Ugostiteljsko preduzeće „Kladušnica“ d.d. njegovi radnici privatizirali su prije rata po tzv. Markovićevom zakonu. Nakon prestanka rata u ovom preduzeću dešavaju se kriminalne radnje najvećih razmjera a mi ćemo, kao Udruženje radnika i dioničara ovog preduzeća, ukazati tek na neke.

Prva otimačina imovine ovog preduzeća uslijedila je poslije rata kada je tadašnja kantonalna SDA vlast institucionalnim nasiljem sve urađeno u prijeratnoj privatizaciji poništila i ovom preduzeću odredila „kantonalni“ nadzor a to je značilo da ovlaštenje i obaveze vlasnika nad istim vrši Vlada Kantona. I od tada (17.07.1997. god.) kada je Skupština USK-a usvojila pomenutu odluku pa do danas Vlada Kantona upravlja ovim preduzećem i to na način da su ekonomski stručnjaci još prije 15 godinu privatizaciju „Kladušnice“ d.d. svrstali u deset najvećih privatizacijskih pljački u BiH.

 

Ovako je donedavno izgledao ambijent oko hotela “Konak”

Revizija privatizacije koju je preduzeće uradilo prije rata rađena je tri puta po nalogu Vlade USK-a, dva puta su je radnici svojim apelacijama poništili a od strane Ministarstva finansija FBiH naređena treća revizija prethodno izvršene privatizacije nikad nije urađena. Tada kada je trebalo raditi treću reviziju direktor Kantonalne agencije za privatizaciju bio je Samir Ćatović iz Bihaća, stjecajem okolnosti današnji stečajni upravitelj u ovom preduzeću.

Zelene površine niko nije održavao a ubuduće ih neće biti nikako!

Drugu (ne)zakonitu otimačinu imovine prduzeća priredio je Općinski sud u Velikoj Kladuši koji je organizirao prodaju motela „Vrnograč“ a na osnovu pravosnažnih presuda potraživanja za neisplaćene plate četiri bivša radnika. Preduzeće niko nije zastupao a Općinski sud Velika Kladuša, čija je i sama predsjednica Jasmina (Babić) Miljković bila jedna od „novih“ dioničara, ovaj objekat procijenjen u privatizaciji na 895.550,00 KM Sud je prodao za bagatelni i sramni iznos od 42.670 KM također jednom od novih dioničara Azizu Dizdareviću. Iz ovih sredstava namireni su troškovi dvojice advokata, Nedžadu Sarajliji 3.843,10 KM i Omeru Avdagiću 5.815,16 KM i ostatak Poreznoj upravi a radnici tužitelji nisu dobili niti jednu marku. Pri tom advokat Sarajlija krivotvorio je ovlaštenje u ime radnika Senada Muharemovića, i sa takvim krivotvorenim ovlaštenjem ostvario navedene advokatske troškove.

Beton će zamijeniti živicu, zelenilo, cvijeće i drveće ispred hotela “Konak”!

Treću (ne)zakonitu otimačinu radničke imovine priredio je Općinski sud Bihać koji je 28.09.2017. godine po stečajnom sudiji Aladinu Bajriću pokrenuo stečajni postupak na prijedlog Adema Pajazetovića sa iznosom od 24.707,38 KM kojeg je bivšem radniku rahm. Fadilu Puriću platio 1.000,00 KM. I Pajazetović je bio jedan od „novih“ dioničara i osoba koja je učestvovala u upravljanju preduzećem „Kladušnica“ d.d. Stečajni sudija Aladin Bajrić za stečajnog upravitelja imenovao je pomenutoga Samira Ćatovića koji je tada imao evidentiranih desetak krivičnih prijava a u Stečajno vijeće ispred radnika „Kladušnice“ d.d. Edina Bajrektarevića, radnika „ADA Promet“ čiji je vlasnik Adem Pajazetović. Bajrektarević je bio predsjednik Stečajnog vijeća a od nove 2022. godine je to Mirsad Dizdarević, direktor u preduzeću „ADA Promet“. Niti jedan od njih dvojice nikada nije radio u „Kladušnici“ d.d. ali su „pristali“ da zastupaju interese radnika ovog preduzeća. Dizdarević je aktuelni vijećnik u Općinskom vijeću Velika Kladuša.

Do pokretanja stečajnog postupka došlo je mjesec dana nakon što je Federalna Agencije za reviziju privatizacije 25.08.2017. godine u zapisniku na 108 stranica konstatirala najmanje toliko evidentiranih kriminalnih radnji. Stečajni sudija Aladin Bajrić nije postupio u skladu sa članom 2. Zakona o stečajnom postupku jer je: „Prije otvaranja procedure stečajnog postupka potrebno  prethodno uraditi kontrolu poslovanja, kao i kontrolu izvršene privatizacije za preduzeća koja su privatizirana ili su u procesu privatizacije“. I pored usmenog i pismenog upozorenja ova kontrola nikad nije izvršena.

Atraktivna lokacija lokala “Plazikur” na samom graničnom prijelazu, 40 godina u vlasništvu “Kladušnice”!

Četvrtu (ne)zakonitu otimačinu imovine u „Kladušnici“ d.d. a to znači i radničke imovine ponovo priređuju Općinski Sud Velika Kladuša i njegova Gruntovnica te Općinski sud Bihać. Općinski sud Velika Kladuša velikokladuškom poduzetniku, financijeru Laburističke stranke, Muji Mujakiću, ovjerava izvadak 1/1 na imovinu-nekretninu koju je „Kladušnica“ d.d. prije 40 godina kupila od porodice Šahinović i ima u svom posjedu sve dokaze o vlasništvu. Ovaj objekat sa zemljištem pod nazivom „Plazikur“ bio je predmetom privatizacije koja se nije mogla niti započeti bez dokaza o vlasništvu a do njegovog otuđenja došlo je u toku stečajnog postupka zbog čega odgovornim smatramo Općinski sud Bihać koji je upozoren na ovu činjenicu a do danas ništa po tom pitanju nije poduzeo. Dakle, objekat sa pripadajućim zemljištem „Plazikur“ izuzet je iz stečajne mase na što Općinski sud Bihać nikako ne reagira. Mujo Mujakić je na ovoj imovini preduzeća „Kladušnica“ d.d. izgradio veliki hotel sa četiri sprata.

Na lokaciji “Plazikura” (vlasništvo “Kladušnice”) koja je u stečajnoj masi, Mujo Mujakić je izgradio veliki hotel?

Peto (ne)zakonito postupanje sa imovinom „Kladušnice“ d.d. dešava se u posljednji mjesec dana. S obzirom na nadležnosti Stečajnog vijeća, Mirsad Dizdarević je aktivni saučesnik u radnjama koje se u posljednje vrijeme odvijaju na parceli hotela „Konak“ a ono što se dešava je ne samo kriminal već i nemjerljiva šteta za lokalnu zajednicu i njene građane. Budući da se radi o lokaciji samog Centra Velike Kladuše te da su nezakonitim radovima uništena „pluća grada“ opisane radove u startu je trebalo spriječiti. Kako nadležne službe to nisu učinile, reagliralo je ovo Udruženje te se obratilo apelacijama, vapajima, upitima… na slijedeće adrese:

  • Općinskom načelniku koji je dužan osigurati provođenje Zakona, da vrši nadzor i kontrolu u konkretnom slučaju uništavanja prirodnih resursa, dakle, sječe drveća, živice, uništavanja cvijeća i trave te prekrajanje ambijenta koji je godinama krasio Centar Velike Kladuše. Općinski načelnik na upit nije odgovorio u zakonskom roku već je nakon naše Požurnice zatražio dokaz o registraciji Udruženja „Kladušnica“ čime van svake sumnje pokazuje kakav je njegov odnos prema ovom što se dešava pred njegovim očima kao i očima svekolike kladuške javnosti te na ovaj način pokušava kupiti vrijeme.
  • Komunalnom inspektoru sa pitanjima šta je isti konkretno poduzeo da se spriječe i obustave nezakonito započeti radovi. Komunalni inspektor nije odgovorio u zakonskom roku nakon čega je ovo Udruženje uputilo Požurnicu.
  • Kantonalnoj Upravi za inspekcijske poslove. Niti Kantonalna inspekcija nije reagirala u zakonom ostavljenom roku te je i njima upućena Požurnica.
  • Četvrtoj Policijskoj upravi Velika Kladuša. Četvrta Policijska uprava odgovorila je u ostavljenom roku sa konstatacijom da se izvode radovi na zemljištu koje se nalazi u sklopu hotela „Konak“ te da je A. izjavio da je on vlasnik navedenog zemljišta. O navedenom događaju upoznat je dežurni istražitelj PS Velika Kladuša koji je izišao na lice mjesta i obavio razgovor sa P. A. koji je izjavio da izvodi radove na osnovu usmenog odobrenja stečajnog upravnika Ć. S. i na osnovu zaključka Odbora povjerioca „Kladušnica“ d.d. Sa navedenim događajem upoznat je i postupajući tužilac koji je kazao da u opisanom događaju nema elemenata krivičnog djela i da je to u nadležnosti građevinske inspekcije.
  • Općinskom sudu Bihać – stečajnoj sutkinji Dijani Baier Ćehić. Stečajna sutkinja nije odgovorila u zakonm predviđenom roku zbog čega je Udruženje uputilo Požurnicu.
Motel “Vrnograč” u potpunosti sačuvan u ratu, uništen u miru a Sud ga prodao za sramnih 42.760 KM!

Stečajnom upravitelju Samiru Ćatoviću nismo se obraćali jer on već godina radi u Banja Luci i on niti ima vremena niti ga interesuje stečaj „Kladušnice“ d.d.  iako je itekako dobro plaćen za to. Budući da je njega angažirao Općinski sud, smatramo dovoljnim obratiti se stečajnoj sutkinji te zatražiti sve relevantne odgovore a posebno one koji se tiču načina i uslova ustupanja imovine preduzeća „Kladušnica“ d.d. na korištenje Ademu Pajazetoviću te odobrenja za radove koji se trenutno izvode. Budući da nitko od pobrojanih, osim policije, još nije odgovorio Udruženju, primorani smo obratiti se Federalnom Ministarstvu pravde, odnosno Upravnom inspektoratu i Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), od kojih ćemo također zatražiti pomoć da obavežu nadležne da odgovore na naše upite.

Opisano koje je tek djelić kriminala u privatizaciji odnosno stečaju preduzeća „Kladušnica“ d.d. i ovo je jedino što radnici putem ovog Udruženja mogu uraditi. Zbog ovih normalnih, ljudskih i profesionalnih aktivnosti našeg Udruženja, Adem Pajazetović je „kamenovao“ Redakciju ReprezenT-a u kojoj uredničke poslove obavlja predsjednik Udruženja „Kladušnica“ koje se nalazi u sklopu ovih prostorija, a o čemu velikokladuška javnost sramno šuti a posebno se to odnosi na sve političke partije jer niti jedna nije osudila ovakvo vandalsko ponašanje a to u konačnici znači da je kamenovanje novinarskih redakcija i sjedišta udruženja za njih normnalna, dakle prihvatljiva pojava. Ako je „kamenovanje“ za još bilo koga osim nasilnika Pajazetovića normalna pojava onda smo kao društvo u ozbiljnim problemima!  Esad Šabanagić, predsjednik Udruženja “Kladušnica