VELIKA KLADUŠA – Asocijacije srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini svake godine, na Socijalni dan, 19. oktobra, organizira za srednjoškolce jedan dan u kojem svoje školske klupe zamijenimo sa nekim od ponuđenih radnih mjesta u privrednim kolektivima i ustanovama. Ja sam za svoj „Socijalni dan 2018“ odabrala Redakciju ReprezenT-a i nisam požalila, dapače, moj boravak u ovoj Redakciji bio je sadržajan, dinamičan pa na momente i naporan, jer sam sa urednikom ReprezenT-a konstruktivno, pored ovoga priloga, radila na pripremi još tri priloga koji će kasnije biti objavljeni.
Na samom početku rada posjetili smo moje školske prijateljice u Radiju Velika Kladuša i Radio Velkatonu, a potom smo se uputili na teren gdje smo snimali priloge za priče koje slijede.Inače, danas su srednjoškolci u još 40 gradova i općina BiH školske klupe zamijenili za radno mjesto u okviru projekta Socijalni dan. Srednjoškolci su tako Socijalni dan proveli na 1.564 radna mjesta širom Bosne i Hercegovine, a u Velikoj Kladuši bilo je angažirano nas 40 na 22 radna mjesta. Na ovaj način stekli smo kakvo takvo prvo radno iskustvo te imali priliku da stečeno školsko znanje primijenimo u praksi na radnom mjestu, što ja i činim.
Riječ je o projektu, u kojem poslodavci pružaju priliku srednjoškolcima, da na jedan dan vide kako izgleda obavljati različite funkcije na različitim poslovima, te tom prilikom zarade 20 KM. Sve dnevnice koje srednjoškolci zarade na „Socijalnom danu“ će od strane poslodavaca biti uplaćene u Fond „Socijalni dan“, koje će biti iskorištene u ralizaciju ideja i projekata učenika srednjih škola, koje su učesnice projekta.-Veliko hvala ide svim preduzećima kojih je ove godine bilo preko 600, koji su otvorili vrata srednjoškolcima i omogućili im da dobiju prvo radno iskustvo. Nadamo se nastavku saradnje sa našim partnerima i u narednoj godini jer su se srednjoškolci kućama vratili puni utisaka i motivirani za dalji društveni angažman. Poslodavci za svakog srednjoškolca na radnom mjestu uplaćuju dnevnice u Fond Socijalnog dana iz kojeg će se finansirati projekti srednjoškolaca u njihovim lokalnim zajednicama. Poziv za projekte se otvara krajem godine, a ove godine smo realizovali njih čak 25 iz Fonda Socijalnog dana 2017. I ove godine će srednjoškolci moći pisati projekte i na taj način dobiti mogućnost da unaprijede svoje lokalne zajednice, poručuju iz Asocijacije srednjoškolaca BiH.
Ovogodišnji treći po redu „ASuBiH Socijalni dan“ nadmašio je sva očekivanja te se i u narednom periodu očekuje ovakav trend interesa kako kod srednjoškolaca tako i poslodavaca ali i ministarstava obrazovanja na kantonalnom i višim nivoima, jer ovo je projektu kojem svi uče i svi dobivaju. Srednjoškolci kušaju rad kroz puno radno vrijeme, škole omogućuju svojim učenicima određeni vid praktične nastave, a kompanije ulažu u lokalnu zajednicu. Što se mog konkretnog angažmana tiče, mogu rećui da sam se kući vratila puna utisaka sa novom snagom i motivacijom za dalji društveni angažman. Nirvana HUŠIDIĆ, III razred, II Srednja škola Cazin