BIHAĆ – Polaganjem cvijeća, učenjem fatihe i kraćim historijskim satom, pred središnjim spomen-obilježjem na gradskom groblju „Humci“ u Bihaću, prigodno je obilježena dvadeset i peta godišnjica formiranja Petog mješovitog artiljerijskog puka. Kroz ovu jedinicu Petoga korpusa Armije R BiH prošlo je hiljadu i dvije stotine branitelja u čijim redovima su bili i Hrvati i Srbi, dvanaest ih je položilo život za slobodu domovine a sedamdeset i šest lakše i teže ranjeno. Nukleus artiljerije Petoga korpusa začet je 01. januara 1993. godine dolaskom protuoklopnih raketnih lansera a prije toga su raspolagali s lanserima 107 milimetara.

Prije dvadeset i pet godina osnovan je Peti Mješoviti artiljerijski puk, nastao iz artiljerijske baterije za podršku. Bila je to najjača jedinica s vatrenom moći u Armiji Republike Bosne i Hercegovine. Nukleus artiljerije Petoga korpusa začet je 01. januara 1993. godine dolaskom protuoklopnih raketnih lansera a prije toga su raspolagali s lanserima 107 milimetara. Odlukom generala Atifa Dudakovića, u martu 1994. utemeljen je MAD – Mješoviti artiljerijski divizion a slamanjem druge autonomije i zarobljavanjem velike količine teškoga artiljerijskog naoružanja, formiran je Mješoviti artiljerijski puk. -Imali smo od dalekometnih kalibara do srednjih i malih kalibara, i u sastavu čak i jedan Protuoklopni divizion koji je u svojem sastavu imao samohotke devedeset i osamdeset šest milimetara te dvanaest topove, zisove, i raketne lansere. Ogromna, ogromna vatrena moć je bila Artiljerijskog puka na kraju rata, kaže pukovnik Rizvo Behrem, ratni komandant Petog mješovitog artiljerijskog puka.

MAP je okončao odbrambeno-oslobodilački rat s 1.200 vojnika od kojih je u februaru 1996. samo u jednom danu demobilisano 800 pripadnika. Ova jedinica za podršku je imala 12 poginulih i 76 teže i lakše povrijeđenih. Dževad Handanagić je u MAD došao kao mladi vojnik s odsluženja vojnog roka. -Kao računač po VES-u dolazim od samoga osnivanja diviziona i tu ostajem do kraja, do završetka rata. Čak smo nas trojica bili i zarobljeni igrom slučaja dolje na autonomiji pa smo proveli jedno određeno vrijeme u zatočeništvu. Oslobođeni smo padom prve autonomije, i velika mi je čast biti danas to što jesam s ovom ekipom sa svojim komandantom, kaže Dževad Handanagić, bivši pripadnik 5. Mješovitog artiljerijskog puka.

U svim armijama svijeta artiljerija je udarna pesnica

I Hrvat Marijan Mihić bio je pripadnik ove jedinice za podršku. Kaže kako je u svim armijama svijeta artiljerija udarna pesnica pa je to u Petom korpusu bio MAD, kasnije MAP. Od artiljerijskih oruđa ništa nije kupljeno. -Sve je to ratni plijen i to smo zarobili od neprijatelja. I to je vrlo bitno. No, mi moramo znati da čitav Peti korpus, zahvaljujući žrtvama koje smo imali, smo se i naoružavali 3.248 pripadnika Petoga korpusa dalo je život za ove tri i pol godine ratovanja i za to je to oruđe i naoružanje plaćeno krvlju, kaže Marijan Mihić, nekadašnji pripadnik Petog mješovitog artiljerijskog puka. Preživjeli pripadnici Mješovitog artiljerijskog puka odali su ovom prilikom dužnu počast poginulim pripadnicima svoje ali i ostalih jedinica iz ratnog sastava Petog korpusa Armije R BiH i Hrvatskoga vijeća obrane te upriličili kraći historijski sat njegujući tako kulturu sjećanja na odbrambeno-oslobodilački rat i agresiju na Bosnu i Hercegovinu. Samir TULIĆ