SISAK/BIHAĆ – U sklopu novog multimedijalnog projekta „Moja.hr“ kojeg je osmislio scenarist Alen Đurica, a koji otkriva sve ljepote i običaje Hrvatske i njenih županija, realizirao ga Večernji list u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta, Hrvatskom turističkom zajednicom te partnerom projekta Hrvatskom radiotelevizijom (HRT), Lucija Kosina, mlada studentica industrijskog dizajna i Daniel Pavlić, filmaš iz Hrvatske Kostajnice snimili su jednominutni turistički film o Sisačko-moslavačkoj županiji. Projektom „Moja.hr“ mladi iz svih županija Republike Hrvatske imali su zadatak osmisliti jednominutni film koji daje odgovor na pitanje Zašto volim svoju županiju?

Sisačko-moslavačku županiju koju je posljednjih mjeseci zadesila katastrofa u obliku potresa, predstavljali su mlada studentica industrijskog dizajna Lucija Kosina i aktivist, filmaš iz Hrvatske Kostajnice Daniel Pavlić. -Moram priznati kako je bio pravi izazov snimiti film koji traje 60 sekundi, a da priča ima smisla i da drži vodu, kazao je Daniel. –Odmah sam imao ideju, no trebao mi je protagonist filma. Kako vodim EU Projekt u udruzi KAS u Sisku, koji se pak bave terapijskim jahanjem, upoznao sam volonterku koja radi s konjima pa sam joj predložio da napravimo film o županiji, dodaje Daniel. -Odmah smo kliknuli i snimanje je počelo u mjesecu svibnju, pojašnjava Lucija Kosina. -Vrijeme nas nije služilo tako da smo doslovno hvatali sunčane dane kako bi snimili kadrove. Priča je to o djevojci koja se prolaskom kroz spomenik Gordanu Ledereru „Slomljeni pejzaž“, iz svog uobičajenog izgleda odjednom nađe u narodnoj nošnji i nekom čudesnom svijetu, baš poput Alise u zemlji čudesa. U obliku selfija Lucija putuje kroz županiju čudesa, sve dok je potres ne vrati u stvarnost. U tom trenutku Lucija šalje svoju poruku koja glasi da smo svi mi poput roda. Koliko god otišli daleko od svoje kuće i vidjeli svjetska čuda, uvijek se vratimo u svoje gnijezdo, u svoju županiju. Tu smo svoji na svome, dodala je Kosina.

-Bio je izazov snimiti film koji traje jednu minutu, no mi smo napravili još jedan veći izazov: snimali smo kamerom koja nije imala LCD monitor, tj. nismo odmah vidjeli kadrove koje snimamo. Vidjeli smo ih tek kasnije kad smo priključili kameru na kompjuter, objašnjava Daniel Pavlić, koji se već prijašnjih godina iskušao u mnogim dokumentarnim filmovima, pa i nagrađivanim po stranim i domaćim festivalima. -Izazov je bio i to da svaki kadar polazi iz ruke koja otkriva i zatvara kadar. Neprofesionalnom kamerom kojoj treba nekoliko sekundi da senzor izbalansira svjetlost i rad blende, a nama je baš toliko i trajao svaki kadar. Znači, kad bi kamera sve podesila, mi bi već snimili kadar. Izazovno, zar ne?

Glazbu za film je snimio Krunoslav Dubravac, gitarist Borisa Novkovića, Kostajničanin poznat po svom talentu na žičanim instrumentima. Autori se mogu pohvaliti i da su prvi predali svoj film, te da je zaista bio drukčiji od svih filmova iz ostalih županija. Ovo nije bila tipična forma turističkih filmova, nego je više bio umjetnički art kratki film. -Posljednjih deset godina bio sam član žirija na mnogim domaćim i svjetskim festivalima. I sam sam organizator tri festivala ekološkog i dokumentarnog karaktera, tumači Daniel. -Doista sam vidio mnoštvo turističkih filmova i svi su mi isti, tj. na isti kalup; timelapse, dronovi, hiperlapse… Želio sam napraviti nešto drukčije, bez stabilizatora, bez stadycam tehnike, onako iz ruke, kao da nismo filmaši nego obični ljudi koji žele s oskudnom tehnikom možda na pomalo primitivan način poslati poruku da iako naša županija nije savršena (kao ni mi), mi smo još uvijek tu i prkosimo svim nepogodama koje nas prate posljednjih tridesetak godina.

Kroz film se pojavljuje i narodna nošnja Lonjskog kraja, točnije sela Kraplje koja je stara više od 150 godina Dezen te haljine prikazuje šarolikost i Sisačko-moslavačke županije. Iako njihov film nije ušao u prva tri nagrađena (prvo mjesto Vukovarsko-Srijemska županija, drugo Istarska, a treće Varaždinska), film je na društvenim mrežama veoma gledan. Uz podršku Turističke zajednice Sisačko-moslavačke županije, autori filma su snimili i brojne fotografije s dosad još turistički neotkrivenih krajeva ove regije. Samir TULIĆ