VELIKA KLADUŠA – Udruženje lovačka organizacija „Srndać – Velika Kladuša“ obilježila je jučer značajan jubilej, 70 godina organiziranog lovstva na području općine Velika Kladuša. Ova važna godišnjica obilježena je Svečanom sjednicom Upravnog odbora Saveza Lovačkih organizacija u BiH i to u prostorijama Lovačkog doma u Polju koji je nakon dužeg vremena njegove gradnje konačno dovršen. Predsjednik ULO „Srndać – Velika KladušaRamo Hušidić izrazio je zadovoljstvo činjenicom da su po prvi put domaćini sjednici Upravnog odbora Saveza lovačkih organizacija BiH čiji su član.

Savez je, inače, jedna od najvećih asocijacija u BiH koja broji preko 20.000 članova i aktivna je jedan cijeli vijek. Muhamed Hodžić, predsjednik Saveza lovačkih organizacija u BiH pohvalio je lovačku organizaciju u Velikoj Kladuši, kazavši da je izuzetno vrijedna, brine o zaštiti divljači, dobro upravlja sredstvima i onim što ostvaruje, a što potvrđuje impresivni lovački dom u Polju.

Ovoj značajnoj godišnjici prisustvovali su članovi Upravnog odbora savjeta lovačkih organizacija USK-a, članovi Upravnog odbora ULO „Srndać – Velika Kladuša“, članovi rukovodstva lovačkih organizacija koji su u proteklom periodu djelovali na području općine Velika Kladuša i to LD „Fazan“, ULO „Veteran“, ULO „Fazan“ i ULO „Velika Kladuša“.

Savez lovačkih organizacija BiH ovom prilikom uručio je priznanja i poklon predsjedniku ULOa „Srndać – Velika KladušaRami Hušidiću, kao i lovcu Halidu Muratoviću.

Historija lovstva na području općine Velika Kladuša

Lovstvo na području općine Velika Kladuša kao djelatnost datira od početka 20. stoljeća. „Prvo krajiško lovačko društvo“ osnovano je dvadesetih godina prošlog vijeka i bilo je aktivno sve do početka Drugog svjetskog rata. Intenzivnije i organizirano bavljenje lovom počelo je 1952. godine kada je formirano Lovačko društvo „Fazan“ Velika Kladuša i održano prvo organizirano polaganje lovačkih ispita 07. 09. 1952. godine na području općine Velika Kladuša.

Godine 1992. prekinuto je aktivno bavljenje lovom i djelovanje prijeratnog LD „Fazan“ isključivo zbog ratnih dešavanja na ovim prostorima. Nakon završetka rata 1996. godine formirano je Lovačko društvo „Veteran“, a 2002. godine registrirano je i lovačko Udruženje pod prijeratnim nazivom „Fazan“ Velika Kladuša.

Dana 11. 10. 2008. godine, Skupštine lovačkih društava „Fazan“ i „Veteran“ donijele su odluku o ujedinjenju ove dvije lovačke Organizacije u jedinstvenu lovačku organizaciju pod nazivom „Velika Kladuša“.

Dana 20. 12. 2008. godine, održana je Osnivačka skupština Udruženja Lovačka organizacija „Velika Kladuša“ na kojoj je donijeta odluka o osnivanju ULO „Velika Kladuša“ da bi na temelju ove odluke i rješenja nadležnog kantonalnog ministarstva od 29. 12. 2008. godine ULO „Velika Kladuša“ bilo i zvanično registrirano.

Udruženje Lovačka Organizacija „Velika Kladuša“ organizirano je na slobodnoj dobrovoljnoj osnovi s ciljem razvoja i unapređenja lovišta, zaštiti i uzgoju divljači, izgradnji lovno-uzgojnih i lovno-tehničkih objekata, te drugih aktivnosti koje su u skladu sa Zakonom, Statutom i ostalim normativnim aktima Udruženja.

Dana 17. 04. 2022. godine, Skupština ULO „Velika Kladuša“ donosi odluku o promjeni dosadašnjeg imena, odnosno ranijem imenu dodaje se ime divljači „Srndać“ što je i potvrdilo Ministarstvo pravosuđa i uprave USK-a svojim rješenjem od 14.07.2022. godine.

Od 20. 06. 2010. godine, Udruženjem uspješno rukovodi Ramo Hušidić u čijem mandatu je 2014. godine počet a u ovoj tekućoj 2022. godini završen Lovački dom, koji je bio dugogodišnji san starijih generacija velikokladuških lovaca.

Sportsko privredno lovište „Srndać – Velika Kladuša“

Udruženje Lovačka Organizacija „Srndać – Velika Kladuša“ gazduje jedinstvenim sportsko – privrednim lovištem „Velika Kladuša“ u skladu sa zakonskim odredbama. U geografskom smislu lovište „Velika Kladuša“ pripada području sjevero – zapadne Bosne i  Hercegovine i smješteno je uz samu granicu sa Republikom Hrvatskom.

U odluci o osnivanju lovišta u Unsko – sanskom kantonu za jedinstveno lovište „Velika Kladuša“ navodi se slijedeće:

Vrsta lovišta: otvoreno – nizinsko lovište,

Namjena lovišta: sportsko – privredno lovište,

Lovna površina lovišta: 29.434,00 hektara.

Prosječna nadmorska visina lovišta je cca. 300 m/nm.

Spoljnje granice lovišta poklapaju se sa granicom općine Velika Kladuša.

Lovište je podijeljeno na četiri lovna revira, a lovci su organizovani u 14 lovačkih sekcija po teritorijalnom principu i po mjestu stanovanja.

Objekti u lovištu

Od važnijih lovno – tehničkih objekata sa kojim raspolaže ULO „Srndać – Velika Kladuša“  izdvajamo:

Dva (2) lovačka doma; Lovački dom „Orčeva Luka“ na području MZ Podzvizd i novoizgrađeni Lovački dom  na području MZ Polje u neposrednoj blizini grada Velika Kladuša gdje su smještene i poslovne prostorije Udruženja.

Pet (5) lovačkih kuća: 1. Lovačka kuća „Kriva Bukva“ kojom gospodare lovačke sekcije „Vidovska“ i „Šumatac“, 2. Lovačka kuća „Todorovo“ kojom gospodari lovačka sekcija Todorovo, 3. Lovačka kuća „Čaglica“ kojom gospodari lovačka sekcija Čaglica, 4. Lovačka kuća „Stabandža“ kojom gospodari lovačka sekcija Zborište, 5. Lovačka kuća lovačke sekcije Vrnograč koja se nalazi području lovišta MZ Bosanska Bojna.

Jedno (1) izgrađeno Betonsko pojilište za divljač na području lovišta Kumarica. Tri (3) izgrađene i registrirane nadstrešnice izgrađene na području lovišta: 1. Skroban – Poljana na području MZ Glinica, 2. Crkvina – Stabandža na području MZ Zborište,  i 3. Bukovlje na području MZ Glinica.

Dvije (2) osmatračnice od kojih je jedna izgrađenu na području jezera „Kvrkulja“ ustanovljenog rezervata za divlju patku a druga na području ustanovljenog prihvatilišta za uzgoj i zaštitu Divlje svinje u Bosanskoj Bojni.

Pored bezbroj izgrađenih lovno tehničkih i lovno uzgojnih objekata ULO „Srndać – Velika Kladuša“ posjeduje i vlastitih pet (5) prihvatilišta za uzgoj i zaštitu divljači:

Prihvatilište za uzgoj i zaštitu Divlje svinje u Bosanskoj Bojni,

Prihvatilište za uzgoj i zaštitu Jelena lopatara u Bosanskoj Bojni, i

Prihvatilište sa uzgoj i zaštitu Srneće divljače na Starom gradu u Podzvizdu.

Prihvatilište za uzgoj i zaštitu fazanske divljači u Bosanskoj Bojni,

Prihvatilište za uzgoj i zaštitu divljeg zeca u Polju i Vidovskoj.

Sav eventualni višak divljači iz navedenih prihvatilišta biti će pušten na područje sportsko – privrednog  lovišta „Srndać – Velika Kladuša“.

Članstvo

Ukupan broj članova Udruženja u 2022. godini:

Stalni članovi                              641

Počasni članovi                             63

Teže oboljeli lovci i invalidi            20

Članovi podmlatka                       53

Članovi pripravnici                      38

Ukupno:                                   815

Lovna divljač

Od divljači interesantne za lov i njen odstrel u lovištu „Srndać – Velika Kladuša“ koje ova lovačka organizacija može ponuditi domaćim i stranim lovcima od krupne divljači divlju svinju i srndaća, a od sitne divljači zeca, fazana, divlju patku i šljuku.

U lovištu se nalazi dosta otvorenih i zatvorenih čeka, što lovcima omogućava ugodan boravak i bezbijedan lov. Lov je naročito zanimljiv u proljeće i jesen, te u zimskom periodu.

Prema lovno/turističkoj ponudi posebno izdvajamo najatraktivnije dijelove jedinstvenog lovišta „Velika Kladuša“ kao što su lovište Bukovlje, Bosanska Bojna i Stabandža, za krupnu divljač, te lovište Podzvizd, Vidovska i Šumatac za sitnu divljač, mada ni ostali dijelovi lovišta nisu ništa manje vrijedni od ovih spomenutih. Sekretar ULO „Srndać – Velika Kladuša“ je Omer Kapić. Esad ŠABANAGIĆ