BIHAĆ – Protekli vikend članovi Turističkog Klastera Una (TK UNA) proveli su na studijskom putovanju po Istarskoj županiji, odnosno turističkoj regiji središnje Istre. U sklopu posjete organiziran je obilazak porodičnih poljoprivrednih gospodarstava (OPG), dućana sa lokalnim proizvodima, grada Pazina ali i turističkih manifestacija poput festivala terena i tartufa (TE TA) u Motovunu i međunarodnog sajma pršuta (ISAP) koji se već 12 godina održava u Tinjanu.                                                                                     Prvi dan posjete, nakon obilaska uljare Komarija u vlasništvu OPG-a Jakša, svoja  iskustva u razvoju ruralnog turizma središnje Istre sa članovima klastera podijelio je domaćin Radenko Sloković jedan od sudionika ovih procesa početkom 90-tih. -U ovom našem okruženju Istra je regija koja je najdalje otišla u razvoju usluga i u pogledu zaštite autohtonih proizvoda i to uspješno objedinila u turističku ponudu. Potrebno je imati dobru strategiju, a da bi se to napravilo svi dionici u lokalnoj zajednici moraju surađivati, tvrdi Sloković i pojašnjava da taj proces nije uvijek išao glatko. -Radi toga se iz naših grešaka može dosta toga naučiti ali ne i doslovno prepisati jer je svaka regija specifična pa tako i destinacija UNASANA. Poseban je izazov ali i privilegija razvijati turističku ponudu u zaštićenim područjima. Mi tu u Pazinu imamo razvijenu ponudu posjete zaštićenom području Pazinske jame koja se odvija na način da ne ugrožava prirodne vrijednosti. Turizam je ekonomska kategorija i ovakva ponuda je skuplja od prosjeka ali gosti uvijek odlaze širokog osmijeha i zadovoljni, zaključio je Sloković.

A o novoj strategiji razvoja turizma središnje Istre koja se radi zajedno s LAG-om središnje Istre, članovi klastera upoznati su prilikom posjete uredu turističke zajednice u Pazinu. Prilikom posjeta OPG-u „Anđelini“ i agroturizmu „Ograde“ upriličene su prezentacije zaštite autohtonih proizvoda i organiziranja manifestacija. I to na primjerima Cukerančića, autohtone istarske slastice, i jednistvene manifestacije „Dani meda“ koju organizira Udruga pčelara „Lipa“.  Osim prezentacija, praktična iskustva iz organiziranja manifestacija članovi klastera imali su priliku vidjeti u Motovunu i Tinjanu. -Ovakve manifestacije kod nas su jako posjećene i organiziraju se u svrhu produljenja turističke sezone, pored toga odlična su prilika za promoviranje ali i prodaju lokalnih proizvoda. Međutim teško da bi kao takve bile održive bez podrške lokalne zajednice, istaknula je Jasmina Cvitan-Lakača organizatorica međunarodnog sajma pršuta u Tinjanu.

Turistički klaster UNA nedavno je predstavio 14 novih turističkih paketa koje je sad potrebno promovirati na domaćem i inozemnom tržištu. -Upravo radi toga smo organizirali ovu posjetu,  jer ispred nas je razdoblje intenzivnog rada na promociji što uključuje i posjete sajmovima u inozemstvu. Ovo nam je bila idealna prilika da vidimo uspješne primjere i načine promocije, objašnjava Zrinka Delić iz WWF-a, koja je u sklopu projekta „Zaštićena područja za prirodu i ljude” organizirala ovo studijsko putovanje.

Regionalni projekt „Zaštićena područja za prirodu i ljude“ (PA4NP) provodi WWF Adria a finaciran je od strane Švedske razvojne agencije (SIDA). Esad ŠABANAGIĆ