VELIKA KLADUŠA – Danas je u Općinskom sudu Velika Kladuša održana prva prodaja Poslovne zgrade poznatije kao SOUR „Agrokomerca“ i to po sistemu javnog nadmetanja kojem su pristupila dva ponuđača, „Brokerimo“ d.o.o. kao pravno lice i Tarik Dizdarević, koji je nakon najniže ponude odustao. Odustajanjem drugog ponuđača, Poslovna zgrada SOUR prodana je preduzeću „Brokerimo“ d.o.o. iz Velike Kladuše za 2.704.456 KM, što je polovina od procijenjene vrijednosti. Kupac ima rok od mjesec dana da uplati ovaj iznos i postane vlasnik predmetne nekretnine, međutim, ako to ne učini pristupiće se novom ročištu u kojem se nekretnina može prodati za najmanje trećinu procijenjene vrijednosti. Inače, preduzeće „Brokerimo“ d.o.o. zastupa Haris Ćerimović, koji je na isti način sudjelovao i prilikom prodaje Robne kuće prije  15 mjeseci. Robnu kuću tada nisu kupila prva tri najbolja ponuđača jer su odustala pa je do Robne kuće na jeftin način došla Razvojna banka BiH.

Inače, kao što je navedeno u najavi ove prodaje tražioci izvršenja u izvršnom postupku su radnici „Agrokomerca“ posredstvom advokata, a koji imaju pravosnažna sudska potraživanja od svoje firme. Svoja potraživanja iz ove prodaje naplatiti će i Porezna uprava. Postupak prodaje SOUR-a vodila je sutkinja Dragana Đerić – Cerović.

Osnovni podaci o predmetu prodaje

Nepokretnosti označene kao: – k.č. broj 1692/1 „Poslovna zgrada – Upravna“ ukupne površine 1.297 m2, poslovna zgrada u privredi površine 412 m2, zemljište uz privrednu zgradu površine 885 m2, upisano u ZK-ul. broj 7550 KO Velika Kladuša. Procijenjena vrijednost ove nekretnine (upravne zgrade) je  5.408.912,00 KM.

Iz iskustva je poznato da su ovakvi oblici prodaje pogodni za manipulacije i međusobne dogovore lica koja su se prijavila za kupovinu, međutim, radi se zakonitoj prodaji. Sama činjenica da se već na prvom ročištu imovina može prodati za pola procijenjene vrijednosti to potvrđuje. S obzirom da je sve to u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima pa ko voli neka izvoli.

Fantomsko Udruženje nezaposlenih dioničara za čiji (ne)rad građani Velike Kladuše godišnje izdvajaju 250 hiljada KM, u pravilu kod ovakvih slučajeva ćuti, ne oglašava se niti šta poduzima, pa je tako bilo i ovoga puta.

Ovoj prodaji sa odstojanja ili distance svjedočio je jedino Mumin Pehlić, jedan od osnivača Udruženja za zaštitu nezaposlenih dioničara i jedan od najstarijih živih radnika ovog nekadašnjeg kombinata. -Ne čudim se ni najmanje, sve je ovako prodano, međutim, plašim se da će i u ovom, kao u brojnim prethodnim slučajevima, radnici „Agrokomerca“ biti prevareni i da neće naplatiti utužena potraživanja. Kamo sreće da hoće, komentarisao je Pehlić. Esad ŠABANAGIĆ