BIHAĆ – Povodom početka realizacije šestomjesečnoga projekta „EkoNamBihać“ koji ima za cilj razviti osjetljivosti i razumijevanje djece predškolskog uzrasta za značaj očuvanja i zaštite prirodnih resursa, kroz promoviranje ponašanja, vještina, stavova i navika usmjerenih na vrijednosti odgoja za održivi razvoj, Udruženje „Lan“ iz Bihaća upriličilo je konferenciju za novinare i predstavnike partnerskih predškolskih ustanova uključenih u ovaj projekt.

Razviti osjećaj kod djece predškolske dobi za potrebu razvoja životne sredine i očuvanja okoliša

Projekt „EkoNamBIhać“ („Ekologija nama“) provodi se u okviru Regionalnoga programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 („ReLOaD2“), financira ga Europska unija, implementira Razvojni program Ujedinjenih naroda, a sufinancira Grad Bihać. Glavni cilj ovog projekta je razvijanje osjećaja kod djece predškolske dobi za potrebu razvoja životne sredine i očuvanja okoliša neophodnog za opstanak i zdravlje čovjeka jer živimo na planeti koja će biti onakva kako se mi prema njoj budemo odnosili. -Odgoj i obrazovanje, kako ga mi posmatramo općenito a pogotovo u domenu ovog održivog razvoja, će biti u funkciji ako su djeca aktivni sudionici, odnosno, ako djeca aktivno uče, ako oni mogu izraziti svoje ideje, svoje potrebe i svoje želje jer smatramo da jedino na taj način oni se mogu osnažiti da sutra postanu aktivni građani i znaju zauzeti pravilan stav po mnogim životnim pitanjima, kaže dr. sc. Izolda Osmanagić, predsjednica Udruženja „Lan“ iz Bihaća. U okviru projekta u narednih šest mjeseci Udruženje „Lan“ će s partnerima, gradskim i još dva privatna vrtića u Bihaću realizirati niz zanimljivih projektnih aktivnosti za djecu predškolske dobi. Prva u nizu bit će obilježavanje Dana rijeke Une koji 17. maja zbog specifičnih okolnosti nije primjereno obilježen. U Udruženju „Lan“ smatraju kako ovaj dan treba obilježavati svaki dan i tako građanima ukazati na značaj njenog očuvanja. -Sami smo krivi za sve ono što se događa u oblasti klime. Sami smo krivi za to globalno zatopljenje. Sami smo krivi za sve te loše stvari, a djecu treba učiti, i ne samo kada je u pitanju održivi razvoj, nego ih inače treba učiti da svaki mali doprinos mnogo znači, kaže Jasminka Bujanović, članica Udruženja „Lan“ Bihać.

Djeca će uživati u odlasku u prirodu

Dječji vrtić „Pinokio“ jedna je od tri predškolske ustanove koja je aplicirala na javni poziv i s Udruženjem „Lan“ realizira već treći projekt. U njemu će učestvovati starija odgojna grupa – djeca od četiri i po godine do polaska u osnovnu školu. -Mi smo jako sretni što ćemo i ovaj put s njima surađivati zato što njihove su radionice jako interesantne. Djeca uživaju u radionicama. Uživati će i u odlasku u prirodu, družiti se s drugom djecom iz drugih vrtića a ujedno i nešto novo naučiti o ekologiji jer djeca su najmlađi ekolozi koji će kroz svoje odrastanje postati eko-ljudi i prenijet će svoja znanja normalno na nove generacije, kaže Sanja Demirović, direktorica Privatne predškolske ustanove Dječiji vrtić „Pinokio“ u Bihaću.

Projekt „EkoNamBihać“ djeca iz predškolskih ustanova će realizirati i šetnjom djece središtem grada s gradonačelnikom, ukoliko mu to obaveze dopuste. Djeca će građanima uručiti male poklone s eko-porukama. Planirane su i još neke ekološke aktivnosti poput šetnje gradskim parkom tokom koje će djeca sa stručnom osobom obići grmlje i drveće te odabrati dvadeset najprikladnijih obilježivši ih pločicama s imenima na bosanskom i latinskom jeziku. Tako će građani ali i turisti koji rado dolaze u grad Bihać biti upoznati s nazivima drveća. U Udruženju „Lan“ će pored djece raditi i s odgajatejicama kroz dvije radionice kako bi ojačali njihove kompetencije i sposobnosti za rad u oblasti ekologije i održivoga razvoja. Samir TULIĆ