MOSTAR – Povodom Međunarodnog dana žena u Mostaru je 08.03.2022. godine održana je konferencija „Žene u poslovnom svijetu“. Konferenciju su zajednički organizovali M. T. Abraham Grupa i Večernji list BiH. Svoje  poslovne i životne priče, kao i izazove sa kojima se susreću, sa okupljenima je podijelilo šest uspješnih žena: gđa. Suzi Mikulić, zamjenica direktora Aluminij industrije, gđa. Vesna Travljanin, direktorica Saveza općina i gradova Federacije BiH, gđa. Edita Đapo, federalna ministrica okoliša i turizma, gđa Sabina Softić, vodeća regionalna partnerica u Deloitte mreži kompanija, gđa. Helena Lončar, direktorica Zavoda za zapošljavanje Federacije BiH i Valentina Rupčić, zamjenica glavnog urednika Večernjeg lista BiH.

Prisutnima se na početku obratio gradonačelnik Mostara, gdin. Mario Kordić, koji je istakao da Mostar kao domaćin ove konferencije pokazuje da prati svjetske trendove i da stoji rame uz rame sa svjetskim prijestolnicama.

Gđa Travljanin je u svom obraćanju govorila o svom obrazovanju i stručnom usavršavanju u BiH i SAD-u te dugogodišnjem iskustvu i karijeri, koju je kao pripravnik započela u Novinsko izdavačkoj kući Oslobođenje gdje je kasnije obavljala poslove na funkciji direktora Pravne službe, a nastavila u OHR-u i OSCE-u i naposljetku u Savezu općina i gradova Federacije BiH, koji se pod njezinim rukovodstvom afirmisao kao nezaobilazna organizacija za sva pitanja koja se odnose na nivo lokalne samouprave. Savez općina i gradova je brojao 50 članova a pod njenim rukovodstvom je ostvareno 100% članstvo, tj.  ukupno 80 općina/gradova iz Federacije BiH. Gđa. Travljanin je također navela i aktivnosti Saveza u promovisanju rodne ravnopravnosti – Savez je u okviru aktivnosti na provedbi UN Održivih ciljeva razvoja 2020 –2030, konkretno Cilja broj 5 – Rodna ravnopravnost, izradio 3 Nacrta politika i to:

  1. Uvođenje principa rodne ravnopravnosti u svakodnevne aktivnosti lokalne samouprave: dostupnost i upotreba podataka razvrstanih po spolu,
  2. Promoviranje ravnopravnosti spolova kroz vizuru lokalnih samouprava,
  3. Institucionalni mehanizmi za rodnu ravnopravnost kroz vizuru lokalnih samouprava: unapređenje rada Komisije za ravnopravnost spolova.

U Politikama su navedene preporuke za poboljšanje položaja žena u društvu, sa posebnim aspektom na lokalni nivo vlasti. Ove Politike su izrađene u okviru aktivnosti na Projektu „Jačanje kapaciteta saveza općina/opština i gradova u BiH“ kojeg finansiraju Vlada Švicarske i Vlada Kraljevine Švedske.

Gđa. Travljanin je također podcrtala da je evidentan manjak žena na načelničkim i liderskim pozicijama u BiH, pa je tako od ukupno 144 načelnika u BiH samo šest žena, tri u FBiH i tri u RS-u. Istakla je i to kako bi političke stranke na izborima trebale kandidovati više žena i zaključila da je nesumnjivo potrebno raditi na unapređenju participacije žena u politici kao i na podizanju svijesti. Esad Š.