BIHAĆ – Neplaćanje alimentacije za izdržavanje djece čiji su se roditelji razveli, na žalost, masovna je pojava u bosanskohercegovačkom društvu. Čak sedamdeset posto razvedenih roditelja ne plaća alimentaciju, oko dvadeset posto plaća povremeno, a tek sedam posto redovno. Za one koji izbjegavaju ovu zakonsku obavezu propisane su kazne u iznosu od 500 do 5.000 KM. Koliko razvedenih roditelja u Unsko-sanskom kantonu ne plaća alimentaciju, nije poznato jer sudovi o neplaćanju alimentacije saznaju tek nakon što stranka podnese tužbu te zatraži izmirenje takve obaveze.

Izdržavanje i nakon punoljetnosti

Alimentacija u BiH iznosi od 90,00 do 350,00 KM a zbog standarda u prosjeku najviše razvedenih roditelja plaća do 200,00 KM. Raskidom braka sudovi će odlučiti o plaćanju alimentacije i njenom iznosu uzevši u obzir materijalne prilike osoba koje djecu izdržavaju, uzrast i potrebe djeteta. Značajnu ulogu u zaštiti prava i interesa djeteta ima Centar za socijalni rad kao organ starateljstva. Organ starateljstva kao organ koji štiti prava i interese djeteta uvijek učestvuje u postupku u kojem se odlučuje o izdržavanju maloljetnog ili punoljetnog djeteta koje su roditelji obavezni izdržavati zbog njegove nesposobnosti za rad kao i ako se dijete nalazi na redovnom školovanju roditelji su dužni prema svojim mogućnostima, osigurati mu izdržavanje i nakon punoljetnosti a najduže do navršene 26. godine života, kažu u bihaćkom Centru za socijalni rad. Tako je pred Općinskim sudom u Bihaću, prema statističkim pokazateljima, tokom 2017. godine doneseno 77 presuda u kojima je Sud odlučio i o izdržavanju. U dvanaest slučajeva nije došlo do dobrovoljnog izvršenja obaveze izdržavanja pa je stoga pokrenuto 12 izvršnih postupaka. -Kada je riječ o 2018. godini, tu je Sud donio 61 presudu u kojoj je odlučio između ostalog i o izdržavanju, a kada je riječ o ovom dobrovoljnom izdržavanju, onda je pokrenuto pet izvršnih postupaka i vođeno pet izvršnih postupaka koji su uslijedili zbog nepoštivanja pravosnažnih presuda u kojima je ova obaveza zadržana, kaže Indira Delalić, portparolka Općinskoga suda u Bihaću.

U prvih osam mjeseci ove godine pred ovim sudom pokrenuto je 96 brakorazvodnih parnica, no tek na kraju godine, bit će poznato u koliko postupaka su stranke zatražile i izdržavanje za svoju maloljetnu djecu.

Zaštititi interes djeteta

-Učešće organa starateljstva je obavezno jer se tako štiti interes djeteta onda kada roditelj zbog nestručnosti i nepoznavanja pravnih propisa nije u stanju uspješno voditi postupak. Dužan je pribaviti sve podatke značajne za donošenje odluke o izdržavanju i to na zahtjev suda ako roditelji ne postignu sporazum a obaveza organa starateljstva je da u toku sudskog postupka vodi računa o dobrobiti djeteta i nastoji da se roditelji sporazumiju o visini izdržavanja. Ukoliko ne postignu sporazum o visini izdržavanja organ starateljstva je dužan utvrditi potrebe djeteta i mogućnosti davaoca izdržavanja, kažu u Centru za socijalni rad Bihać. Krivično odjeljenje Općinskoga suda u Bihaću je 2017. godine donijelo pet osuđujućih presuda u kojima su osobe počinivši krivično djelo izbjegavanja izdržavanja osuđene uvjetno. Tokom prošle godine Sud je izrekao četiri osuđujuće presude a u prvih osam mjeseci ove godine dvije. Krivično zakonodavstvo je izbjegavanje plaćanja alimentacije tretiralo kao krivično djelo i time propisalo sankcije izrečene osobama koje je izbjegavaju. Usljed nepoštivanja obaveze koja je propisana odredbom člana 223. ove uvjetne osude koje su izrečene licima one će se zamijeniti kaznom zatvora.

Maloljetnici tužili za izdržavanje

U Centru za socijalni rad kažu kako su obavezni pratiti ispunjavaju li roditelji svoju obavezu izdržavanja djeteta jer će se tako zaštititi interes djeteta i osigurati zadovoljavanje njegovih potreba. Kod Općinskoga suda u Bihaću trenutno se vode i tri zasebna parnična postupka, a koja su pokrenule maloljetne osobe, a da se pritom ne radi o brakorazvodnim parnicama, nego o samostalnim tužbama za izdržavanje. Samir TULIĆ