BIHAĆ – Udruženje za modernu historiju iz Sarajeva i Fondacija „Hajnrih Bel Štiftung“ u saradnji s Udruženjem historičara Unsko-sanskog kantona predstavili su u Gradskoj galeriji u Bihaću Zbornik radova „Na margini povijesti“. U njemu su predstavljeni svi problemi bosanskohercegovačkog društva s kojima se susreće ovdašnja historiografija i nude neke, kako je rečeno, alternative i zdrave pristupe izučavanju prošlosti kojima ne želimo dozvoliti da se historijskim činjenicamana bilo koji način manipulira. O zborniku radova „Na margini povijesti“ govorili su promotori Amir Duranović, Enes Omerović i Dino Dupanović.

Zanemarene manjine

Zbornik radova „Na marginama povijesti“ nastao je s ciljem promoviranja onih tema koje su u istraživačkom smislu zanemarene, kaže promotor docent Amir Duranović i dodaje kako su to teme koje su istraživane parcijalno ili individualno i kao takve nisu dostupne sudu građana. Autori zbornika pišu o malim, marginaliziranim grupama, ističe, manjinama koji su dio našeg društva i historije ali su zbog nekih okolnosti i prije svega, velikih narativa u historijskoj nauci, ostali negdje na margini historije. – Smatrali smo da su neki veliki narativi iz vojne, političke ili diplomatske historije važni, značajni ali smo isto tako smatrali da i neko drugi može biti i predmetom istraživanja. Zato u našim radovima imamo rasprave upravo o tome, o marginaliziranim društvenim grupama, o nacionalnim manjinama i načinima na koji su oni prezentirani u bosanskohercegovačkoj historiji, u bh. udžbenicima, kaže doc. Amir Duranović s Odsjeka za historiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Ovo nam otvara mogućnost da, kako kaže, propitujemo stanje našeg obrazovanja i način na koji o svojoj prošlosti podučavamo sebe i svoju djecu. Volimo se hvaliti kako smo multietničko društvo ali vrlo često raspravu o multietničnosti završavamo s tri konstitutivna naroda a zanemarimo sedamnaest nacionalnih manjina, dodaje Duranović. S toga se dr. Enes Omerović u svom radu i fokusirao na nacionalne manjine kao šarolikost bh. društva.

Manipuliranje historijom

-U ovom zborniku konkretno ja sam se bavio pitanjem nacionalnih manjina i njihovim položajem, ne samo u bh, društvu nego i u bosanskohercegovačkoj historiografiji. I, opći zaključak je upravo taj da se i u jednom i u drugom sluačju onui nalaze na marginama, a unutar te margine, kada govorimo o bosanskohercegovačkom okviru, se na jednoj novoj margini nalazi upravo ovaj kraj i tema nacionalnih manjina na ovome prostoru, kaže prof. dr. Eneds Omerović, jedan od promotora. O ovome se vrlo malo govorilo i istraživalo a ovaj zbornik je na neki način i pionirski korak u ovom kraju. -Sam po sebi Zbornik Na margini povijesti je itekako bitan s obzirom da nam on donosi sve one probleme s kojima se susreće današnja bosanskohercegovačka javnost ali i bh. historiografija i nudi neke alternative, neke zdrave pristupe izučavanju prošlosti, kaže mr. Dino Dupanović, predsjednik Udruženja historičara USK-a. Historičari ovim, kako je rečeno, ne žele dozvoliti da historija bude otrgnuta iz ruke profesionalaca, niti da se na bilo koji način manipulira historijskim činjenicama. Samir TULIĆ