SARAJEVO – Britanska ambasada Sarajevo, u saradnji s British Councilom, ponovo je pokrenula program UK-BiH Fellowship. Kao dio kontinuirane podrške Bosni i Hercegovini, Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) nastoji osnažiti lidere iz BiH alatima, znanjem i kontaktima za rješavanje nekih od ključnih izazova s ciljem unaprijeđenja ključnih sektora. Ovaj put, fokus programa je upravljanje otpadom.
Program je osmišljen kako bi podržao razvoj održivih politika u oblasti upravljanja otpadom kroz stručni pristup i međunarodnu saradnju, s ciljem podške razvoju politika koje odgovaraju na izazove u upravljanju otpadom. Studijska posjeta Ujedinjenom Kraljevstvu, održana u periodu od 04. do 13. novembra pružila je učesnicima priliku za detaljan uvid u napredne modele upravljanja otpadom koji se primjenju u UK.
Učesnici su posjetili vodeće britanske institucije, uključujući Edinburgh Futures Institute na Univerzitetu u Edinburghu, gdje su prisustvovali predavanjima o cirkularnoj ekonomiji. Također, organizirane su posjete reciklažnim centrima i postrojenju za proizvodnju energije iz otpada, što je omogućilo uvid u praktične primjere uspješne implementacije održivih politika.
Danas je u Sarajevu održano završno okupljanje prve grupe učesnika ovog programa, posvećene unapređenju upravljanja otpadom. Ovo je bila prilika za razmjenu mišljenja i iskustava između lokalnih vlasti, međunarodne zajednice i stručnjaka. Iznesene preporuke poslužiće kao osnova za kreiranje održivijih politika u oblasti upravljanja otpadom.
Julian Reilly, britanski ambasador u Bosni i Hercegovini, danas je izjavio: „Drago mi je da bh-britanski fellowship program nastavlja sa traženjem novih mogućnosti za razmjenu znanja i iskustava iz Ujedinjenog Kraljevstva sa našim partnerima u Bosni i Hercegovini, sa fokusom na područja koja će poboljšati živote građana i podržati ključne reforme na evropskom putu BiH. Upravljanje otpadom je jedno od tih pitanja, i razlog zbog kojeg smo danas ovdje. Naš fellowship program o upravljanju otpadom je okupio raznoliku grupu bh. lidera iz sfera politike, biznisa i civilnog društva. Cilj je da im se pruži podrška, uz osnaživanje, kako bi radili zajedno na razvoju prijedloga politika kao i njihovom određivanju na inkluzivan i transparentan način. Radujem se što ću danas saznati više o tom radu. Sa inicijativama poput ovih, želimo da budemo preferirani partner u reformskom procesu u BiH, omogućujući Bosni i Hercegovini da postane stabilnija, inkluzivnija i prosperitetnija zemlja“.
Na završnom događaju održane su panel diskusije koje su omogućile učesnicima da kroz otvorene razgovore prošire saznanja o različitim aspektima upravljanja otpadom. Diskusije su bile usmjerene na razmjenu iskustava iz studijskog boravka u UK, razradu narednih koraka za unaprijeđenje koordinacije između lokalnih politika i praktičnih rješenja, te identifikaciju mogućnosti za prevazilaženje izazova i uvođenje inovativnih modela u Bosni i Hercegovini.
Selmir Šljivić, generalni direktor JP „Eko-Sep“ d.o.o. Živinice, učesnik programa i jedan od današnjih panelista podijelio je svoje dojmove: „Izuzetno mi je drago što je selekcija učesnika koja predstavlja Bosnu i Hercegovinu bila sastavljena od različitih predstavnika gotovo svih nivoa vlasti, predstavnika nevladinog sektora i stručnjaka iz prakse koji će implementirati promjene u oblasti komunalnog otpada. Smatram da je Bosna i Hercegovina prekrasna zemlja koju trebamo pažljivo njegovati, te da je od izuzetne važnosti da doprinosimo njenom očuvanju kroz institucionalne, zakonodavne i druge promjene, kako bismo očistili našu zemlju, ali na način da otpad saniramo i iskoristimo u najvećoj mogućoj mjeri. Ono što je posebno značajno jeste da sve ono što smo naučili u UK, kao i ono što su oni naučili od nas, obavezali smo se implementirati u našim zajednicama. Stoga smo zahvalni Britanskoj ambasadi i British Councilu na ovoj prilici da učimo o inovativnim praksama u upravljanju otpadom“.
Sanja Bosiljčić-Pandur, rukovodilac Sektora za fondove EU, Fond za zaštitu okoliša, dodala je: „Ono što je jasno iz ovog programa jeste da je neophodno povezivanje svih nivoa vlasti, ali i svih građana, te omogućiti da njihov glas bude saslušan, bilo kroz nevladine organizacije ili na druge načine. Također, bitno je uključiti sve aktere koji djeluju u ovoj oblasti, kao što su oni koji prikupljaju otpad i predstavnici deponija. Na temelju izazova s kojima se suoččavamo, važno je da kao društvo zajednički radimo na njihovom uspješnom rješavanju u budućnosti“.
U prvoj panel diskusiji prisutni su imali priliku čuti Selmira Šljivića, generalnog direktora JP „Eko-Sep“ d.o.o. Živinice, Miju Pojskić, direktoricu Regionalne deponije „Mošćanica“ Zenica, i Borišu Mandića, stručnog savjetnika u Službi za komunalne poslove grada Banja Luka. Fokus je bio na razmjeni iskustava stečenih tokom posjete UK, identifikaciji naučenih praksi i mogućnosti njihove primjene u BiH. Šljivić je govorio o izazovima u radu deponije u Živinicama, Pojskić je podijelila uspješne primjere s deponije Mošćanica, dok je Mandić naglasio važnost saradnje između lokalnih vlasti i komunalnih preduzeća.
Druga panel diskusija bila je usmjerena na izazove i prilike u upravljanju otpadom u BiH. Učesnici su bili Lejla Arnautović, savjetnica ministrice okoliša i turizma Federacije BiH, Christopher Sheldon, direktor Ureda Svjetske banke za BiH, te ambasador Julian Reilly. Diskusija je obuhvatila potencijalne koristi od predloženih zakona o upravljanju otpadom, važnost regionalnog pristupa i uvođenje cirkularne ekonomije kao ključnog modela za održivi razvoj.
Fokus ove faze programa, upravljanje otpadom, predstavlja ključnu oblast za razvoj inovativnih rješenja inspirisanih najboljim praksama iz Ujedinjenog Kraljevstva. Učesnicima su omogućeni alati, znanje i kontakti potrebni za suočavanje s izazovima i unapređenje ovog važnog sektora. (British Council)