Udruženje „Ujedinjene žene“ u saradnji sa IOM u BiH i Pedagoškim fakultetom Univerziteta u Bihaću započelo je realizaciju projekta pod nazivom „International Grace United (United through cultures)“. Cilj ovog projekta jeste upoznavanje osoba u pokretu sa kulturnom baštinom BiH kao i upoznavanje lokalnog stanovništva sa kulturnom baštinom zemalja iz koje dolaze osobe u pokretu. Korisnice su žene smještene u Privremenom prihvatnom centru „Borići“ te žene i mladi iz lokalne zajednice.

U okviru projekta planirano je dvanaest radionica na temu „Kulturne i tradicijske različitosti kao temelj suživota i tolerancije“. Na prvoj radionici, pod nazivom „Pričanje priča-stvaranje priča“ koju je vodila mr. sc. Nermina Delić, viša asistentica na Odsjeku za bosanski jezik i književnost Pedagoškog Fakulteta Univerziteta u Bihaću, objašnjen je model smišljanja priča-trodijelna shema koju sačinjava „metafora“, „putovanje“ i „rasplet“, a cilj je bio da se korisnice ohrabre da počnu pripovijedati vlastite priče, te tako daju svoj doprinos nastavljanju i razvijanju drevne tradicije pripovijedanja. Rezultat aktivnosti su bile priče koje prenose folklor arapskog svijeta, tačnije Sirije i autorska priča korisnica sa Kube o strahovima, nadanjima i željama ovih hrabrih žena na njihovom putu prema boljoj budućnosti. Priče su ispričane tehnikom kamišibaj.

Druga radionica održana je početkom aprila, pod nazivom „Tradicija i običaji u Bosni i Hercegovini i  radionica Priče žena u pokretu o običajima i tradiciji u njihovim zemljama“.

Predavanje je pripremila Samra Mujanić, docentica na Pedagoškom fakultetu, a u realizaciji predavanja i radionice učestvovale su Amira Dervišević, van. prof. i Nermina Delić, v. as. Radionici su prisustvovali studenti Univerziteta u Bihaću i osobe u pokretu koje borave u Privremenom prihvatnom centru „Borići“.

U susret Uskrsu“ naslov je trećeg predavanja koje su nastavnici Pedagoškog fakulteta održali korisnicima Privremenog prihvatnog centra „Borići“ u Bihaću. Nakon zanimljivog predavanja prof. Vildane Pečenković prisutni su govorili o svojim iskustvima i običajima povodom Uskrsa. Jednu od priča kazivala nam je mlada žena sa Kube od koje smo saznali  da u njenoj domovini samo 20% stanovništva slavi Uskrs, a ostalih 80% to nije u prilici zbog siromaštva. Njen suprug, inače ljekar, za rukavice, koje smo donijeli zbog ukrašavanja pisanica, primjetio je da su silikonske rukavice u bolnici u kojoj je radio deficitarna oprema. On i njegova supruga, koja je medicinska sestra, jedva su preživljavali u svojoj domovini i zato su odlučili sa dvije  djevojčice krenuti na put ka boljem životu, onom dostojnom čovjeka. Svoj bolji život ova divna porodica vidi u Španjolskoj. Neka im je sa srećom.

Bosanska tradicionalna pjesma – sevdalinka“ naziv je predavanja koje je održano u prošli petak u prostorijama Privremenog prihvatnog centra „Borići“ u Bihaću. Predavanje je održala prof. dr. Amira Dervišević sa Odsjeka za bosanski jezik i književnost Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Bihaću.

Nakon što je prisutne upoznala sa poetičkim obilježjima sevdalinki, prof. Dervišević je opisala okolnosti koje su dovele do nastanka ove čuvene bosanske ljubavne pjesme te razloge njene vitalnosti na ovim prostorima. Osim toga, predstavljene su i najpoznatije sevdalinke i njeni interpretatori.

Nakon predavanja prisutni su imali priliku poslušati koncert kojeg su pripremili studenti Odsjeka za predškolski odgoj Pedagoškog fakulteta Ammar Arnautović i Amina Spahić. Radi se o mladim interpretatorima sevdalinki koji su se već ranije predstavili publici ne samo u Bosni i Hercegovini već i u svijetu.

Predavanje o tradicionalnoj bosanskoj lirskoj pjesmi četvrto je predavanje u okviru  projekta „Jačanje društvene kohezije u zajednicama u kojima borave ljudi u pokretu“ kojeg implementira Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u Bosni i Hercegovini, a finansira Služba za instrumente vanjske politike (FPI) Evropske unije u okviru Instrumenta koji doprinosi stabilnosti i miru (IcSP).

Nastavak radionica slijedi, a udruženje „Ujedinjene žene“, zajedno sa partnerima vas poziva da pratite njihove društvene mreže i podržite njihove  aktivnosti. (Press služba Udruženja)