Otrgnuto od zaborava
Značaj igrališta (stadiona) Nogometnog kluba „Krajišnik“ iz Velike Kladuše ne treba pojašnjavati, međutim treba podsjetiti na nešto što mnogi Kladuščani ne znaju, pogotovo mlađi. Za vrijeme Drugog svjetskog rata i Narodno-oslobodilačke borbe protiv fašizma 1941-1945. godine, stadion Nogometnog kluba „Krajišnik“ služio je kao aerodrom za dostavu pomoći partizanima. Ovo potvrđuje izvadak iz sjećanja profesora Smaila Topića iz Velike Kladuše na jedan interesantan i veoma važan događaj iz Drugog svjetskog rata, u kojemu je stadion Nogometnog kluba „Krajišnik“ imao značajnu ulogu. Profesor Topić već nekoliko godina nije među živima ali je za života, na stranicama ReprezenT-a uspio objaviti ova svoja zanimljiva sjećanja. Godine 1944. godine Josip Broz Tito potpisao je Sporazum sa Vinstonom Čerčilom, premijerom Engleske, o zajedničkoj saradnji u borbi protiv fašizma. Drug Tito upoznao je Čerčila s tim da su partizani jedina vojna formacija na području Jugoslavije koji se bore protiv fašista, organizovani u brigade, korpuse i divizije. Kako partizani do tada nisu imali pomoći ni od jedne strane države, Tito je zamolio Čerčila, da Engleska pomogne u opremanju partizanskih jedinica sa vojnom odjećom, obućom, a posebno sa naoružanjem. Sa ovim Sporazumom Engleska je prestala slati pomoć četnicima Draže Mihajlovića, koji se borio protiv partizana i koji su bili saradnici okupatora.
Prvo slijetanje bilo je prisilno, ali u Trnovima
Nakon Sporazuma pomoć je počela da stiže na određene lokacije slobodnih teritorija Hrvatske i BiH. Sa ZAVNOH-om (Zemaljsko Antifašističko Vijeće Narodnog Oslobođenja Hrvatske), koji je imao sjedište 1944. god. u Topuskom, uspostavljena je poštanska veza, putem aviona, koji je polazio iz Italije, gdje su Englezi imali svoju bazu. Jednom prilikom, pilot poštanskog aviona, ne mogavši odrediti lokaciju Topuskog, uputio se prema Velikoj Kladuši. Avion je kružio iznad Velike Kladuše, tražeći mjesto za slijetanje misleći da je nad Topuskom, što mu je bilo odredište. Partizani koji su obezbjeđivali Komandu mjesta u Velikoj Kladuši, misleći da je njemački, pucali su na avion, kojeg su uspjeli pogoditi i koji je bio primoran spustiti se u Trnovima, kod mlina Dabravine. Pilot se izvukao iz aviona i sakrio u šumicu, bojeći se neprijatelja. Ugledavši petokraku zvijezdu na kapama partizana, koji su ga tražili, odmah je izašao i objašnjavao da je on Englez, prijatelj partizana. Da bi uspostavili kontakt sa pilotom, partizani su pozvali Hasana Delića, zvanog Mali Grivić – Amerikanac, koji je znao engleski jezik. U razgovoru Delića sa pilotom, saznalo se da je to poštanska veza Engleske sa ZAVNOH-om u Topuskom. Avion je popravljen i prebačen na stadion Nogometnog kluba „Krajišnik“, odakle je uspješno uzletio i otišao na izvršenje svog zadatka.
Noćna vatra na igralištu bila znak prepoznavanja
Nakon izvjesnog vremena u Velikoj Kladuši je formirana aero-baza. U Aero-bazi bilo je oko 40 djevojaka – partizanki. Zadatak djevojaka – partizanki bio je da na stadionu u toku noći pale vatre u obliku slova T, što je bio znak pilotima engleskih aviona da slobodno mogu spuštati pomoć u opremi i oružju, koju su dopremali partizanima. Iz aviona pomoć u odjeći i obući spuštana je u vrećama, dok je oružje, složeno u metalnim buradima, spuštano padobranom.
Od svilenih padobrana djevojke sebi šivale bluze i dimije
Stadion Nogometnog kluba „Krajišnik“, poslužio je kao ratni AERODROM, koji je omogućio da se opremi naša NOV (Narodno Oslobodilačka Vojska), sa engleskim odijelima, cipelama i specijalnim automatima, koji su bili veoma podesni za upotrebu. Ovoj engleskoj pomoći, veoma su se radovali borci NOV-e, dobivši nova odijela i savremenije naoružanje. Posebna radost bila je za partizanke aero-baze, kao i za mnoge djevojke Velike Kladuše, koje su od svilenih padobrana, raznih boja, šivale sebi bluze i haljine. Sa ovog STADIONA/AERODROMA Nogometnog kluba „Krajišnik“ opremljene su brojne jedinice NOV-e, koje su dale veliki doprinos ubrzanom oslobađanju naše zemlje od okupatora, a time i ubrzanom padu fašizma u cijelom svijetu.