VELIKA KLADUŠA – Veća grupa migranata jučer (srijeda) je u podnevnim satima, nakon pokušaja da pješice pređu državnu granicu između BiH i Republike Hrvatske, na Graničnom prijelazu Maljevac-Hukića brdo kod Velike Kladuše, nakratko i blokirala njegovo normalno funkcionisanje, najprije pasivnim a potom i aktivnim otporom. Sjeli su na cestu i čekali. Grupa migranata brojala je 74 osobe, uglavnom mlađih muškaraca, ali je među njima bilo žena sa djecom i invalida. Pripadnici granične policije Republike Hrvatske zaustavili su migrante u njihovoj namjeri, a nakon što je Granični prijelaz iz zraka nadgledao policijski helikopter, pripadnici Specijalne jedinice MUP-a su pokupile migrante u „marice“ i odvezli ih sa ovog mjesta u BiH.„Pobunu“ migranata smještenih uglavnom u Gradskom parku u Velikoj Kladuši izazvala je odluka općinskih vlasti da im riješi prostor za privremeni smještaj i izmjesti ih iz parka. Naime,  pripadnici Policijske stanice Velika Kladuša, komunalne inspekcije i komunalni redari zajedno su s prevodiocem upoznali migrante o novoj lokaciji na koju će, kako je planirano, tokom sutrašnjeg dana biti izmještene. Ovakva Odluka donešena je na osnovu važeće Odluke o komunalnom redu. Na ovaj način bi se privremeno riješio problem migranata, naročito kada su u pitanju higijenski uslovi njihovog privremenog boravka u Gradskom parku Velika Kladuša. Inače, na ovakvu Odluku općinska vlast se opredijelila nakon upornih šutnji nadležnih Državnih organa i institucija. Na novoj lokaciji, u blizini grada, općinska vlast je obezbijedila i urededila zemljište na koje je dovedena voda i struja a uređuju se i sanitarni čvorovi.

O ovoj problematici tokom dana u Bihaću je boravio državni ministar sigurnosti Dragan Mektić. Nakon razgovora sa predstavnicima Grada Bihaća i Vlade USK-a, ministar Mektić je kazao kako migranti ne mogu određivati gdje će boraviti te da je problem nastao kao posljedica nelegalne migrantske krize, čiji je val najviše zahvatio područje Unsko-sanskog kantona. -Zaključili smo da je trenutno jedino moguće rješenje ojačavanje granica istočnog dijela Bosne i Hercegovine, jer mi ne možemo dozvoliti da se nezakonite migracije dalje odvijaju osim da mi upravljamo njihovim procesima. Drugi zaključak je da ovim ljudima koji su već ušli u našu zemlju i tu se nalaze, pružimo jedan human boravak dok se konačno ne riješi njihov status. U Sarajevu ćemo ubrzo rasformirati šatorsko naselje, a nećemo migranitima dozvoliti ni ovdje, u Unsko-sanskom kantonu da oni određuju gdje će i na koji način će boraviti, kazao je ministar Mektić. 

Prema informacijama Ministarstva sigurnosti BiH, u prva četiri mjeseca ove godine u Bosnu i Hercegovinu je ušlo oko 4.500 migranata, od čega ih je oko 70 posto napustilo BiH. Također, prema procjenama ovog ministarstva, najveća koncentracija migranta je u Sarajevu i Unsko-sanskom kantonu. -Prema evidenciji MUP-a USK-a, ovdje trenutno boravi 650 migranta, što predstavlja polovinu od njihovog ukupnog broja u Bosni i Hercegovini. Mi do sada nismo imali puno prostora da rješavamo ove probleme, osim sa humanitarnog i zdravstvenog aspekta. Ono što smo danas zaključili jeste da se objekat nedovršenog doma penzionera mora zatvoriti i oni tu ne mogu boraviti a trenutno tamo boravi oko 90 migranata, a jučer ih je iz Velike Kladuše pristiglo još 40. Mi smo zajedno zaključili da se oni moraju iseliti iz urbanih centara jer tu ne mogu boraviti. Taj centar prihvatni će najvjerovatnije biti na relaciji između Bihaća i Velike Kladuše, radi lakše kontrole njihovog kretanja, istako je premijer Husein Rošić i dodao kako se građani ne osjećaju sigurno jer migranti nisu stavljeni pod kontrolu. Esad ŠABANAGIĆ