Šesta sjednica Mreže za javne finansije Saveza općina i gradova Federacije BiH održana je 04.12.2024. godine u Sarajevu. Na sastanku su analizirane pozicije malih i fiskalno ranjivih općina u FBiH, odnosno naglašavanje njihove posebne pozicije u sistemu javnih financija. Imajući u vidu da općine i gradovi u FBiH, sa izuzetkom jedinica lokalne samouprave u Kantonu Sarajevo, imaju iste nadležnosti za pružanje javnih usluga bez obzira na broj stanovnika, razvijenost ili fiskalni kapacitet, već duže vremena pojavljuju se izazovi kod niza populacijski malih općina u pružanju javnih uslugama iz domena njihove nadležnosti.

Općine i gradovi nemaju dovoljno novca. Postoji nepravda u raspodjeli novca na razinama općina, županija, Federacije te države BiH. Ta nepravda najvećim dijelom dodiruje općine i gradove gdje mi pokušavamo da pravimo pomake na bolje”, kazao je Josip Juričić, predsjednik Mreže za javne financije/finansije SOGFBiH.

Na sastanku je predstavljena metodologija izračuna razvijenosti jedinica lokalne samouprave razvijena od strane Federalnog zavoda za programiranje razvoja. Iako postojeći sistem raspodjele prihoda u FBiH koriste indeks razvijenosti, metodologija razvijena od strane Zavoda omogućava znatno napredniji i obuhvatniji pregled nivoa razvijenosti, koji bi trebao biti korišten u izračunima javnih financija u FBiH.

Dali smo pet nivoa razvijenosti. U tom smislu, općine koje su u prvom nivou su razvijene, a one u petom su nerazvijene. Naše rangiranje općina pokazuje stvarno stanje na terenu što je posebno zadovoljstvo, jer smo postigli dobar indeks razvijenosti”, kazao je v.d. direktor Federalnog zavoda za programiranje razvoja Nijaz Avdukić.

Na sastanku je ukazano na hitnosti izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH, kako bi se omogućilo dostatno financiranje svih jedinica lokalne samouprave u cilju osiguranja usluga iz njihove nadležnosti, odnosno kreiranje mehanizma fiskalnog izjednačavanja u sistemu raspodjele javnih prihoda.

Savez općina i gradova FBiH je nezaobilazna karika u donošenjima propisa na federalnom nivou koji predstavlja snagu svih općina i gradova. Tematika raspodjele prihoda je od izuzetne važnosti za općine. Savez općina i gradova FBiH je nezaobilazan faktor u definisanju buduće raspodjele prihoda”, kazao je Samir Brka, stručni saradnik za planiranje i nadzor budžeta Općine Tešanj.

Mreža je također uputila i apel Vlada Federacije BiH za ponovno uvrštavanje općeg nenamjenskog grant za male općine u Budžetu za 2025. godinu, što će im omogućiti da prebrode krizu finansijskog poslovanja do trajnijeg rješenja, odnosno izmjena Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH.

Mreža za javne financije/finansije je najšire konzultativno tijelo SOGFBiH u oblasti javnih/općinskih financija, i čine je pomoćnici gradonačelnika i načelnika za financije iz 80 jedinica lokalne samouprave, a ima za cilj analiziranje pozicije lokalnih financija u sistemu javnih financija u FBIH, kao i donošenje zajedničkih stavova i politika vezano za javne financije u FBiH. (Stručna služba Saveza općina i gradova FBiH)