BIHAĆ – Savez pčelara Unsko-sanskog kantona upriličio je na Gradskom trgu u Bihaću već tradicionalni, sedmi Sajam meda „Put zlata“ na kojem se pčelinjim proizvodima posjetiocima predstavilo dvadesetak izlagača s područja kantona. Iako nepovoljna pčelarska godina i pandemija koronavirusa, organizatora to nije spriječilo da organizira ovu jednodnevnu sajamsku manifestaciju koja je ove godine okupila znatno manji broj izlagača, ali i posjetilaca.
Među dvadesetak izlagača na ovogodišnjem Sajmu meda „Put zlata“ pčelinjim proizvodima posjetiocima se na Gradskom trgu predstavio i Remzija Hodžić, pčelar iz Stijene kod Cazina. Kaže kako je ova pčelarska godina bila izuzetno teška. -Za naš kraj, pogotovo ovdje gdje mi pčelarimo, sve do šestog mjeseca nije bilo ništa. Pčele su bile, što bi se reklo, na kućnom budžetu i negdje polovinom šestog mjeseca na ovome našem području zamedila je lipa i kesten. Naše su pčele isključivo na lipi i kesetenu, što je u nekih dvadesetak dana jako dobro zamedilo i dalo neke viškove meda gdje smo mi za ovu godinu zadovoljni, kaže pčelar Remzija Hodžić. Prosječna proizvodnja meda po košnici veća je od petnaest kilograma što u drugim područjima BiH nije slučaj, dodaje Remzija i ističe kako se sve proizvedene količine mogu plasirati na domaće tržište jer meda nedostaje. I uprkos pandemiji koronavirusa, Savez pčelara USK-a od ovogodišnje organizacije sajma
nije odustao. -Mi danas ovdje na sajmu meda u Bihaću imamo 21 izlagača s područja cijelog Unsko-sanskog kantona sa širokom paletom proizvoda i organizovan je sajam u uvjetima da odgovorimo i situaciji i u smislu sprečavanja bilo kakvog negativnog uticaja a da se ipak sajam održi, kaže Hajrudin Šabić, predsjednik Saveza pčelara Unsko-sanskog kantona. Obraćajući se izlagačima i okupljenim posjetiocima premijer Mustafa Ružnić koji je sajam i proglasio otvorenim, je kazao kako Vlada USK-a već godinama podržava pčelare kroz novčane poticaje kako bi se proizvodnja meda unaprijedila. -S ovog prelijepog trga iz Bihaća i Krajine šaljemo lijepu sliku, ne onu o migrantimna i koroni, te globalnim problemima, nego sliku stotine proizvoda od meda. Naši pčelari, izlagači, pripremili su sve ono što su vrijedno proizveli zbog čega sam iznimno sretan i zadovoljan. I prošle godine smo jasno obećali da ćemo dati podršku, evo i ove godine kad je u pitanju i Ministarstvo privrede i Ministarstvo poljoprivrede ovakvim sajmovima ćemo naravno, poticati isti dio jer to povećanje po košnici koje smo napravili u poticaju čini onu bar neku sigurnost kod tih ljudi, kaže Mustafa Ružnić, premijer USK-a.
Sulejman Kulenović, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Unsko-sanskog kantona kaže kako je prošla pčelarska godina bila iznimno loša a ova, katastrofalna. Sve nedaće pčelara vrlo dobro razumije jer je i sam pčelar. -Imam deset košnica pčela i od tih deset košnica ove godine nisam imao ni kile meda. Ustvari, nešto je bilo, to sam ostavio njima i još plus prehrana. Prošle godine sam imao nešto malo, tako da znam, posebno pčelari koji nisu nigdje selili da je ova pčelarska godina bila katastrofalna za cijeli kanton, pa čak i šire, kaže ministar poljoprivrede. Dodaje kako pčelari imaju podršku s federalnog i s kantonalnog nivoa.
-Mi smo zaprimili 403 aplikacije, obradili smo i dostavili već Federalnom ministarstvu jer rok je 20. oktobra. Mi smo to sve završili i dostavili za 28.965 košnica što je negdje oko 195.000 KM. Federalno ministarstvo poljoprivrede pčelare potiče sa 6,00 KM a obrte s 15,00 KM. Kantonalno ministarstvo proizvodnju meda potiče s 9,00 KM po košnici bez obzira da li je obrt ili fizičko lice tako da će sam iznos poticaja, pošto je više pčelara-fizičkih lica, prema našim očekivanjima, oko 270.000 KM jer tek slijedi obrada podataka o proizvođačima meda u Unsko-sanskom kantonu, kaže ministar Sulejman Kulenović. Za podršku ovogodišnjoj organizaciji sajma meda, organizator, Savez pčelara USK-a dodjelio je zahvalnice Ministarstvu privrede USK-a, koje je pokrovitelj, Gradu Bihaću i Radio-televiziji Unsko-sanskog kantona, a upriličena je i degustacija meda i ostalih pčelinjih proizvoda. Samir TULIĆ