektive na već spomenuto Klifton brdašce, o čemu, kao što rekosmo, više u narednoj reportaži.
Druženje na Niagari sa Eminom i Feridom iz Velike Kladuše
Naši domaćini, Emina i Ferid Đogić žive u mirnom dijelu Niagare, pored rijeke, u naselju Village of Chippawa, udaljeno pet minuta vožnje ili pola sata hoda do slapova. Ovdje su 2008. godine doselili iz Hamiltona, odlučivši se baviti turizmom, u čemu je Emina u potpunosti uspjela, jer se baš ona upustila u borbu sa (pre)jakom konkurencijom. Izgradili su mali hotel za porodični biznis koji je dobio četiri zvjezdice i već nekoliko godina je u samom vrhu, među deset najboljih hotela u Niagari. Naravno, ovdje takve ocjene daju gosti, a „Two Rivers Bed & Breakfast“ je za sveukupni dojam ocijenjen sa ocjenom 9,5 od deset mogućih, a ljubaznost i srdačnost osoblja, ocijenjena je još bolje, ocjenom 9,9. Ovdje gosti dolaze na osnovu elektronske rezervacije, a kad smo vidjeli otkud sve gosti dolaze i kojeg su „kalibra“ pojedini gosti, ugodno smo se iznenadili, a skromni i radišni bračni par Đogić sugeriše da ne spominjemo imena.
Nećemo o imenima ali hoćemo o magiji kojom Emina očarava svoje goste i dobiva sve desetke za to. Nije nimalo lako, kazala bi Emina, i to znamo, ali kad se neko tako posveti poslu i obavezama, ne samo radom već i svakodnevnim obrazovanjem i utrkivanjem sa konkurencijom, nema drugog ishoda osim uspjeha. Uz standardnu ljubaznost i srdačnost te vrhunsku higijenu, Emina svoje goste „osvaja“ sa hranom, zasigurno i domaćom, iz zavičaja, a što se može vidjeti i sa fotografija na facebooku ili veb portalu kada ukucate „Two Rivers Bed & Breakfast“. Redakcija ReprezenT-a se zahvaljuje porodici Đogić na srdačnom prijemu i ljubaznosti tokom boravka na Niagari, jer bez Ferida kao vodiča, i Emine kao domaćice, teško bi posjetili, vidjeli i uživali u nekim od najatraktivnijih mjesta na kanadskoj strani Niagare. Ako nam se posreći i ove godine posjetiti Niagaru, a svi su izgledi da hoće, Ferid će nas odvesti na preostale turističke atrakcije, na čemu se unaprijed zahvaljujemo, a Vama poštovani čitatelji i posjetioci preporučujemo da pogledate šta smo tamo zabilježili. Pripremio: Esad ŠABANAGIĆ