Lokalne zajednice predvode promjene
SARAJEVO – Događajem „Od osviještenosti do akcije: Lokalne zajednice predvode promjene“ u Sarajevu je završena kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ koju je pod sloganom „Zaustavimo femicid“ u Bosni i Hercegovini realizovao UN Women BiH.
Rodno motivisano ubistvo žene i načini za njegovu prevenciju bili su u fokusu ovogodišnje kampanje. Tokom „16 dana aktivizma“, u Sarajevu, Mostaru, Banoj Luci i Bihaću održane su panel diskusije na kojima je, između ostalog, naglašen značaj pravnog procesuiranja femicida i jačanja sistema podrške za preživjele. Uporedo sa panel diskusijama, mladi u Tuzli, Bijeljini, Cazinu i Zenici provodili su aktivističke inicijative usmjerene na borbu protiv nasilja nad ženama i djevojčicama. Predstavnica UN Women u BiH, Jo-Anne Bishop, poručila je kako su aktivnosti ovogodišnje kampanje naglasile snagu razgovora i pronalaska rješenja na nivou lokalnih zajednica.
„Omladinski lideri i liderke pokrenuli su akcije za promjene, pri čemu su mladići uzeli aktivnu ulogu. Na Dan ljudskih prava, ponavljamo da su ženska prava – ljudska prava. Žene zaslužuju da žive bez straha, dostojanstveno i sigurno. UN Women ostaje posvećen radu sa vlastima, civilnim društvom i lokalnim zajednicama na jačanju politika, servisa podrške i osnaživanju glasova mladih i aktivista/ica tako da svaka žena i djevojčica u BiH može živjeti bez nasilja“, izjavila je Bishop.
Na završnom događaju predstavljene su četiri omladinske inicijative čiju provedbu je podržao UN Women. Riječ je o društveno odgovornim inicijativama „Samo zato“ udruženja ReAKTIV iz Zenice, „Prvo pa žensko“ organizacije Vizija mladih iz Bijeljine, „Ženski glasovi u akciji“ Omladinskog pokreta „Revolt“ iz Tuzle, te „Glas protiv tišine“ Vijeća mladih iz Cazina.
Učešće mladih u društveno odgovornim projektima ima ključnu ulogu u oblikovanju bolje budućnosti bez nasilja, a oni svojom inovativnošću i savremenim pristupima postavljaju čvrste temelje istinskim promjenama.
„Angažman mladih kroz umjetnost, društvene mreže i javne akcije može značajno doprinijeti prevenciji i borbi protiv nasilja. Njihova energija i odlučnost mogu potaknuti šire društvene promjene koje će doprinijeti sigurnijem, inkluzivnijem i pravednijem društvu“, izjavila je Adla Pajić, omladinska aktivistica iz Cazina.
Iako često zanemarena, podrška muškaraca i mladića je suštinski važna. Pri tome, također je bitno propitivati rodne stereotipe koji su štetni i za muškarce i za žene, poručeno je sa događaja u Sarajevu.
„Važno je učiti slušati, razumjeti i stati uz žene, jer borba protiv nasilja počinje tamo gdje počinje i ljubav – u poštovanju i brizi za drugoga. Svaki naš mali čin može biti dio velikog koraka ka svijetu u kojem je svaka žena sigurna, zaštićena i voljena”, poručio je Josip Milanović, pisac i influenser poznat po svom aktivističkom angažmanu.
Tokom ovogodišnje kampanje zagovarana je kontinuirana saradnja između institucija vlasti i nevladinih organizacija u borbi protiv naslija nad ženama i djevojčicama, kao i međusektorska saradnja na lokalnom nivou. Naglašeno je kako BiH treba uspostaviti jedinstven sistem prikupljanja podataka o svim oblicima rodno zasnovanog nasilja, uključujući femicid, te kako ne smije izostati sistemska podrška za servise podrške kao što su sigurne kuće i SOS telefoni. (#ZaustavimoFemicid)