VELIKA KLADUŠA – Danas je u Velikoj Kladuši zasjedalo Općinsko vijeće na kojem su na samom njegovu početku vijećnici učenjem Fatihe ili minutom šutnje odali počast jučer preminulom istaknutom Kladuščaninu Huseinu Murtiću, koji je između ostalog obnašao i funkciju Predsjednika Općine, a bio je i prvi direktor Radija Velika Kladuša. Održavanje ove sjednice upriličeno je posljednjeg dana u kojem se mogao u redovnoj proceduri usvojiti Prijedlog Odluke o Budžetu za 2021. godinu. Ovoj maratonskoj ali u konačnici neučinkovitoj sjednici prisustvovalo je svih 28 vijećnika koji se u konačnici nisu usaglasili sa Prijedlogom Budžeta kojeg je predložio općinski načelnik jer je rezultat glasanja na kraju bio 14 ZA i 14 PROTIV. Sve već viđeno u prošlosti, odnosno za vrijeme vlasti Laburističke stranke jer je prethodni načelnik, kandidat ove stranke Edin Behrić dva puta proglašavao općinski budžet a nakon današnjeg zasjedanja aktuelni načelnik to učiniti treći puta za redom.
Sve više pitanja a sve manje odgovora
Ono po čemu se donekle pozitivnim mogu ocijeniti učinci vijećnika su vijećnička pitanja kojih je na ovoj sjednici bilo 21 koje je postavilo 15 vijećnika, dakle više od polovine vijećnika aktuelnog saziva. Pitanja su bila raznovrsna a prvo koje je postavio doktor Ibrahim Kajtazović (SDP-KSPP) glasi: Šta je sa objavom u Službenom glasniku Odluke o ukidanju „bijelog kruha“? Ovo pitanje doktor Kajtazović postavljao je i ranije, međutim, do danas nema odgovora, kao što nema odgovora i mnogim drugim vijećnicima. Dakle, vijećnici postavljaju pitanja na koja vlast neće da odgovara a preko čega se olako prelazi jer se radi o obavezi. Možda razlog leži u činjenici da pitanja gotovo u podjednakom omjeru postavljaju vijećnici i opozicije i pozicije. Smatra se da vijećnici pozicije ili znaju odgovore na postavljena pitanja ili na njih mogu lako dobiti odgovor iz prve ruke. Ovoga puta pitanja je postavljalo osam vijećnika opozicije i sedam pozicije.
Nakon vijećničkih pitanja jednoglasno su usvojeni izvod iz zapisnika sa prethodne sjednice te Prijedlog Odluke o dopuni Poslovnika o radu koji se ubuduće omogućava u vanrednim okolnostima organizirati i elektronske sjednice.
Višesatno mrcvarenje
O Budžetu se raspravljalo iznimno dugo da bi na kraju Velika Kladuša i ove godine ostala bez Budžeta koji se donosi u redovnom i zakonom predviđenom roku, a to je do 31. marta. Nakon ovoga datuma prestaje da važi Odluka o privremenom finansiranju koja je bila na snazi u prva tri mjeseca ove kalendarske godine. Predloženi Budžet je, smatraju vijećnici opozicije, preambiciozna jer iznosi 16.741.215 KM a što je znatno veći iznos nego je bilo njegovo izvršenje u prethodnoj godini. Za usvajanje Budžeta glasali su LS (12), DNZ BiH (Admil Mulalić) i Amir Ćufurović (preletač iz NiP). Opoziciji se ovoga puta pridružio član DNZ BiH Dinko Ljubijankić, inače ranije promovirani član većine, koja očito ne štima ili je možda čak nešto drugo u pitanju. Aktuelnom načelniku i njegovoj većini očito odgovara na Budžet proglasi općinski načelnik i tim činom sa istim suvereno raspolaže a što potvrđuje činjenica da se to dešava treću godinu za redom.
Naravno, oni koji su podržali Prijedlog Budžeta mišljenja su da isti finansira nove projekte, da se njime ulaže u poljoprivredu, subvencioniraju privrednici i obrtnici. Opozicija je bila protiv ovakvog Prijedloga Budžeta jer je preambiciozan, nerealan, da nema razvojni, stabilizacijski a niti socijalni karakter.
Za razliku od prethodnih sjednica na ovoj se posredstvom internet konekcije, dakle Online, u svom obraćanju uključio i općinski načelnik Fikret Abdić. Načelnik ništa nije kazao što ovdašnjoj javnosti nije poznato te je istakao da sve treba podrediti razvoju općine, prije svega Budžet na čiji Prijedlog je bilo uloženo 29 amandmana, od kojih je ovlašteni predlagač prihvatio u cijelosti četiri i dva djelomično i to predlagača pozicije, dakle Laburističke stranke i Admila Mulalića. Jedan od amandmana Admila Mulalića zahtijevao je izdvajanje 100.000 KM za održavanje Festivala zavičajne narodne pjesme od čega je predlagač prihvatio polovinu traženog iznosa, odnosno 50.000 KM. Vijećnici Naše stranke imali su najviše amandmana, i to kvalitetnih i prihvatljivih, međutim, nije bilo potrebne većine za njihovo usvajanje. Istu sudbinu doživjeli su i amandmani vijećnika Dinka Ljubijankića. Ono što se čulo na ovoj sjednici, a što vrijeđa zdrav razum, je sve češće međusobno pozivanje na razum i uvažavanje a kakao to uvažavanje izgleda, najbolje pokazju iznijeti podaci.
Inače, poznato je iz odredbi Zakona o budžetima FBiH da ukoliko se budžet ne usvoji do 31. marta, isti se ne može primjenjivati do njegovog donošenja. Statutom Općine Velika Kladuša i Zakonima o principima lokalne samouprave Federacije i Kantona definisano je da općinski načelnik nakon isteka roka za usvajanje budžeta može proglasiti budžet, koji stupa na snagu danom njegove objave u Službenom glasniku Općine.
Nakon višesatnog mrcvarenja oko budžeta vijećnici su jednoglasno usvojili Program zajedničke komunalne potrošnje za tekuću godinu, te Odluku o utvdjivanju vrijednosti boda za obračun komunalne naknade za ovu godinu koja po metru kvadratnom iznosi 0,018 KM po metru kvadratnom.
Jednoglasno je usvojen i Prijedlog Odluke o visini proječne konačne građevinske cijene po metru kvadratnom korisne stambene površine na području općine Velika Kladuša u 2021. godini i visini naknade iz osnova pogodnosti gradskog građevinskog zemljišta, rente u 2021. godini. Esad ŠABANAGIĆ