BIHAĆ – Pod pokroviteljstvom njemačke Fondacije „Wings Off Hop“ – „Krila nade“, predstavnici Udruženja „Progres“ iz Sarajeva, Mješovite elektro-tehničke i mašinske srednje škole u Bihaću, učenici na praktičnoj nastavi i obrtnici, potpisali su u uredu Obrtničke komore Unsko-sanskog kantona ugovore o dodjeli mjesečnih stipendija za izvođenje praktične nastave. Ugovore je potpisalo pet učenika koji će mjesečno primati po sedamdeset i pet eura ili nešto manje od stotinu i pedeset KM.
Približiti dualno obrazovanje
Jedan od potpisnika ugovora o financiranju praktične nastave kod ovdašnjih obrtnika je Bekir Četić, auto-mehaničar. Kaže kako učenici drugoga razreda mjesečno praksu pohađaju osam a trećeg razreda dvanaest dana i disciplinirani su. –Oni su imali u poduzeću topli obrok, radnu odjeću, imali su dio naknade u okviru mogućnosti poduzeća, a ovaj dio je u svakom slučaju, dobar dodatak u današnje vrijeme za samog učenika, kaže Četić. Samir Bećirspahić, direktor Mješovite elektrotehničke srednje škole kaže kako je stipendiranje učenika na praksi od iznimnog značaja i za školu i za učenike jer kroz koncept približavanju dualnom obrazovanju nastoje na svaki način osavremeniti nastavni proces. -Ove godine ukupno pet učenika je primilo stipendiju u iznosi od 75 eura mjesečno. Danas smo upriličili potpisivanje ugovora za tri učenika Elektro-tehničke škole i dva učenika Mašinsko-saobraćajne škole. Bitno je povezati učenike, školu s privredom, s poduzećima, s Obrtničkom i Privrednom komorom. Zajedničkim snagama, jednom sinergijom može se nešto napraviti na poboljšanju našeg obrazovnog procesa, kaže Bećirspahić. Obrtnička komora USK-a potpisnik je memoranduma o partnerstvu te stoga prati implementaciju potpisanih ugovora kako bi se oni proveli u cjelosti. -Ovo je dobar primjer koji bi mogli prikazati ne samo poslodavcima, ministarstvima privrede i obrazovanja kako bi se moglo i u buduće još uključiti institucija, Komora i svi mi, da opet i mi pomognemo jedan broj učenika, kaže Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore USK-a.
Kvalitetnija praksa
Udruženje „Progres“ iz Sarajeva implementator je ovoga projekta u deset projektnih regija u BiH a jedna od njih je i Bihać u kojem „ pokušavamo, uslovno rečeno, na dva načina pomoći s jedne strane mladim nezaposlenim koji su završili školu za neko od zanatskih, tehničkih zanimanja, a s druge strane, kroz stipendiranje izvođenja praktične nastave, učenicima koji još uvijek idu u školu, pružimom što kvalitetniju praktičnu nastavu u saradnji s poslodavcima i naravno, njihovim nastavnicima praktične nastave, kaže Elvir Čaušević, koordinator projekta „Pro-posao“ i predsjednik Udruženja „Progres“ iz Sarajeva. Ovim se mladim nezaposlenim nastoji dati šansa da kroz praktičnu obuku lakše pronađu posao. Njemačka fondacije „Wings Off Hop“ – „Krila nade“ i predstavnici Udruženja „Progres“ sufinancirali su za četvero nezaposlenih u Bihaću za šest mjeseci njihovu plaću u iznosu od 4.800 eura. Samir TULIĆ