Učenici srednjih škola iz Goražda učestvovali su u programu „Škola kulture sjećanja“ u organizaciji Memorijalnog centra Sarajevo. Oko 50 učenika prvih i trećih razreda iz Srednje tehničke škole „Hasan Hadžić“, Srednje stručne škole „Džemal Bijedić“ i Srednje mješovite škole „Enver Pozderović“ posjetilo je mezarje Kovači, Muzej Heroja oslobodilačkog rata te novootvoreni Edukativni centar u kući Sloboda, gdje su muzejski pedagozi Irfan Gazdić i Amel Merdžanić održali prvi zvanični historijski čas.
Nakon obilaska Tunela spasa, na lokalitetu Ratne džamije na Igmanu, Midhat Karić i Nazim Lapijani sa mladima su podijelili svoja sjećanja na ratna dešavanja, uključujući izgradnju džamije. Učenici su posjetili i spomen-obilježje posvećeno goraždanskom Zlatnom ljiljanu Zaimu Imamoviću.
Direktor Memorijalnog centra Sarajevo, Ahmed Kulanić, istaknuo je značaj ovog projekta i aktivnosti. –Odmah nakon otvaranja centra krenuli smo sa edukativnim aktivnostima. Škola kulture sjećanja je osmišljena kako bismo u našoj omladini razvijali domoljublje, svijest o herojskoj povijesti te im prenijeli vrijednosti hrabrosti i odbrane. Važno je da mladi shvate kako su rođeni i žive u slobodnoj zemlji zahvaljujući onima koji su branili našu državu. Kroz ove programe pripremamo ih za izazove budućnosti i učimo ih da ponosno nose uspomenu na časnu odbrambenu borbu i na heroje i građane čiji su životi u temeljima nezavisnosti i državnosti Bosne i Hercegovine, kazao je Kulanić te dodao da ova posjeta označava početak intenzivnog angažmana Memorijalnog centra Sarajevo na edukaciji mladih o kulturi sjećanja:
–Kako smo ranije najavljivali, ovakvi programi postat će redovna praksa, a uspostavljamo i saradnju sa drugim kantonima, dijasporom i povratnicima na području RS-a da bi učešće u Školi kulture sjećanja bilo omogućeno učenicima iz cijele BiH. Uspješna i produktivna saradnja između Memorijalnog centra Sarajevo i Vlade Bosansko-podrinjskog kantona će se nastaviti i u budućnosti, riječi su direktora Kulanića.
(Press Memorijalni centar Sarajevo)