Samir TULIĆ

BIHAĆ – Pod pokroviteljstvom središnjice Hrvatskoga kulturnoga društva (HKD) „Napredak“ iz Sarajeva izdavačka kuća „Naša krila, naša Krajina“ predvođena tehničkim urednikom Almirom Kurtovićem i Napretkova podružnica u Bihaću, predstavili su  brojnim ljubiteljima poezije i muzike knjigu „Koliki čovjek“. Zbirka je to pjesama i notnih zapisa, kontrapunkt i skladanje Zdravka Ivaneka, bihaćkoga muzičkoga pedagoga, kompozitora klasične i jazz-muzike čije su pjesme nastale u poslijeratnom razdoblju od 1998. do 1999. godine.

Ljubitelji poezije i kulturnjaci uživali u autorovim poetskim refleksijama

Promocija, održana u ugodnoj atmosferi, privukla je ljubitelje poezije, članove kulturnih društava i građane, koji su imali priliku uživati u poetskim refleksijama autora koji poslije rata živi na relaciji Bihać–Zagreb. Pjesnikinja Džehva Havić iz Bihaća pohvalila je organizaciju događaja te istaknula svoje zadovoljstvo prisustvom. -Bilo je veoma lijepo i ugodno na ovoj odlično organiziranoj promociji, kojoj su prisustvovali i članovi našeg udruženja „Riječi sa Une“. Čestitam, Zdravko“!, izjavila je Havić. Zbirka „Koliki čovjek“ sastoji se od 113 pjesama u kojima autor kroz stihove oživljava svoje doživljaje i trenutke provedene u Bihaću. Ivanek je pojasnio da je naziv zbirke simboličan i povezan s načinom predstavljanja Hrvatskog kulturnog društva. -Naziv „Koliki čovjek“ nije ništa zagonetan. Nakon 34 godine na medijima u Bihaću, napisao sam poeziju našeg grada kroz 115 pjesmica, trenutke gdje sam se nalazio i što sam doživljavao. Knjiga je namijenjena svim uzrastima, velikim institutima, akademijama znanosti i glazbene akademije koje proučavaju ovakva djela, izjavio je autor Zdravko Ivanek.

Osim što pjesme čitate, možete ih otpjevati i zasvirati

Posebno zanimanje izazvao je osvrt recenzentice knjige, Margarete Vidmar, stručnjakinje za ekspresivne terapije i inkluzivne umjetničke projekte. Vidmar, koja radi kao likovna terapeutkinja u Centru za rehabilitaciju djece i mladeži „Mali dom – Zagreb“, prepoznala je Ivanekove pjesme kao vrijedno umjetničko djelo koje nudi duboke introspektivne uvide i evocira emocije kroz jednostavne, a snažne stihove.

-U zbirci pjesama autor vrlo personalno piše o univerzalnim ljudskim temama razlažući nam anatomiju svoje duše. Tu se miješaju svjetlost i tama, cijela duga osjeta i osjećaja, zvučna i obojana. Duboko povezan s prirodom piše o disharmoniji i ravnoteži, i društvu kojeg prozire i precizno zapaža oštrim okom usamljenog i duhovitog promatrača. I vrlo ljubavno, piše o otuđenju ali i bliskosti, kontrastima i životu samom. Posebnost ove zbirke je, da osim što pjesme čitate, možete ih otpjevati i zasvirati, kazala je recenzentica knjige Margareta Vidmar, umjetnica i spisateljica iz Zagreba. Predstavljanje knjige uveličali su Damir Miholić, također iz Zagreba iz kojeg su na promociju stigli i glumci Dražen Pavalić i Esox Lucius Ido, te profesionalni fotograf Tin Pavalić.

Naziv zbirke, kao i kontrapunkt u naslovu, autor je dodatno objasnio kroz paralelu s muzikom. -Kontrapukt dolazi od riječi koja ima suprotno značenje od pojma kontrapunkta u glazbi. U glazbi je to prvi sat stvaranja mladih učenika na glazbenom instrumentu. Znači, kad sjednete za klavir i odsvirate 27 tonova i pokušate to uglazbiti profesoru, pojasnio je Ivanek. Autor kaže kako je njegovo nadahnuće život i prirodni svijet. -Lijepo opisani trenuci nadahnuća, dobrog opažanja i otvorene jednostavnosti ostvaruju dojam cjeline. Vodili su me znakovi, simboli, slike i stvaran, vrlo živ osjećaj pisanja i sebe koji piše. Svaka pjesma je osjet, stvarni osjet svega vidljivog ili spoznatljivog drugim čulima. Kao i refleksija sjećanja i osjećaja, zapažanja, često u formi pitalica i besmislica. Pišući, igrao sam se zapaženim i izdvojenim trenucima pretvarajući ih u slike, strofe, i njihovim spajanjem u lijepi niz nove forme. Doživljaj je tu, doživljaj osjećaja  života, kako misteriozne i moćne prirode, tako i faune. Ono što stvara osjećaj je ono što stvara ravnotežu, povezanost i smisao života, težnja da se dotakne prirodna ljepota, istaknuo je Ivanek.

Slobodni stil pisanja s finim tkanjem osjećanja

-Moje pjesme imaju uporište u središtu moga bića i njegujem slobodni stil pisanja s finim tkanjem osjećanja. Pjesma je udomljena u srž teksta. Dobro se nazire moja osobna znatiželja kao glazbenika da se okušam u pisanom tekstu, kojem nisam odolio te sam ga uglazbio, misleći pri tome i na malene glazbenike i njihove prve korake u golemom svijetu glazbe kao i na one iskusnije i vještije. Kao što u jednoj pjesmi kažem „na slici sam čovjek, na jednoj slici jedna želja“, pjesme su moj opis životnog interijera i eksterijera, ja živim u ovim pjesmama. S dijapozitivom svega što nas okružuje, dodao je. Poznat po svom trodesetljetnom radu na polju stvaranja i oblikovanja kulture u gradu na Uni, te kroz ratni doprinos u toj oblasti i nastupe na lokalnim medijima, Zdravko Ivanek je još jednom potvrdio svoj doprinos kulturnom i umjetničkom životu Bihaća, obogaćujući ga kroz poeziju koja slavi njegov rodni grad i ljude koji ga čine posebnim. (*)