Samir TULIĆ
BIHAĆ – Grad Bihać i Gradsku upravu posjetili su predstavnici Fondacije „Mozaik“ i „LEADER mreže Hrvatske“ koja okuplja lokalne akcijske grupe, predstavnike jedinica lokalne samouprave, općina i gradova te organizacija nosilaca uspostavljenih modela financiranja programa za mlade i građane u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj. S gradonačelnikom Bihaća Elvedinom Sedićem razgovarali su o mogućnostima prekogranične saradnje a potom su posjetili mikro-biznis projekt Omladinske banke Bihać.
Jačati prekograničnu suradnju
Nakon Prijedora i Bosanskog Novog, predstavnici „LEADER mreže Hrvatske“ – lokalnih akcijskih grupa s područja Korduna, Banovine i Pounja posjetili su Bihać, kako kažu, njima iznimno zanimljiv grad u Pounju, kako bi razgovarali o mogućnostima saradnje s predstavnicima ovdašnjih lokalnih akcijskih grupa, Omladinskom bankom i Gradskom upravom Bihać. -Mi smo nacionalna mreža lokalnih akcijskih grupa, specijalizirani za ruralni razvoj. Na tom tragu vrlo nam je zanimljivo suradnja s Bosnom i Hercegovinom, pogotovo, ovo područje Pounja koje je najizravnije tu sa središnjom Hrvatskom graniči. Posebno, ono što nas vrlo impresionira i što cijenimo jeste sistem omladinskih banaka u Bosni i Hercegovini koji radi u Bosni vrlo slične stvari kakve mi radimo kroz program „LEADER“ u Hrvatskoj i naše lokalne akcijske grupe, kaže Milan Medić, predsjednik „Leader mreže Hrvatske“. Klementina Karanović, načelnica hrvatske općine Majur u Sisačko-moslavačkoj županiji i predsjednica lokalne akcijske grupe kaže kako rijeka Una bez obzira na granicu EU povezuje ovo područje s bosanskim Pounjem pa bi dosadašnju prekograničnu saradnju trebalo jačati. Zahvaljujući sredstvima iz europskih fondova realizirali bi i manje projekte, poput 3. festivala vune koji će biti održan 12. aprila u Majuru a na kojeg su pozvani partneri iz Bosne i Hercegovine.
Prekogranična suradnja unaprijedila bi kvalitetu života građana dvije regije
-Krenuli smo kroz jedan europski projekt koristiti vunu za uporabne predmete. Inače, u cijeloj Hrvatskoj vuna se baca, pali, zagađuje okoliš a mi smo pokrenuli akciju da se prikupi vuna, da se u suradnji s jednom slovenskom firmom u razmjenu dobijemo češljanu vunu koju dalje koristimo za filcanje, pletenje. U suradnji s firmom iz Prijedora, jedinom vunovlačarskom radnjom u Bosni i Hercegovini, također, nabavljamo vunu pa sad gledamo kako to sve pokrenuti, kaže Klementina Karanović, načelnica Općine Majur. Prekogranična saradnja rubnih područja Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, svakako bi unaprijedila kvalitetu života građana dvije regije. Smatraju to i u općini Gvozd. -Preko lokacijskih akcijskih grupa sami donosimo programe koji dijelimo najviše za razvoj poljoprivrede što i je najveći sektor i financiranje od strane EU-a preko naših lokalnih akcijskih grupa. To su u ovom momentu drugačiji vidovi financiranja i dosta veća sredstva nego ovdje u Bosni i Hercegovini, kaže Milan Grga, načelnik općine Gvozd.
Grad Bihać se može pohvaliti s čak 97 podržanih projekata
Doktorica Korina Mešić iz Bihaća, vlasnica privatne stomatološke ordinacije partnerima iz Republike Hrvatske je ovom prilikom predstavila svoj mikro-biznis za kojeg je sredstva dobila od Omladinske banke BiH. -Htjela sam da kažem i pokažem kako se može uspjeti i u nepoznatoj sredini samo se treba odvažiti i imati određenu količinu znanja i truditi se i hrabro ići naprijed, što je moja poruka svim mladima koji žele pokrenut svoj vlastiti mikro-biznis. Drago mi je da postoje organizacije koje stoje iza tih mladih ljudi, kaže Korina Mešić, doktorica stomatolgije. Zahvaljujući suradnji s Omladinskom bankom, Grad Bihać se može pohvaliti sa čak 97 podržanih projekata, kao i s razvojem sedam mikrobiznisa koji su postali značajan oslonac za mlade poduzetnike. Pozitivnim primjerima iz prakse domaćini su gostima pokazali kako podržati mlade pri realizaciji poslovnih ideja, da ostanu u svojim lokalnim zajednicama, ovdje žive i pronađu radno mjesto. -Mi već uspješno surađujemo u okviru Inter-reg projekata Europske unije sa Zadarskom i Karlovačkom županijom i svakako da, evo iskoristili smo danas priliku, da razgovaramo o nekim mogućim narednim projektima upravo s kolegama koji su danas ovdje kod nas u posjeti, kaže Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća.
Mikro-biznis projekt – klupa za dojenje
Posjeta predstavnika Fondacije „Mozaik“ i „Leader mreže Hrvatske“ okončana je obilaskom mikro-biznis projekta – klupe za dojenje u gradskom parku simboličnog naziva „Zagrljaj na klupi“. Postavljena je sredstvima Omladinske banke Bihać, na inicijativu tri posvećene građanke Bihaća: Irije Stanisavljević, Amele Bunić i Emine Šahinović. Ove vrijedne žene su svojim zalaganjem i vizijom, uspjele aplicirati projekt i osigurati potrebna financijska sredstva kako bi Grad Bihać dobio ovu jedinstvenu klupu. (*)