VELIKA KLADUŠA – Jučer (26.05.) je u Maloj sali Sportske dvorane u Velikoj Kladuši Fondacija za stipendiranje studenata i učenika „IMAN“ iz Velike Kladuše organizirala promociju knjige pjesama autora Dževada Ponjevića, iz Bužima, inače novinara RTV USK-a. Moderatorica promocije knjige pod nazivom „Zovem se Palestina“ bila je Zehira Džanić, bibliotekarka Osnovne škole „Šumatac“ a promotorice Almira Džanić, doktorica nauka, ujedno i recenzent ove zbirke te Halida Brkić, dugogodišnja prosvjetna radnica i, naravno, sam autor Dževad Ponjević.
Inače, Fondacija „IMAN“ učestvuje u mnogim projektima lokalne zajednice a međusobna saradnja iste sa autorom zbirke prerasla je u prijateljstvo nakon što je ista bila organizator Dževadove treće knjige „U Srebrenici ostavih srce svoje“. Stoga se, nakon što je učenica Džejlana Rizvić, izvela svoju Ilahiju naziva „Palestina“, prisutnima protokolarnim i pozdravnim govorom obratio Nihad Veladžić, predsjednik Fondacije „IMAN“.
Docentica na Odsjeku za Bosanski jezik i književnost na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Bihaću Almira Džanić promotorica je i treće knjige – zbirke pjesama Dževada Ponjevića. Ona je u svojoj pisanoj recenziji napisala, između ostaloga i slijedeće: Nije ovo baš tipična, još jedna u nizu zbirki poezije. Ovo je zbirka vlastitih misli uskovitlanih osjećajem nemoći, straha, suosjećanja, osjećajem nepravde koju proživljava još jedan nedužni narod.
Najavljujući ovu promociju docentica Džanić je na svom profilu napisala: Dragi moj rodni grade, ti u nedjelju biraš svoju stranu… Dok svijet gleda, dešava se najveći genoc.. u historiji čovječanstva. Naša dužnost je da pišemo, pričamo i radimo sve sto je u našoj moći da zaustavimo ovakvo zlo!
I slijedeći navod je preuzet sa profila docentice Džanić koja o ovim i sličnim primjerima govori na promocijama više nego o knjigama koje promovira želeći na taj način da prisutni nešto čuju i nauče što eventualno nisu znali. „Šta je stećak? Oličenje gorštaka, Bosanca! Šta radi Bosanac na stećku? Stoji uspravno! Digao glavu, digao ruku! Ali nigdje nikad, niko nije pronašao stećak na kome Bosanac kleči ili moli, na kome je prikazan kao sužanj“!
Autoru Dževadu Ponjeviću o knjizi poezije koja se promovira pismeno se obratio dr. Madžed Marufa, predsjednik Palestinske zajednice u BiH koji je također jedan od recenzenata knjige poezije. Kratko pismo dr. Marufa prenosimo u cijelosti:
Poštovani gospodine Dževade,
Duboko sam ganut dubinom osjećanja koja su iznesena u Vašoj poeziji. Teško je govoriti o osjećanjima, sada kada jedan narod proživljava pokolj, ali poezija nam pomaže da se ljudi zbliže i da podijele tugu. Danas, više nego ikada, naša Palestina vapi da bude zagrljena riječima, pred nemilosrdnim pokušajima da se utiša njen glas.
U globalnom horu koji bruji o Palestini, svaki pokušava da ispriča priču, a Vaša poezija to čini prenoseći glas onih koji to mogu sami i onih čiji je glas zauvijek utišan.
Svi smo potreseni dešavanjima u Palestini i nadamo se da će zvona mira i slobode uskoro zazvoniti u Svetoj zemlji u Palestini!
Palestinska stvar zaslužuje da se o njoj priča i bori se još više nego u prošlosti. U svijetu masovnih medijaa i beskrajne povezanosti, utjecaj naših riječi je jači nego ikada prije. Na kraju bih citirao velikog palestinskog pjesnika Mahmouda Darwisha: „Neka je mir na zemlji koja je stvorena za mir i koja nikad nije vidjela mira“.
Sarajevo, 27.12.2023. godine, doktor Madžed Maruf, predsjednik Palestinske zajednice u BiH.
Poput docentice Džanić, i druga promotorica Halida Brkić, o zbirci poezije govorila je emotivno i nadahnuto, prisjećajući se djetinjstva i „drugovanja“ sa autorom u tom vremenu. Ona je inače aktivna u svim oblastima u kojima djeluje i radi. Ona redovno prati sve što autor objavi i njegova djela posjeduje u svojoj kućnoj biblioteci. Inače, na dan promocije Halida je imala rođendan pa čestitamo i želimo još puno, puno promocija koje odrađuje posvećeno i odgovorno, na najbolji mogući način!
Ono što ovu knjigu čini drugačijom jeste to da je istovremeno prevedena i na engleski jezik kako bi bila dostupna široj publici. Prijevod je odradila profesorica engleskog jezika na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Bihaću, Neira Lojić.
Dževad Ponjević je rođen u Bosanskoj Krupi, odrstao u Vrhovskoj kod Bužima u kojem živi. Opću gimnaziju završio je u Velikoj Kladuši a diplomirao na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Bihaću na Odsjeku za bosanski jezik i književnost. Radio je kao prosvjetni radnik i bio saradnik mnogih pisanih medija u BiH. Iza sebe ima, pored „Zovem se Palestina“, još tri objavljene zbirke poezije:
„Behar iz moje avlije“
„101 otkucaj srca“
„U Srebrenici ostavih srce svoje“.
„Zovem se Palestina“ njegova je četvrta knjiga u izdanju Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ Bužim. Dobitnik je novinarske nagrade „Emin Huskić“ 2022. godine koju dodjeljuje Radio televizija USK-a za najbolju novinarsku priču „Od Bihaća do Minhena“ a koju je posvetio svom bolesnom rođaku kojem je darovao bubreg i spaio život. Dževad Ponjević danas radi kao novinar u Radio televiziji USK-a.
Koliko je sam autor human i kako humanost kojom odiše nema kraja, govori činjenica da je oko 50 svojih knjiga darovao u humanitarne svrhe za pomoć oboljelima. I sav prihod od prodanih knjiga poezije nakon promocije, koja je koštala 20,00 KM, poklonio je, u dogovoru sa organizatorom, u Fond za pomoć palestinskom narodu.
Esad ŠABANAGIĆ