Nadarević: Uzeli ste moje radno vrijeme koje cijenim, pozdravljam prazne uvažene stolice na kojima je trebala da sjedi izvršna vlast!
Piše: Midhat DEDIĆ
Bila je to lekcija za pamćenje predsjednice Kantonalnog suda u Bihaću. Na nivou i bez teških riječi. Nije to bila puka frazeologija neko razotkrivanje jedne otužne ležernosti i opuštenosti zakonodavne i izvršne vlati na koju su građani, nažalost, svikli kao potpuno normalan red stvari, mada se radi o „uobičajenoj“ aroganciji i osionosti „narodnih“ predstavnika. Kao da se radi o predsjednici okružnog suda u japanskom gradu Kjotu, npr. a ne pravosudnoj instituciji na trusnom zapadnom obodu BiH.
Pouka koju je predsjednica Kantonalnog suda u Bihaću Fata Nadarević u ironičnoj ali vrlo direktnoj formi, doduše bez „ad hominem“, iskazala prema zastupnicima, premijeru i ministrima, ako ne u javnosti, zasigurno, i bez njihovog ličnog priznanja koje niko i ne očekuje, odjekuje u glavama krajiških zastupnika i predstavnika izvršne vlasti kao talambasi bubnjeva. Ona je za svoju tačku strpljivo čekala četiri – pet sati u sali, dok glavna tužiteljica Fadila Amidžić nije izdržala i „izgubila se“, ne dočekvši da obrazlaže svoj izvještaj.
Lekcija zastupnicima
Ovako je govorila predsjednica Kantonalnog suda, nakon što je u kasno popodne dobila priliku da predstavi i „brani“ svoj izvještaj o radu.
Hvala vam, predsjedavajući Skupštine, što ste mi omogućili da se konačno mogu obratiti. Moja je zakonska obaveza da podnesem informaciju Skupštini USK-a i samo iz razloga što je to moja zakonska obaveza, ja sam dozvolila, poslanici Skupštine USK-a, da uzmete moje ovoliko radno vrijeme. Moje radno vrijeme ja zaista cijenim, cijenim vaše aktivnosti, uputili ste poziv da dođem u 10:00 sati, na vaš poziv sam se odazvala…
Lekcija premijeru i ministrima
…koristim ovu govornicu jer stojim ispred vas, zakonodnavnog tijela USK-a da uputim pozdrave svim poslanicima Skupštine USK-a i ovim praznim stolicama gdje obično sjedi izvršna vlast, uvažene stolice i vas pozdravljam, jer smatram da ovdje trebaju i drugi sjediti.
Inače, kada je riječ o informaciji/izveštaju Kantonalnog suda u Bihaću za 2023. godinu koju su zastupnici na kraju jednoglasno, u pozorišnoj tišini i bez komentara prihvatili, predsjednica Suda se prvo pitala što ne vidi njen izvještaj na klupama kod zastupnika, dodala kako vjeruje da su ga pročitali i navela slijedeće bitne stavke o poslovanju Suda.
Lekcija svim budžetlijama
Sud radi sa ukupno 43 zaposlenika, a prema kriterijima VSTV-a ovaj sud bi trebao imati 18 redovnih i 10 dodatnih sudija, gdje po međunarodnim standardima na svakog sudiju dolazi po 2,5 zaposlenika (optimalan broj zaposlenih ovog Suda bio bi 70, nap. nov.). Kod nas mogu doći zaposlenici iz drugih budžetskih institucija da se nauče kako sa malo zaposlenih biti efikasan. Smatram bez obzira na sve da je ovo, ipak dovoljan broj ljudi da možemo odgovoriti zahtjevima. Sud je u prošloj godini ostvario kolektivnu normu od 125 posto. Zadovoljavajuće, ali može biti bolje.
Javnost najviše prati i zanima krivični predmeti, ali najviše ljudskih sudbina rješava se kroz građanski referat. Kvalitet u građanskom odjelu koji kontrolira Vrhovni sud FBiH je 100 posto. To nemate ni u jednom drugom kantonalnom sudu. Kod radnih sporova 100 posto, kod upravnog referata 92,13 posto.
Popravili smo i krivični referat u odnosu na 2022. godinu. Kod rješavanja starih predmeta i prvostepenih predmeta općinskih sudova procenat izvršenja je 99 posto. U ranijim godinama Kanton je izdvajao godišnje 50-60.000 KM za kršenje razumnog roka u suđenjima, a ove godine taj iznos je 0 KM.
Trajanje postupka na Kantonalnom sudu kod svih predmeta u zbiru, po svim referatima 66,40 dana, a ranije su neki predmeti kasnili i po pet-šest godina. Morate priznati da se radi krajnje efikasno. Kod ratnog zločina nema nijednog predmeta koji čeka, doduše sada će jedan predmet biti uzet u rad, jer se optuženi izjasnio o optužnici.
Na nivou svih kantonalnih sudova u FBiH Kantionalni sud u Bihaću je riješio najveći broj predmeta. Kod predmeta koji se tiču korupcije i organiziranog kriminala, rezultati su dosta dobri, svakih sedam dana zakazuju se ročišta jer je to obaveza od VSTV-a, kao nosioci pravosudnih funkcija ne bi bili disciplinski kažnjavani. Nemamo već godinama niti jedan predmet koji je zastario. Od 2015. godine otkako sam na čelu Suda nemam nikakvih problema sa finansiranjem rada Suda, jer se naš budžet planira u marku. Ovaj Sud je primjer kako jedna institucija za godinu dana za službeni auto potroši 430 KM. (etto)