BIHAĆ – Srednja medicinska škola pod okriljem KŠC „Ivan Pavao Drugi“ u Bihaću već dvije godine se ne financira iz budžeta USK-a jer nije od općeg interesa. Zbog toga je ugroženo njeno financiranje a time doveden u pitanje njen opstanak i dalji rad. Vlada USK-a je tako učinila prvi korak kako bi riješila problem financiranja – predložila inicijativu da se Srednja medicinska škola proglasi općim interesom. Na potezu su skupštinski zastupnici od kojih se očekuje da već na narednoj sjednici inicijativu prihvate.
Podržati inicijativu
Vlada USK-a je na posljednjem zasjedanju u skupštinsku proceduru uputila Inicijativu da se Srednja medicinska škola pri Katoličkom školskom centru „Ivan Pavao Drugi“ proglasi školom od općeg interesa, kako bi se konačno riješio njen ali i status uposlenih te učenika koji pohađaju ovu školu. Premijer Kantona Mustafa Ružnić kazao je novinarima kako je za donošenje ove inicijative bilo potrebno skoro godinu dana da se, kako kaže, pomire svi stavovi jer je problem financiranja Srednje medicinske škole pri Katoličkom školskom centru jedan od problema kojeg su članovi Vlade naslijedili a s kojim se Kanton susreće već nekoliko proteklih godina. -Nadam se da će zastupnici u Skupštini podržati ovu inicijativu i tako iznaći kvalitetan i dugoročan način rješavanja ovoga problema, da se ne ide u pravcu grantovskog rješavanja ovoga problema gdje bi smo svake godine morali odlučivati da ili ne. Time bi smo dali sigurnost i radnom osoblju i roditeljima i samoj djeci, kaže Mustafa Ružnić, premijer Unsko-sanskog kantona. U Vladi smatraju da će se inicijativom o proglašenju Srednje medicinske škole KŠC-a općim interesom, ukoliko je izglasaju skupštinski zastupnici, ovaj problem konačno riješiti. Premijer ih je pozvao da to učine odmah na prvoj narednoj ili nekoj od narednih sjednica Skupštine Kantona. Vladinoj inicijativi prethodio je niz sastanaka na svim nivoima vlasti i protesta među kojima i netom održani u dvorištu škole na kojem su transparentima na problem financiranja ukazali roditelji i učenici Srednje medicinske škole. Oni su više puta do sada dobili obećanje da će problem financiranja biti riješen, ali je na obećanjima sve i ostalo. -Očekujemo da će naša Vlada pogledati ovu djecu, samo pročitati ove transparente koje su oni lično pravili, oni iz svojih glava pisali. To je njihov um i njihovo djelo. Nadam se da će ih čuti, kaže Amela Šimić, članica Vijeća roditelja učenika Srednje medicinske škole.
Osigurati sredstva
Nedžada Džinović, maturantica Srednje medicinske škole s protesta učenika i roditelja pozvala je Vladu USK-a da za financiranje odvijanja nastave osigura neophodna sredstva. -Naši nastavnici i profesori nisu već duži niz mjeseci primili platu na koju imaju pravo. Naši profesori su profesori možda čak i bolji od onih u ostalim školama. Oni također imaju pravo na svoj zarađen novac. Ja samo ne vidim u čumu je problem. Da se ispoštuje svaki naš i nastavnik i profesor, kao i sve ostale škole, kaže Nedžada. Od 2017. godine, Medicinska srednja škola se, kako kaže direktor Vedran Mihić, ne financira iz kantonalnog budžeta pa stoga od Vlade traže da iznađe način, da se u budžetu osiguraju sredstva za rad ove škole. -Obećavano nam je više puta da će se ovaj problem riješiti, međutim, kad smo vidjeli da se taj problem ne približava kraju, Vijeće roditelja je htjelo malo više da se u to uključi. Onda su oni obavili taj niz razgovora s ministrom nekoliko puta, premijerom, s gradonačelnikom. Obećavano je svaki put da će se ovaj problem riješiti, međutim, i dalje stojimo tu gdje jesmo, bez financijske potpore, bez plaća za naše djelatnike i u stalnoj nekoj agoniji, kaže direktor škole.
Mjesečno 30.000 KM
Za financiranje troškova rada Srednjoj medicinskoj školi mjesečno je potrebno 30.000 KM a oko 300.000 maraka godišnje, kaže direktor Mihić i dodaje kako su posljednju platu primili za juli a prije toga platu nisu primili šest mjeseci. Ukoliko Skupština USK-a ovu školu proglasi općim interesom, financiranje budžetskim novcem bilo bi garant njenog opstanka i rada. Samir TULIĆ