Uspješno je zatvoren Sarajevo Energy Forum (SEF) 2025, jedan od najznačajnijih regionalnih događaja posvećenih energetskoj tranziciji i održivosti

Tokom foruma, vodeći stručnjaci, donosioci odluka i predstavnici privatnog sektora diskutovali su o ključnim izazovima i mogućnostima u oblasti obnovljivih izvora energije, energetske efikasnosti i inovacija u zelenoj tehnologiji.

Nakon iznimno zanimljivog sadržaja prvog dana SEF-a, kojeg su otvorili Senad Šepić, predsjednik Organizacionog odbora, Yasemin Terle, menadžerica Solarex Istanbul, jednog od najvećih svjetskih sajmova i partnera Sajma izlagača energetike, koji se održao u sklopu ovogodišnjeg Sarajevo energy foruma i biće sastavni dio i budućih okupljanja, te Nicolas Heger, voditelj projekta GIZ-a i dr. Vjekoslav Vuković, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, o temi tržišta i budućnosti govorili su Hikmet Muratović, HIFA OIL, dr. sci. Sanel Buljubašić, generalni direktor Elektroprivrede BiH, Dejan Drašković, iz MEPEX – berze električne energije Crne Gore, Slobodan Popovski, predsjednik MARES, Sjeverna Makedonija i Mirsad Šabanović, direktor, ASA Energija. Nakona toga, o temi skladištenja su govorili prof. dr. Sanjin Gutić, dr. Zejneba Topalović, Almir Imamović, DERK,  Miroslav Nikolić, JP Elektroprivreda HZHB i Merim Džizić, NOS BiH.

O CBAM-u i pripremi privrede govorila je ekspert za energetiku Esma Manić, dok su o razvoju mreža govorili Aleksandar Chabotarev iz Sjeverne Makedonije, Branka Knežević, MVTEO BiH, prof. dr. Goran Majstrović iz EI Hrvoje Požar, Zagreb, te Mario Jašić i Nicolas Heger, GIZ Sarajevo. O finansiranju projekata OIE, učešće su uzeli Amir Pecar, NLB banka Sarajevo, Albin Toljević iz UNDP-a, dr. Elma Agić Šabeta, te Senad Sinanović iz MKD Partner.

O umjetnoj inteligenciji u energetici i pametnim brojilima slušali smo izlaganja od prof. dr. Mirelle Muhić sa Danskog tehničkog univerziteta, prof. dr. Maje Muftić Dedović, programske direktorice SEF-a, Sanje Praštalo, izvršne direktorice Mikroelektronike iz Banja Luke, Senada Aganovića iz FERK-a i prof. dr. Almira Badnjevića, direktora IDDEEA BiH, dok su o implementaciji energetskih zakona govorili Sanjin Habul, FMERI i Halko Balavac, energetski stručnjak.

Poseban fokus drugog dana programa bio je na panelima u vezi potencijala, dobrih praksi i zaštiti okoliša iz domena solara, vjetra, hidroelektrana, biomase i zelenog hidrogena, a među panelistima su bili: Izet Jagodić (Smart solar d.o.o.), prof. dr. Azrudin Husika (PMF Sarajevo), doc. dr. Mehmed Konaković (CNT), Muris Mureškić (Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK), Šefkija Pozderac (energetski stručnjak) i Edin Turkušić (projekt manager za razvoj OIE projekata).

Također, prezentirane su i mogućnosti na polju agrosolara i dvostrukog korištenje poljoprivrednog zemljišta te sinergiji poljoprivrede i upravljanja otpadom u proizvodnji energije, a key note govornik je bio prof. dr. sci. Neven Voća (Zavod za održive tehnologije i OIE, Agronomski fakultet, Zagreb). Elvir Šehić (rukovodilac Sektora za gasna postrojenja i elektrosisteme, KJKP Sarajevogas) prezentirao je i primjenu prirodnog gasa u funkciji smanjenja emisija CO2 – CNG punionice – primjer dobre prakse, dok su o temi:

ESG u izgradnji energetske infrastrukture i razvoju projekata, te kako privući investicije i izvještavati o održivosti” diskutovali panelisti: Amina Koljić-Hujić (ESG consultant, Be better d.o.o.), Nirha Kozica (samostalni stručni saradnik za investicije, razvoj i energijsku efikasnost, Toplane Sarajevo), Naida Čustović (Predsjednica Grupe za korporativno pravo, Vijeće stranih investicija), Vanja Cico (Viša menadžerica za investicije, Finance in motion) i Ermin Beganović (Grad Cazin). O energetskoj efikasnosti i ulozi obnove zgrada u procesu dekarbonizacije govorila je Leonida Hadžimuratović iz Federalnog ministarstva prostornog uređenja.

PanelEnergetska tranzicija kao pokretač uspješnih biznisa i organizovanja” pobudio je također interesovanje, a izlagali su: Adnan Huremović (NCMC, Usora), Jugoslav Starčević (poljoprivredni inžinjer, expert, FiB Consulting), Muhamed Matar (Simply Charge d.o.o. Sarajevo) i Midhat Arpadžić (Udruženje Obnovljivi izvori energije, BiH). Nemanja Laković (izvršni direktor, Rudnik uglja AD Pljevlja, Crna Gora) i Adnan Kulovac (NOS BiH) prezentirali su na temu: ”Pravedna tranzicija kroz poslovnu transformaciju i Cyber prijetnje u energetici: Procjena rizika, kritične infrastrukture i kako CERT timovi osiguravaju otpornost”.

Organizatori SEF-a su izrazili zadovoljstvo velikim odzivom i aktivnim učešćem učesnika i izlagača na Sajmu energetike, te najavili nastavak inicijativa usmjerenih ka održivoj energetskoj budućnosti, a Sarajevo Energy Forum 2025 je usvojio i zaključke:

Ubrzanje energetske tranzicije – Potrebno je povećati investicije u obnovljive izvore energije kako bi se osigurala stabilnost i dugoročna održivost energetskog sektora u regiji.

Regionalna saradnja – Jačanje partnerstava među zemljama Zapadnog Balkana ključno je za postizanje zajedničkih ciljeva u oblasti energetske sigurnosti i dekarbonizacije.

Podrška inovacijama i digitalizaciji – Digitalne tehnologije i pametna energetska rješenja igraju ključnu ulogu u optimizaciji potrošnje i efikasnosti.

Značaj politika i regulative – Neophodno je usklađivanje zakonskih okvira s evropskim standardima kako bi se omogućila brža integracija tržišta i razvoj održivih energetskih projekata.

Uključivanje zajednice i edukacija – Podizanje svijesti građana i edukacija budućih generacija stručnjaka ključni su faktori za uspješnu implementaciju zelenih rješenja.

Forum je zatvoren najavom Sedmice električnih i hibridnih vozila EV WEEK 2025, koji će se održati 17-18. aprila ove godine i Sarajevo Energy Foruma 2026., u sklopu kojeg će se ponovo održati i Sajam izlagača energetike, koji je zakazan za 28-30. januara iduće godine. PRIPREMIO: Esad ŠABANAGIĆ