SARAJEVO – U Sarajevu je 25. i 26. oktobra održan seminar na temu „Sloboda govora i internet“ i „Sloboda govora i zaštita privatnosti“ na kojem je učestvovalo oko 50 tužilaca, sudija, Visokog sudskog i tužilačkog viječa, policijskih agencija i novinara iz cijele BiH. Među prisutnim novinarima bio je i predstavnik Redakcije ReprezenT-a. Ovo je već četvrti seminar kojeg Vijeće za štampu, samoregulacijsko tijelo za štampane i online medije u BiH organizira u okviru JUFREX programa Vijeća Evrope i Evropske komisije.
Cilj seminara jeste jačanje pravosudne ekspertize i razumijevanje slobode izražavanja na internetu u skladu sa članom 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima, kao i medijskog etičnog i odgovornog izvještavanja i osnaživanje novinara da slijede etičke standarde profesije.
O zaštiti slobode govora i privatnosti na internetu u svjetlu novih evropskih zakona, govorili su evropski i domaći pravni i medijski stručnjaci. Na početku seminara je promoviran „Leksikon pravosudnih i medijskih pojmova u BiH” – JUFREX izdanje leksikona za novinare i predstavnike pravosuđa, čiji je autor Dario Novalić, direktor i glavni i odgovorni urednik magazina Start BiH.
O slobodi izražavanja i zaštiti privatnosti na internetu govorio je prof. dr. Dirk Voorhoof sa univerziteta Gent u Belgiji, i prof. dr. Inger Hoedt Rasmussen, iz „Legal Human Academy“- Danska. Oni su govorili o konkretnim slučajevima sa Suda za ljudska prava u Strazburu, vezanim za ove teme, te o Članu 10. Europske konvencije za ljudska prava. -To je Prvi Amandman za Europu – zaštita interesa javnosti, zaštita instraživačkog novinarstva, prikupljanja informacija, i slobode izražavanja, naglasio je prof Voorhoof. Ali, Član 10 nikada ne opravdava, ni u kojim okolnostima, govor mržnje i huškačku retoriku. To pokazuju i sve češće presude Europskog suda za ljudska prava, kada su u pitanju tužbe zbog govora mržnje u komentarima posjetilaca na internet portalima.
Zagarantirano je novinarsko pravo za slobodno prikupljanje informacija, posebno javnih dokumenata, zaštita izvora informacija, i sloboda izražavanja. Restrikcije i sankcije su rijetke, i primjenjuju se samo u izuzetnim slučajevima, neophodnim za demokratsko društvo. Moto francuske revolucije „Nema slobode za neprijatelje slobode”, i ovdje je na snazi.
Diskusije su bile fokusirane na pitanja o slobodi govora u BiH, koliko se primjenjuje u skladu sa demokratskim principima, a koliko se zloupotrebljava? Je li bh. društvo zrelo za otvorenost interneta koju imamo i kako podići svijest građana o pravilnom upražnjavanju slobode govora i mišljenja bez širenja huškačke retorike i govora mržnje? Koliko se nepodudaranje između Zakona o zaštiti ličnih podataka i Zakona o slobodnom pristupu informacijama, kao i sve striktnije mjere zaštite ličnih podataka, odražavaju na istraživačko novinarstvo i izvještavanje javnosti?
Svoja iskustva iz ove oblasti prisutnima su prenijeli Lejla Bičakčić, direktorica Centra za istraživačko novinarstvo, CIN, Milan Šekara, gl. i odg. urednik portala nezavisne.com, Asja Rokša Zubčević, rukovoditeljica sektora za audiovizuelne usluge i međunarodnu saradnju u emitovanju, RAK BiH, Dario Novalić, gl. odg. urednik magazina „Start” i portala start.info, koji je i predsjednik Upravnog odbora Vijeća za štampu u BiH, koje je organizator ovog veoma dobro organiziranog dvodnevnog Inter-profesionalnog seminara. Uvodničarke na seminaru bile su Ljiljana Zurovac, direktorica Programa Vijeća za štampu u BiH i Vanja Ibrahimbegović, voditeljica programa za JUFREX u BiH. Esad ŠABANAGIĆ